Пътуващото магическо шоу на Роджър Федерер спира продукцията за известно време. Победител във всички големи турнири от началото на годината, сред които Откритото първенство на Австралия, швейцарецът развърза връзките на маратонките и вдигна краката. Той каза, че няма да играе отново до "Ролан Гарос".
Париж е последната спирка на сезона на клей, който започва тази седмица в Монте Карло. До тогава на много въпроси ще бъде даден отговор:
Ще може ли Краля на клея да си върне кралството?
Нито една клей история не може да мине без Рафаел Надал. Той вече е най-великият играч на червени кортове в историята със своите девет титли от "Ролан Гарос". Въпреки че е едва на 30 години и 5-ти в света, в средата на 2014 г. имаше усещане, че вече не е тенисистът, който стигна до 14 титли от Големия шлем и се превърна в кошмар на Федерер.
Както Роджър, Надал се завърна след контузия в началото на сезона. Неговият случая обаче е по-сложен, защото трябваше да се възстанови след необичаен спад, който дойде преди физическите проблеми. До този момент Рафа има успехи: три финала през 2017 г., два от които (Australian Open и Маями) загубени от Федерер на твърди кортове.
В Маями Надал заяви, че се чувства напълно възстановен: "Играя достатъчно добре за да се боря за всичко. Имам добро усещане, че ще бъда готов за Монте Карло. Винаги, когато играя толкова добре, това помага повече на клей".
Може ли Мария Шарапова да се завърне в елита?
Този въпрос стои толкова високо поради огромното внимание, което се очаква тя да получи. Шарапова е голяма звезда, която ще се опита да възстанови репутацията си след 15-месечно наказание за употреба на допинг. Трудно е да се предвиди как ще бъде приета от публиката и тенисистите.
През годините клейът постепенно се превърна в най-добрата й настилка ("Ролан Гарос" е единственият голям турнир, който тя е печелила два пъти). Това е изненадващо, защото разчита на агресивен, физически стил на игра. Височината и дългите й крайници обаче и дават възможност да връща повечето топки на бавната настилка.
За да може да играе в типичния си стил - с агресия и рискове, е нужна увереност, а тя не е играла в официален мач от миналия януари. Повечето от тенисистките, които излизаха на корта срещу нея уплашени, сега са жадни за реванш.
Новак Джокович може ли да защити титлата си?
Джокович реализира убягващата му мечта, след като миналата година спечели "Ролан Гарос". След това светът започна да се разпада.
Титлата в Париж бе 12-а от Големия шлем за сърбина. След нея той вече има от всички най-големи трофеи, а последната бе шеста в последните осем турнира от Шлема юли 2014 г. Хората говореха за Голям шлем в един сезон, хората говореха за доближаване до Роджър Федерер.
След тази титла обаче Джокович стигна само до един полуфинал в Големия шлем (загуба от Стан Вавринка на US Open), загуби първото място в света и имаше проблеми в личния живот, за които спомена, но така и не изясни. Надеждите за ново начало този сезон бяха прекършени рано. От началото на годината Новак има една титла, спечелена в Доха.
"Не съм играл много мачове напоследък. От това имам нужда, за да навляза във форма", сподели сърбинът миналата седмица. Предишните години той нямаше проблеми да натрупа мачове по време на сезона на глей (той има осем титли от сериите Мастърс на червените кортове в Европа), но това не е доминиращият Джокович от 2011 и 2015 г. Напрежението върху него ще бъде сериозно преди "Ролан Гарос".
Ще видим ли въобще Серина Уилямс на клей?
Не само, че началото на юни е прекрасно време за сватба, въпреки че датата за голямото събитие за Серина не е обявена. Уилямс въобще не е привлечена да се изявява на червените кортове, като една от малкото причини да го направи е шансът да стигне до 24-та титла от Големия шлем, с което би изравнила рекорда на Маргарет Корт.
От друга страна, тя е печелила "Ролан Гарос" "само" три пъти. Последния път, когато го направи, това я доведе до физическо и емоционално изтощаване. Серина се чувства далеч по-комфортно на "Уимбълдън", който е няколко седмици след това. Би било доста разумно за 35-годишната тенисистка, която понякога има проблеми с дясното рамо и коленете, да си почива, докато сезонът не се премести на трева.
Може ли Анди Мъри да оправдае първото си място в света?
Мъри все още води на Джокович с около 4000 точки. Но, както него, и той е в застой, след като се изкачи до върха в световната ранглиста в края на миналата година. Анди последва сърбина, като се отказа от участие в Маями заради проблем с лакътя и също има само една титла през 2017 г.
Шотландецът имаше и други физически проблеми. Той не игра повече от месец преди да се завърне в благотворителен мач срещу Федерер миналата седмица. Роджър спечели с 6:3, 7:6 (5), лакътят изглеждаше добре, но едва ли от този двубой могата да се правят изводи. "Надявам се да играя в Монте Карло. Ако не стане, трябва да съм търпелив и ще пробвам седмица по-късно", сподели Мъри.
Ще изгрее ли нова звезда на червените кортове?
През 2016 г. статуквото в женския тенис бе разбито с възхода на Анжелик Кербер и Гарбине Мугуруса, които успяха да конкурират успешно Серина на върха. Това до някаква степен бе изненадващо, но няма да се случи отново поради факта, че вече няма статукво.
Новата реалност в женския тенис е, че всеки може да спечели, по всяко време, навсякъде. Това включва относително новите лица като Елена Веснина (шампионка в Индиън Уелс) и Джоана Конта (победителка в Маями) или ветерани като Симона Халеп, Агниешка Радванска и Доминика Цибулкова. Всичко е възможно.
При мъжете статуквото, наложено от Голямата четворка, е уязвимо. Стан Вавринка, както обикновено, стои отстрани. 21-годишният Ник Кирьос се превръща в сериозна заплаха, а 19-годишният Александър Зверев много бързо се развива. Григор Димитров изпусна пара след фантастичното начало на сезона, но може отново да навлезе в ритъм. Доминик Тийм, Лука Пуй и Джак Сок са под 25 години и имат силата, издръжливостта и уменията да постигат победи на клей.
Питър Бодо, ESPN