Полша удари Сърбия на олимпийската квалификация

Световният волейболен шампион Полша тръгна с победа в борбата за олимпийска виза на квалификацията в Берлин. Момчетата на селекционера Стефан Антига обърнаха и се наложиха над коравия тим на Сърбия с 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:21) в първия си мач от Група А, игран късно тази вечер пред близо 3500 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале".

Днес (6 януари) волейболистите на "Дружина полска" почиват, докато сърбите излизат срещу домакините от Германия, които по-рано днес надиграха Белгия с чисто 3:0. Срещата между "плавите" и Бундестима е от 19,00 часа българско време.

Световнте шампиони от Полша зададоха темпото на игра в началото на първия гейм, но постепенно "плавите" обърнаха развоя на събитията и дръпнаха с 23:20. Въпреки усилията на поляците Сърбия взе гейма след 25:22. Историята се повтори в началото на втората част като Полша поведе с 8:5. Този път "Дружина полска" не допусна разсейване и разконцентрирана игра и благодарение на звездата си Бартош Курек увеличи преднината си до 20:13. Воденият от Стефан Антига тим безпроблемно затвори гейм с комфортното 25:18. Третият гейм бе оспорван от самото му начало като нито един от двата тима не успя да вземе сериозна преднина. Това продължи до самия му край, когато Курек отново направи разликата в полза на Полша - 25:23 и 2:1. Сърбите показаха, че няма да се дадат без бой, като дръпнаха с 11:7 в четвъртата част. Постепенно полският тим успя да обърне до 17:16 в своя полза. Подкрепеня от своите многобройни фенове Полша успя да спечели гейма с 25:21 след пусната топка на разпределителя Фабиан Джизга, а с това и мача с 3:1.

Над всички за полския тим бе Бартош Курек със страхотните 26 точки (5 аса!!!, 2 блока и 50% ефективност в атака) за победата. За отбора на Сърбия пък звездата Александър Атанасийевич също заби 26 точки (3 блока, 2 аса и 58% ефективност в атака), но и неговите усилия се оказаха недостатъчни за успеха.

СЪРБИЯ - ПОЛША 1:3 (25:22, 18:25, 23:25, 21:25)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 2, Александър Атанасийевич 26, Урош Ковачевич 15, Неманя Петрич 6, Драган Станкович 6, Марко Подрасчанин 5 - Невен Майсторович-либеро (Милан Катич, Марко Ивович 6, Алекса Бърджович, Александър Околич)
Старши-треньор: Никола Гърбич
ПОЛША: Гжегош Ломач 2, Бартош Курек 26, Михал Кубяк 11, Матеуш Мика 18, Карол Клос 5, Матеуш Биениек 12 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски, Фабиан Джизга 1, Рафал Бушек 1, Марчин Мозджонек 2, Дамян Войташек-либеро)
Старши-треньор: Стефан Антига.