Национална Лига Футзал: ЦСКА - Черно море

Хокеистките на Канада и САЩ отново в „златен” олимпийски дуел

За пети пореден път в програмата на Зимните олимпийски игри е включен хокей на лед за жени. Във всички предходни случаи шампиони ставаха САЩ или Канада – двете страни, в които този спорт в дамското му направление е най-развит и популярен. Тези два отбора ще са и основни, дори единствени, претенденти за златните медали, ако трябва да се гледа обективно. „Кленовите листа” са три пъти поред първи, като само в Нагано през 1998-ма отстъпиха на „вечния си съперник”.

Единадесет от спечелилите първо място във Ванкувър хокеистки за Канада са в тима и за Сочи, а при съперника състезателките от предишната Олимпиада са девет. Това може би дава малко предимство от страна на опит на шампионките,но дали той ще се окаже достатъчен ще видим на самия форум. Двата гранда в женския хокей са в една предварителна група, което според регламента на практика значи, че единият от тях ще се класира директно на полуфинал, а на другия ще се наложи да минава през плейоф за място там. Схемата на турнира вероятно ще ги размине на полуфиналите, стига някой от тях да не загуби неочаквано в групата от по-непретенциозен отбор. Заедно с тях в група „А” са съставите на Швейцария и Финландия.

Интересното е, че САЩ сега са действащи световни първенци и ще имат психологическо преимущество, но канадките в този случай ще са двойно повече мотивирани. „Червено-белите” ще бъдат водени от вездесъщата 35-годишна Хейли Уикенхайзър, която е играла на всички Зимни игри досега!

В другия квартет са домакинът Русия, Швеция, Япония и Германия. Там спорът за първо място ще е между Сборная и Тре Крунур, докато другите два отбора им отстъпват като класа.

След като за финала почти на 99% ще се сблъскат двата северноамерикански тима, в срещата за бронза ще са два от тези три отбора – Швеция, Русия, Финландия. Суоми са бронзов призьор от преди четири години, а имат и още едно трето място на Олимпиадата в Солт Лейк Сити 2002. Шведките също са били два пъти на почетната стълбичка, веднъж обаче като втори (Торино  2006) и веднъж като трети (Солт Лейк Сити). Сега обаче Русия ще има подкрепата на своята публика и това може да наклони везните към тях, още повече, че на последното Световно първенство те биха в утешителния финал Финландия с 2:0, което се прие като изненада. Сега домакините се готвят за първи медал от Олимпиада.