България с трудна, но сладка победа над Финландия в Берлин (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

България стартира с трудна, но сладка победа над Финландия на олимпийския квалификационен турнир в Берлин. Възпитаниците на Пламен Константинов се справиха с 3:1 (29:27, 25:15, 23:25, 25:22) в “Макс Шмелинг Хале” в двубой, в който срещнаха сериозна съпротива от скандинавците.
България - Финландия

Победата остави шансове на България, с подкрепата на феновете и на основния си спонсор Lidl България, да се бори за едно от първите две места в Група В, а втората поредна загуба на Финландия ги лиши от възможност да се борят за участие на Олимпиадата в Рио 2016.

България - Финландия 3:1
Утре България среща олимпийските шампиони от Русия в 19,00 часа в изключително важен мач и за двата отбора.
Двубоят България - Финландия от Група В на олимпийската квалификация по волейбол за мъже в Берлин започна с лек превес на скандинавците. Възпитаниците на Туомас Самелвуо поведоха с 3:1 и 6:3 в началото на срещата. Финландия поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване, след като Тодор Скримов би начален удар в аут. Оли-Пека Ояасиву атакува и Финландия поведе с 10:7. Отлично отиграване в атака на Тодор Скримов срещу тройна блокада от зона 2 доведе до 11:13. “Суоми” поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Мощна атака на Мирослав Градинаров намали резултата до 14:16. Волейболистите на България успяха да изравнят резултата до 16:16 след атака и блокаут на Тодор Скримов. Туомас Самелвуо вез прекъсване. Равенството с запази до 20:20, когато Николай Николов атакува мощно през центъра. Владимир Николов отново изравни при 21:21. Блокаут на Мирослав Градинаров и 22:22. Атака през центъра на Виктор Йосифов - 23:23. Финландия стигна до геймбол при 24:23, след като Мирослав Градинаров спаси една топка в защита, но тя тупна близо до линията на противниковия отбор в аут. Оли-Пека Оянсиву изпълни сервис в мрежата - 24:24. Грешка в организацията на играта на българския тим изведе Финландия до втори геймбол при 25:24. Николай Николов изравни за 25:25 с бърза атака през центъра. Страхотен сервис на Тодор Скримов доведе до двойна българска блокада за 26:25 и геймбол за България. Туомас Самелвуо взе прекъсване. Оли-Пека Ояасиву изравни до 26:26 с блокаут. Двойна финландска блокада спря атака на Мирослав Градинаров - 26:27. Владо Николов изравни - 27:27. последва ас на Николай Николов и 28:27. Нов мощен сервис на Николай Николов даде възможност на Мирослав Градинаров да направи единична блокада за 29:27.
Втората част стартира напълно равностойно до 6:6. Атака на Тодор Скримов даде преднина на България - 7:6. Националите поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване с 8:6 след единичен блок на Владо Николов. Начален удар на Георги Братоев затрудни посрещането на съперника, след което последва единичен блок на Николай Николов 10:6. Технична атака на Владо Николов изведе България напред с 12:8. Туомас Самулвуо взе прекъсване. Последваха две поредни отигравания на Владо Николов и 14:10. Ас на Мирослав Градинаров 15:10. Нов мощен сервис на Миро Градинаров позволи на Виктор Йосифов да запише единична блокада за 16:10 при второто техническо прекъсване. Дълго разиграване, в което Теодор Салпаров направи страхотно спасяване в защита, завърши с атака по правата от зона 2 на Владо Николов 17:10. Финландия успя да намали до 14:18. Това принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване. Тройна българска блокада направи резултата 20:14. Туомас Самелвуо взе прекъсване. Георги Братоев спаси много трудна топка в защита, а веднага след това Владо Николов направи 21:15. Единична блокада на Николай Николов - 22:15. Туомас Самелвуо взе второто си прекъсване в този гейм. България стигна до успех във втората част с 25:15 след единична блокада на Мирослав Градинаров.
