Марек на 1/4-финал за Купата на България след 3:1 над Пирин

Волейболистите на Марек Юнион Ивкони започнаха с победа защитата на трофея от турнира за Купата на България. Възпитаниците на треньора Найден Найденов надиграха като гости Пирин с 3:1 (25:21, 25:23, 23:25, 25:17) в мач от 1/8-финалите, игран тази вечер в зала "Септември" в Разлог. Така дупничани се класираха за 1/4-финалите, които ще бъдат следващия вторник (11 февруари).

Първият гейм на срещата тръгна отлично за Марек, които бързо поведоха с 3:0 след атака на Венелин Кадънков и контри на Станислав Величков и Борислав Апостолов през центъра. Двата тима продължиха равностойно до първата техническа пауза, която дойде при 8:6 за дупничани след блок-аут на Георги Елчинов. Последва обрат и 9:8 за домакините от Пирин след атаки на Илиян Божков и ас на Петър Ненков. Шампионите и носителите на Купата на България веднага си върнаха преднината при 11:9 след две успешни атаки на Кадънков и грешка при мрежата на разложани. Постепенно Пирин стигнаха до ново равенство при 13:13 след две атаки на капитана Благовест Катранджиев. Играта продължи точка за точка до 16:15 за гостите от Дупница след нова силна атака на Кадънков. Постепенно разликата нарасна до 19:16 след блокада на Борислав Апостолов и контра на Елчинов. Въпреки усилията на домакините, момчетата на треньора Найден Найденов запазиха предимството си до 23:19 след нова атака и ас на Величков. В крайна сметка Марек спокойно взе гейма с 25:21 след атака в аут на Ненков от Пирин.

Втората част започна равностойно до 3:3, след което Марек дръпна с 6:3 след грешка от сервис на Ивайло Великов от Пирин, блокада на Борислав Апостолов и ас на Станислав Величков. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:6 след атака през центъра на Мартин Иванов. Последваха пусната топка на разпределителя на домакините Чоно Пенчев и контра блок-аут от втора линия на Илиян Божков и 8:8. Дупничани си върнаха преднината при 12:9 след грешка при мрежата на Пирин последвана от контри на Георги Елчинов от втора линия и на Апостолов през центъра. Въпреки тайм-аута за наставника на разложани Йордан Мицин, последва ас на Мартин Иванов и 13:9. Разликата се запази до 16:12 след нова успешна атака на Елчинов. Домакините моментално намалиха изоставането си до 16:15 след блокада и контра на Благовест Катранджиев. Въпреки прекъсването за Найден Найденов, последваха две отлични изяви на Илиян Божков и Чоно Пенчев и 17:16 за Пирин. Резултатът стана 20:17 след контра от втора линия на Божков и грешка при мрежата на дупничани. Постепенно шампионите успяха да изравнят при 21:21 след сервис в аут на Петър Ненков от домакините и силна контра на Венелин Кадънков. Марек даже дръпна при 23:22 след ас на влезлия като резерва Венцислав Трифонов, след което затвори гейма в своя полза при 25:23 след атака през центъра на Апостолов и ас на Кадънков.

Третият гейм стартира малко по-добре за Пирин, които дръпнаха с 2:0 след грешки на Венци Трифонов и Венелин Кадънков в атака и с 4:1 след ас на разпределителя Чоно Пенчев. При резултат 7:3 се получи спорна ситуация след атака през центъра на Борислав Апостолов от Марек. Първоначално съдиите дадоха топката в аут - 8:3 и техническо прекъсване, но последва бурна реакция от страна на дупничани, което накара главният рефер Добромир Димитров да върне резултата на 7:3 и да даде спорна топка. Двата тима си размениха по една точка и 8:4 за разложани след блок-аут на Благовест Катранджиев. Постепенно дупничани успяха да изравнят при 11:11 след успешна атака и ас на Кадънков. Пирин веднага си върна преднината при 14:11 след контра и блокада на Илиян Божков. Независимо от тайм-аута за Найден Найденов, последваха ас на Боян Иванов и блок на Ивайло Великов и 16:11. Разликата се запази до 19:14 след блокада на Петър Ненков. Постепенно Марек стопи изоставането си до 20:19 след контра на Георги Елчинов и два отлични блока на Венци Трифонов. Двата тима продължиха равностойно до крайното 25:23 за Пирин след сервис в аут на Станислав Величков от гостите.

В началото на четвъртата част Марек поведе с 3:1 след силна атака на Георги Елчинов и единична блокада на Венелин Кадънков, а след това с 6:2 след грешки в атака на Илиян Божков и Благовест Катранджиев. Въпреки тайм-аута за треньора на Пирин Йордан Мицин, последваха блокада на Борислав Апостолов и контра на Елчинов и 8:2. Разликата набъбна до 11:4 след атака в аут на Божков от домакините. Постепенно разложани намалиха изоставането си до 15:12 след няколко грешки на Марек. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за шампионите след поредна успешна атака на Кадънков. Резултатът стана 20:15 след нова грешка в атака на Божков от Пирин. В крайна сметка Марек без проблеми спечели гейма с 25:17 след технично отиграване от втора линия на Елчинов, а с това и мача с 3:1.

Над всички за шампионите от Марек бе Венелин Кадънков със страхотните 27 точки (5 блока!!!, 2 аса и 43% ефективност в атака) за победата. За домакините от Пирин Илиян Божков реализира 20 точки (1 блок и 42% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

ПИРИН (РАЗЛОГ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 1:3 (21:25, 23:25, 25:23, 17:25)
ПИРИН: Чоно Пенчев 6, Илиян Божков 20, Благовест Катранджиев 10, Розалин Пенчев 2, Ивайло Великов 11, Петър Ненков 9 - Петър Каракашев-либеро (Боян Иванов 8, Атанас Видин)
Старши-треньор: Йордан Мицин
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 7, Венелин Кадънков 27, Георги Елчинов 13, Станислав Величков 10, Борислав Апостолов 12, Мартин Иванов 5 - Мартин Божилов-либеро (Венцислав Трифонов 6)
Старши-треньор: Найден Найденов.

Статистика: Боби Николов (скаутмен на Пирин)