Гледай на живо

Нова "червена" победа в дербито! ЦСКА - София съкруши Левски с 3 гола през първото полувреме - на живо с отзивите

Какво се случи на хокейния турнир във Ванкувър 2010

Какво се случи на хокейния турнир във Ванкувър 2010

На последните досега Олимпийски Игри в канадския град Ванкувър през 2010 домакините спечелиха мъжкия хокеен турнир. С това те абсолютно измиха срама от ранното си отпадане от най-големия зимен форум на предишната Олимпиада в Торино, където бяха победени от Русия на ¼-финал с 2:0. Освен това болезнено преживяване, „кленовите листа” търпяха след това и крах след крах в Световните шампионати, с което съвсем усилиха мотивацията и глада си към златото на домашен лед. В крайна сметка те стигнаха до него, втори остана САЩ, а с бронза се окичи Финландия. Другите големи фаворити преди старта – Русия и Швеция, дори не стигнаха до борбата за медалите. Ето обаче в последователност какво точно беше преди четири години:

Групова фаза: 16-21.02.2010

Предварителна Група А: САЩ, Швейцария, Канада, Норвегия

Както и сега в Сочи, във Ванкувър предварителните квартети служиха най-вече за разпределение на местата, определящи плейофните двойки, като само първите отбори от всяка група и най-добрият втори продължаваха директно към четвъртфиналите, а останалите щяха да спорят за място там със своеобразни 1/8-финали.

Канада тръгна ударно с 8:0 над Норвегия в първия си мач, а в срещата, която откриваше мъжката надпревара САЩ сломи коравия отбор на Швейцария с 3:1. "Янките" се справиха след това с 6:1 и против Норвегия, но пък домакините едвам биха „кръстоносците” с 3:2 след наказателни удари и страхотните 43 спасявания на вратаря на европейците Йонас Хилер, преди да дойде победното захождане към целта на голямата звезда на световния хокей Сидни Кросби. Така или иначе първото място в тази група и без това малко препъване на Канада щеше да се реши в директния северноамерикански сблъсък, където обаче играчите на Рон Уилсън надделяха с 5:3, въпреки че канадците отправиха почти двойно повече точни изстрели от съперниците си 45:23. С поредните загубени точки домакините на Игрите трябваше със сигурност да минат през допълнителен мач за място сред осемте най-добри, а за САЩ щеше да има допълнителен ден повече за почивка преди ¼-финалната фаза. В другия двубой Швейцария едва с гол в допълнителното време се наложи над Норвегия с 5:4.

Предварителна Група В: Чехия, Словакия, Латвия, Русия

Русия отново дойде на Олимпиада с изключително класен тим като имена и единици. Оставаше да докаже претенциите си. В дебютната си среща подопечните на Вячеслав Биков резонно разбиха Латвия за 8:2, а в битката на доскорошните сънародници Чехия се наложи с 3:1 над Словакия. Словаците обаче, имайки доста опитни и качествени хокеисти като Павол Демитра (загинал година по-късно в самолетната авария с Локомотив Ярославъл), Мирослав Шатан и Зигмунд Палфи, но не усещайки бремето на големите очаквания, поднесоха първата частична, само донякъде, изненада, след като биха с 2:1 Русия след изпълнение на наказателни удари. Чехите без да се напрягат максимално взеха три точки от балтийците след 5:2. Така следващият им мач с Русия щеше да определи кой да чака съперник на ¼-финал и кой да преминава през допълнителен двубой. Александър Овечкин и компания бяха надъхани да станат лидери в групата и го постигнаха, побеждавайки чехите с 4:2 и това мислено им даде спокойствието, че са в по-лек поток, но така ли щеше да е де факто? Словакия рутинно би Латвия с 6:0 и остана трета зад съседите от Чехия.

Предварителна Група С: Швеция, Беларус, Германия, Финландия

Защитаващите златните си медали шведи взеха максимума от трите си срещи – победа с 2:0 над Германия, спокойно 4:2 с Беларус и класическо 3:0 над Финландия, а това им даде първа позиция. Суоми успя с крупни успехи с 5:1 срещу белорусите и 5:0 над германския състав не само да е плътно зад шведите в тази група, но и да се превърне в най-добрия класирал се втори отбор и също отиде направо на четвъртфинал. В мач без особено значение Беларус взе връх над Бундестима с 5:3.

