Божинов изригна пред 20 000 в дербито на Умбрия (видео)

Българският нападател Валери Божинов изигра най-силния си мач за Тернана. Това се случи в дербито от 15-ия кръг на Серия “Б” с Перуджа, завършило 2:2. 28-годишният футболист се разписа в 25-ата минута пред близо 20 000 зрители на “Ренато Кури”, като изравни за 1:1 и бе бурно освиркван от тифозите на “грифоните”, след като отпразнува попадението пред агитката на домакините. Бившият играч на Левски проби през центъра, последва рикошет в Джакомаци, топката се върна в българина и с левия крак Божинов я прати в близкия ъгъл. Това бе негов втори гол за този сезон в първенството от 10 двубоя.

Преди това младежкият национал на Италия Париджини откри с глава в 22-ата минута за Перуджа.

Божинов бе доста активен, като помагаше на своя тим дори и в защита, а в атака бе близо до втори гол в началото на втората част.

В 62-ата минута рефера даде спорна дузпа за “червено-белите”, която Фалчинели реализира, но след бурна радост и влизане от негова страна в агитката на домакините, той бе изгонен още преди играта да бъде подновена.

От този миг до края само Тернана водеше играта, докато Перуджа започна да пази своята преднина. Измореният Божинов бе заменен от Чераволо в 65-ата минута, а в 78-ата минута гостите стигнаха до равенството. Другата резерва Фалети проби през четирима бранители, преодоля вратаря на “грифоните” и стреля към празната врата, където Авенати от голлинията изравни.

Божинов и компания буквално полудяха и отпразнуваха попадението под гостуващата агитка от около 1000 тифози(б.а.По нареждане на полицията бе забранено да присъстват повече гостуващи тифози, въпреки че от Терни имаше над 4000 желаещи. Домакините пък отказаха да покажат своята хореграфия в протест срещу това, че не са допуснати повече тифози на гостите, както ще бъде и във втората среща в Терни, когато те гостуват.)

Равенството бе общо 15-о от 44 мача в дербито на Умбрия, като 10 от тях са в професионалните дивизии на италианския футбол. За последно двата тима играха в серия “Б” през 2004 година, когато водени от Фабрицио Рававели, “грифоните” на два пъти победиха Тернана с общ резултат 6:0.

През март 2009 години в трета дивизия последната среща между двата тима завърши също наравно - 0:0 на "Ренато Кури".

Божинов и компания останаха на 18-о място с 16 точки, докато Перуджа с 22 се отдалечи от върха.

Лидерът Карпи стигна до 3:3 при гостуването си на Бреша, след като губеше с 1:3 и получи два червени картона. Интересното е, че Карачоло отбеляза трите гола за домакините от бялата точка.

Тимът има 29 точки, а Фрозиноне е с 28 след разгром с 5:1 над Ливорно на Андрей Гълъбинов.

Перуджа – Тернана 2:2

1:0 Париджини (22)
1:1 Божинов (25)
2:1 Фачинели (63-д)
2:2 Авенати (78)

Специя – Болоня 1:1
Ланчано – Кротоне 1:1
Модена – Пескара 2:0