Третият гейм започна с превес на финландците, които поведоха с 4:1. Българските волейболисти успяха да изравнят при 5:5. Последва дълго разиграване и феноменално спасяване в защита на Мирослав Градинаров, след което Тодор Скримов направи 6:5. Националите дръпнаха със 7:5 след атака в аут на Финландия. Последваха 3 поредни точки и възпитаниците на Туомас Самулвуо поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване, след две страни съдийски отсъждания. Николай Николов намали до 9:10. Финладния поведе с 13:10. Остра атака на Николай Николов през центъра - 11:13. Мирослав Градинаров намали до 12:14 с атака по правата от зона 4. Финландия поведе с 3 точки при второто техническо прекъсване - 16:13. Финландия дръпна с 18:13, а Пламен Константинов замени Мирослав Градинаров с Владислав Иванов и Владо Николов с Николай Учиков. България успя да запише няколко поредни точки за 16:18. Туомас Самелвуо взе прекъсване. Тодор Скримов намали до 17:19. Втора поредна атака на Тодор Скримов по диагонала от зона 4 и 18:19. Оли-Пека Ойвансиву атакува в аут и 19:19. Тодор Скримов заби ас и България поведе с 21:10. Туомас Самелвуо взе второто си прекъсване. Анти Силтала атакува в аут и 22:21. Никлас Синконен записа ас, а Финландия поведе с 23:22. Пламен Константинов взе прекъсване. Николай Учиков атакува в аут и Финландия стигна до геймбол при 24:22. Анти Силтала хвана на единична блокада Николай Учиков и Финландия спечели третата част с 25:23.
Българските волейболисти започнаха вихрено 4-ата част и поведоха с 4:1 и 7:4 след пайп на Тодор Скримов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за България. Ас на Никлас Сепанен и 8:9. Финландия изравни при 10:10 след блокада на Оли-Пека Ояасиву срещу атака на Миро Градинаров. Скандинавците успяха дори да поведат с 11:10, но Ники Николов бързо възстанови преднината на България при 12:11. Последваха две атаки в аут на Тодор Скримов и технично отиграване при мрежата на финландския разпределител Ееми Тервапорти и 16:16, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. След поредното равенство при 17:17 България успя да дръпне отново с 19:17 след два блок-аута на Скримов. Въпреки прекъсването за Туомас Самелвуо, играта продължи точка за точка до 22:20 след сервис в аут на Оли-Пека Оянсиву, след което разликата нарасна до 23:20 след контра през центъра на Виктор Йосифов. "Трикольорите" стигнаха до мачбол при 24:20 след страхотен блок на Мирослав Градинаров. Финландия спаси двата геймбола, но в крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след грешка от сервис на капитана на "Суоми" Анти Силтала, а с това и мача с 3:1.
Тодор Скримов изигра много силен мач и заби 26 точки (4 аса, 1 блок, 62% ефективност в атака, 17% перфектно и 50% позитивно посрещане). Капитанът Владимир Николов добави 16 точки (2 аса, 45% ефективност в атака), а Николай Николов се отличи с 14 точки (2 аса, 4 блока, 80% ефективност в атака).
Мирослав Градинаров записа 11 точки (1 ас, 4 блока, 33% ефективност в атака, 15% перфектно и 46% позитивно посрещане).
България - Финландия 3:1 За Финландия Оли-Пека Оянсиву записа 18 точки (1 блок, 35% ефективност в атака).
БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 3:1 (29:27, 25:15, 23:25, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Владимир Николов 16, Тодор Скримов 26, Мирослав Градинаров 11, Виктор Йосифов 9, Николай Николов 14 - Теодор Салпаров-либеро (Мартин Божилов, Николай Учиков, Владислав Иванов)
Старши-треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ФИНЛАНДИЯ: Ееми Тервапорти 6, Оли-Пека Оянсиву 18, Анти Силтала 7, Саули Синконен 9, Константин Шумов 2, Никлас Сепанен 9 - Лаури Керминен-либеро (Елвис Крастинс, Юка Лехтонен 4, Паси Хиваринен)
Старши-треньор: ТУОМАС САМУЛВУО.
ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 3:1 - ТУК!!!

СНИМКИ:  eventolive.it