Допълнителни плейофи 23.02.2010:

Канада – Германия, Швейцария – Беларус, Латвия – Чехия, Словакия - Норвегия

Канадците показаха, че не е важно как ще започнеш, а как ще завършиш един такъв турнир, но за завършека по-късно. Малката пауза, която НХЛ направи, за да пусне играчите от лигата на Игрите, не даде шанс на отборите, които имат повече или изцяло селекции от тамошни хокеисти, да се обиграят нормално, затова такива екстра мачове срещу нетолкова класни тимове повече би трябвало да помагат. Именно така стана с момчетата на старши треньора Майк Бабкок. Те се паднаха с Германия и тези 60 допълнителни минути само им дадоха по-голям тласък и засилиха още повече канадската „мелачка” – 8:2 и радостта на запалянковците в „Кенада хокей плейс” и всяка друга точка от страната бе не само от тази победа, но и от възможността „кленовите листа” да се разплатят с Русия за загубата в Торино, и то на същия стадий – ¼-финал.

Швейцария трябваше да бие Беларус след наказателни удари, за да премине по-напред – 3:2.

Латвия за малко не „освободи” шампионите от 1998 година – Чехия, но Давид Крейчи отбеляза за 3:2 в средата на десетминутния овъртайм.

Словакия също не мина без главоболия срещу считания за аутсайдер в противостоенето Норвегия, но успя след 4:3 да мине напред.

1/4-финали, 24.02.2010:
Канада – Русия, САЩ – Швейцария, Финландия – Чехия, Швеция - Словакия

Канада – Русия на Олимпийски Игри. Това казва всичко. Реклама на такъв мач няма нужда да се прави. Историята на тези епични двубои е огромна, но тя за полиците в библиотеките и подгряването на публиката преди срещите. Всичко друго остава на страна, а още повече предварителните очаквания, които бяха за сериозна борба и непредвидим изход, не се сбъднаха дори на 30%. Мегасблъсъкът Кросби - Овечкин не бе забелязан. Бабкок и колегите му от щаба така бяха разучили руснаците по линии и петици, че, ако в Сборная имаше звезди, то те бяха падащи, а единствените пожелания на руските фенове при вида на тези падащи хокейни „небесни тела” беше този ужас да свърши по-бързо. Още до изминаването на 13-та минута Канада водеше с 3:0 и смиташе всичко руско на леда със страшна сила, а дори и взетият тайм-аут от Биков не помогна с нищо. До края издевателството на домакините беше голямо и крайното 7:3 може би бе най-малкото, с което бе бита Русия. Със споменаването на голмайсторите в мача за наследниците на „червената машина” - Дмитрий Калинин, Максим Афиногенов и Сергей Гончар(!?!), можем да си направим изводите как са били неутрализирани най-опасните реализатори на тима. За Малкин, Овечкин, Дацюк и Ковалчук се чу само при обявяването на съставите преди началото на срещата.

САЩ срещаше проблеми с Швейцария до третия период, но в заключителната част нанизаха две шайби и започнаха да чакат полуфинала след 2:0.

Финландците отстраниха Чехия също с такъв резултат в много равностоен мач. Двата отбора си нанесоха по 31 точни удара, но само Мика Кипрусоф запази суха мрежата си. Никлас Хагман в 54-ата минута и Валтери Филпула малко преди сирената на празна врата удължиха престоя на своя отбор поне до предпоследния ден на Олимпиадата.

В трилър се превърна ¼-финалът Швеция – Словакия. Скандинавците изоставаха почти през целия мач, Мариан Габорик и Андрей Секера дадоха преднина от 2:0 на своите, преди Патрик Хорквист и Хенрик Зетерберг да възстановят паритета. Томаш Копецки и Павол Демитра върнаха разликата за 4:2, а Тре Крунур само намали чрез Даниел Алфредсон за крайното 4:3 за състава от източната част на Европа и с това за пореден път в последните няколко Олимпиади шампионът нямаше да може да дублира първото си място.

