И Полша на полуфинал в Берлин

Световният волейболен шампион Полша стана втория сигурен полуфиналист на олимпийската квалификация в Берлин. Момчетата на селекционера Стефан Антига се наложиха чисто над Белгия с 3:0 (25:20, 30:28, 25:19) във втория си мач от Група А на турнира, игран този следобед пред около 2500 зрители в зала "Макс Шмелинг Хале".

По този начин "Дружина полска" има 2 победи от 2 мача и 6 точки, с колкото са и домакините от Германия. Двата отбора са сигурни полуфиналисти от тази група. От друга страна това бе втора загуба за белгийците, които заедно със Сърбия отпадат от борбата за олимпийската квота. Утре (8 януари) в последните си мачове Полша играе с Бундестима в директен сблъсък за първото място, а Белгия излиза срещу "плавите". Срещите са съответно от 21,00 и 15,00 часа българско време.

Първият гейм тръгна напълно равностойно до 9:9, но след това Полша наложи ритъма си на игра и дръпна с 16:12. Белгийците се опитаха да реагират с няколко смени, но те помогнаха и "Дружина полска" взе гейма с 25:20 след атака през центъра на Карол Клос. В началото на втората част световните шампиони бързо дръпнаха с 3:0. Благодарение на силни изяви на Михал Кубяк и Бартош Курек Полша продължи да води до 11:7. Постепенно "червените дяволи" намалиха до 14:13, а след това дори изравниха при 16:16. Белгийците успяха даже да поведат с 19:18, а след това и да стигнат до геймбол при 24:22 след блокада на Сам Деруу. Поляците съумяха да спасят и двата геймбола и да стигнат до 24:24. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка, но в крайна сметка световните шампиони измъкнаха частта с 30:28. Въпреки това, Белгия не се срина и третият гейм започна много добре за тях и те поведоха с 15:11. Момчетата на Стефан Антига се съвзеха и намалиха изоставането си до 16:14. Последваха нови силни минути за Курек и обрат до 20:16 за Полша. "Дружина полска" запази предимството си и спокойно спечелиха гейма с 25:19, а с това и мача с 3:0.

Поредният си много силен мач за полския тим изигра Бартош Курек, който бе над всички с 20 точки (3 блока и 59% ефективност в атака) за победата. Капитанът на световните шампиони Михал Кубяк заби още 15 точки (75% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) за успеха. За "червените дяволи" от Белгия Сам Деруу се отчете с едва 11 точки.

ПОЛША - БЕЛГИЯ 3:0 (25:20, 30:28, 25:19)
ПОЛША: Гжегож Ломач 1. Бартош Курек 20, Михал Кубяк 15, Рафал Бушек 7, Карол Клос 13, Матеуш Биениек 2 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски, Фабиан Джизга, Марчин Мозджонек, Дамян Войташек-либеро)
Старши-треньор: Стефан Антига
БЕЛГИЯ: Матиас Валкиерс 1, Герт Ван Вале 8, Сам Деруу 11, Томас Русо 2, Пиетер Верхеес 3, Симон Ван Де Вуурде 9 - Йелте Рибенс-либеро (Брам Ван Ден Дриес 2, Щайн Д'Хулст, Сеппе Бетенс 1, Пиетер Куулман)
Старши-треньор: Доминик Бейенс.