Регламент и схема на провеждане на хокейните турнири на Олимпиадата в Сочи

Регамент и схема на провеждане на турнирите по хокей на лед на Олимпиадата:

Предварителни групи:
„А" - Русия, Словения, Словакия, САЩ

„В" - Австрия, Канада, Финландия, Норвегия

„С" - Швеция, Чехия, Латвия, Швейцария

В тях съставите ще се срещнат всеки срещу всеки, а след това се прави общо класиране на 12-те отбора. Заелите места от 1-во до 4-то включително се класират за 1/4-финалите, а останалите осем участници играят своеобразни 1/8-финали (допълнителни плейофи), за да определят кои ще продължат на 1/4-финалите. Ако има отбори с равни точки се гледат: прекият двубой между тях, ако е имало такъв; головата разлика; При еднакво голово съотношение предимство има този, който е вкарал повече голове, примерно - 10:5 е с предимство пред 5:0.

Ако в предварителните групи след 60 редовни минути не е определен победител, следва продължение от 5 минути (в което съставите на леда вече са 4х4 полеви) до първи вкаран гол. Ако в него няма такъв, следват по три наказателни удара за определяне на краен победител и ако и в тях не е излъчен такъв по един, до определяне на по-силния. За победа в редовните 60 минути на груповия етап се дават три точки, за успех след това две. Поражение в редовното време не носи точка/и, а такова след редовното носи на загубилия тим една.

Всички плейофни сблъсъци се решават в един двубой, като, освен финала, всички други мачове са с продължение на редовното време от 10 минути, ако в редовното разбира се няма победител. Това важи и за срещата за бронза. Само във финала, продължението, познато още като „овъртайм", е от 20 минути, т.е. цял един период и също е до гол („внезапна смърт")! Наказателните удари след безголово продължение са първоначално по три за тим, а ако и те не решат изхода, то следват по един за отбор, докато има разлика в резултата!

Схема и дати на плейофите след групова фаза (първите 4 отбора в общото класиране след групите са директно на 1/4-финал):

- Швеция, Русия, Япония, Германия

В тях съставите ще се срещнат всеки срещу всеки, а заелите първо място отбори (А1 и В1) отиват директно на 1/2-финал. Тимовете останали на 2-ро и 3-то място играят на кръст срещу състава от противоположната група или 2А:3В и 2В:3А, за да определят кои ще продължат на полуфиналите. Класиралите се на последните места в двата квартета отбори и загубилите в плейофите за място на полуфиналите играят помежду си за разпределение на местата от 4-то до 8-мо!
Ако в предварителните групи след 60 редовни минути не е определен победител, следва продължение от 5 минути или до първи вкаран гол в тях. Ако в него няма такъв се пристъпва към изпълнение на три наказателни удара за определяне на краен победител или по един, ако след първата серия не е фиксиран победител.
За успех в редовните 60 минути на груповата фаза се дават три точки, за победа след това - две. Поражение в редовното време не носи точка/и, а такова след редовното добавя на загубилия актив от една.

Всички плейофни сблъсъци се решават в един двубой, но ако в редовното време (60мин.) не е определен победител, се назначава вече 10-минутно продължение (полевите играчи в него са 4х4), в което, ако не падне гол, се стига до наказателни изстрели. По три първоначално, а после по един, ако се налага. Само във финала продължението, познато още като „овъртайм", е от 20 минути, т.е. цял един период и също е до гол („внезапна смърт")!