полуфинали, 26.02.2010:
САЩ – Финландия, Канада - Словакия

В първия полуфинал САЩ прекалено лесно спря към втори поред финал Финландия, като само за стартовите 20 минути вкара шест безответни гола и оставаше да доиграе двубоя. Анти Миетинен върна една шайба в края на последната третина, но едва ли 1:6 звучеше толкова по-добре от 0:6.

Патрик Марло и Брендън Мороу в първия период и Райън Гецлаф през втория направиха 3:0 за Канада срещу Словакия в другия спор за място на финала и изглеждаше, че домакините спокойно щяха да се присъединят към САЩ там, но не така мислеха словаците. Любомир Вишновски и Мартин Хандзуш съкратиха разликата в изоставането и вероятно живота на част от канадските играчи, треньори и привърженици, защото резултатът бе близо до изравняване. Особено ще се запомни феноменалното спасяване на Роберто Луонго, канадският вратар изби едва-едва добавка от близко разстояние на съотборника си в тима на Ванкувър Кенъкс Павол Демитра. Но, въпреки всичко, финалната сирена прозвуча при 3:2 и даде успокоение на Канада. Предстоеше страхотен съседски сблъсък на големия финал.

Мач за бронза, 27.02.2010:
Финландия - Словакия

Утешителният двубой за бронзовите медали предложи обрати и красив хокей, а след 3:1 за славянските играчи след 40 минути игра дойде покер от попадения за скандинавците в заключителната третина и те за втори път в ерата НХЛ на Олимпийски Игри след 1998 година се радваха на трето място.


ФИНАЛ, 28.02.2010:
Канада – САЩ

Осем години след последната Зимна Олимпиада в Америка (Солт Лейк Сити 2002), сега отново се повториха финалистите. Недолюбващите се страни направиха силен и доста оспорван двубой, подхождащ на това ниво. Зарядът се осещаше над площадката, а зрителите наелектризираха обстановката с всякакви лозунги, призиви и скандирания. Почти от 19 хил. души бяха в залата, а средната цена на билетите беше от по $4300. Среброто щеше да е поражение и провал за вечно стремящите се към хокейно господство канадци, а опонентът им искаше не по-малко крайния успех, а и имаше да си връща за поражението в Солт Лейк Сити.

Канада поведе с попадение на Джонатан Тейвс в 13-ата минута на първата третина, а Кори Пери след още толкова време игра покачи на 2:0. Янките обаче се върнаха с гол на Райън Кеслър и последната част трябваше да търсят задължително поне един гол, за да не паднат. „Кленовите листа” влязоха в последната част по-нацелено на вратата и не се прибраха да изчакват грешки на противника, след удари на защитниците Ший Уебър и Крис Пронгър шайбата срещна гредите зад Милър. Малко по малко американците след това натиснаха домакините, което беше неизбежно при този резултат. Драмата бе пълна, като само 25 секунди преди края на редовното време Зак Паризи смълча подготвилите се за празник канадски зрители за 2:2. Мачът влезе в продължение, което е 20 минути, ако до изтичането му не падне нов гол. В него шансът бе на страната на Канада. 7:40 мин. след началото на овъртайма Сидни Кросби получи пас от опитния Джером Игинла и от малък ъгъл промуши шайбата зад голкипъра Райън Милър. Канада ликуваше. Най-желаният медал от Игрите за тях бе този, от мъжката надпревара по хокей.

С най-много точки по системата гол + пас - Павол Демитра – 10 (3+7)

Най-добър вратар – Райън Милър (САЩ)

МVP на турнира - Райън Милър (САЩ)

Най-добър защитник – Брайън Рафалски (САЩ)

Най-добър нападател – Джонатан Тейвс (Канада)

Идеален отбор на турнира:
вратар: Райън Милър (САЩ)
защитници: Брайън Рафалски (САЩ), Ший Уебър (Канада)
нападатели: Джонатан Тейвс (Канада), Зак Паризи (САЩ), Павол Демитра (Словакия)

РАЙКО СТОЯНОВ, специално за Sportal.bg

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички