"Теглих му майната на Владислав Иванов и съм готов да го направя с всеки, който откаже да влезе в игра за националния отбор.”
Тези думи отекнаха здраво покрай скандала с представителния тим по волейбол между старши треньора Пламен Константинов и либерото. Иванов отказа да влезе в игра по време на контрола с Белгия, а дългогодишният капитан на България побесня и напсува състезателя, който на следващия ден си стегна багажа и напусна отбора. Това стана броени дни преди началото на световното първенство, на което бяхме съдомакини с Италия. Такъв е Пламен, казват хората, които го познават по-отблизо. Има много силно чувство за справедливост и припалва за секунди, ако нещо го издразни. Обикновено след това му минава, но в случая с Иванов не се получи точно така. Няколко дни след скандала Константинов избра сам да застане пред медиите и да разкаже какво е станало и защо е теглил майна на волейболиста. И от думите му се разбра, че не съжалява за нито една своя дума.
Сега - близо 3 седмици след края на дългоочакваното световно, изглежда, Пламен повече няма да води националния отбор. Той бе начело на тима 4 г., а на домашното първенство заехме 9-ото място. За бившия №17 на България, който като капитан изведе тима до бронз на световното в Япония през 2006 г., това си бе разочарование. Едва ли има треньор на толкова високо ниво, който да е отдаден почти 100% на този спорт. Преди време 45-годишният специалист каза, че за да се ожени, първо трябва да се разведе с волейбола. Нещо, което очевидно няма да се случи в близко бъдеще, а домът му остава залата. Няколко дни след последния мач на нашите в София той замина за Русия, където направи добро име. Вече 3-а година е треньор на гранда “Локомотив” (Новосибирск), с който спечели бронз в Суперлигата преди 2 г. Преди това е бил начело на “Губерния” и “Газпром”. В последните 4 г. често е бил по 6-7 часа в залата, тъй като на подготовка у нас идваше клубният му отбор. Като прибавим и времето, прекарвано в гледане на видео и подготовка за мачове, свободното такова се свежда до минимум. Затова и рядко ще срещнете Пламен в някое заведение, а на плажа е почти невероятно.
Най-големият му успех начело на България бе четвъртото място на европейското първенство през 2015 г., което отново бе в България и Италия. Всъщност на него нашият тим бе на две точки от участие във финала, но след 2:0 допусна пълен обрат срещу Франция. Тогава със съществен принос за достигането до полуфинала бе Владимир Николов, който по ирония на съдбата се оказа стожерът в селекцията на Пламен. Дълги години двамата са в открит конфликт, докато играят рамо до рамо за България. Почти не са разговаряли помежду си, но на полето ги е обединявала общата цел. Нещо, което самият Пламен опитваше да втълпи на настоящите състезатели в националния.
Сега отрасналите в други времена Константинов и Николов се сблъскват с мисленето на днешното поколение, което има съвсем различна ценностна система. Преди 25-30 г. спортът е бил начинът да оправиш живота си и да се измъкнеш от предсказуемото скромно бъдеще. Днес изборът е много по-голям, а реализацията на игрището е насочена повече към изяви в социалните мрежи. Самият Пламен няма профил във фейсбук и използва само приложенията за комуникация като Viber и WhatsaApp поради една проста причина - обикновено там се правят групи на отборите за споделяне на програмите.
През последните 4 г. селекционерът изпробва близо 50 състезатели, с някои от тях влезе в конфликт, но все пак успя да изглади отношенията си. Като например с близнаците Георги и Валентин Братоеви. Двамата са известни с по-чепатия си характер и явно още в началото Пламен бе усетил, че трудно ще работи с тях. Той не ги взе на първия си турнир - световното в Полша преди 4 г., а те не му останаха длъжни в някои коментари. Постепенно обаче треньорът намери общ език с тях и Георги бе основен разпределител на европейското в София. За Валентин, който бе доста по-обиден в тази ситуация, трябваше повече време, а и претърпя операция. В крайна сметка обаче тази година и той се завърна в националния. Някои казват, че една от основните грешки на Константинов е, че се доверява на хора, които не заслужават. Той търпя доста критики за включването на определени състезатели, които според мнозина не са на нужното ниво. Селекционерът обаче доказа, че не се влияе от външни коментари при избора си.
“Имам си своя философия и когато вярвам в нещо, го отстоявам докрай”, категоричен е Константинов. През последните месеци той получи критики и от някои волейболни хора като Борислав Кьосев, който уж се пошегува, че Пламен е най-добър в даването на интервюта. Димо Тонев пък го нападна за проведената подготовка и отношенията със състезателите.
Треньорът отговори само на Тонев, макар и индиректно.
“Аз не ходя да обяснявам дали в хотела на някого има мухъл, или храната в ресторанта му не става. Нека, преди да дават акъл, тези хора да вземат някой отбор, да го потренират малко. А не да записват нули директно с националния отбор”, каза треньорът на България след победата над Финландия. Самият Тонев има хотел в курорта Боровец, а през 2011 г. води женския национален отбор на европейско и записа 3 поредни загуби и отпадане още в I група. В края на месеца Константинов ще се завърне за среща с управителния съвет на федерацията. На нея най-вероятно ще бъдат финализирани окончателно отношенията му с БФВ и ще се пристъпи към избор на нов треньор. Към момента за наследник на Пламен е спряган Силвано Пранди - човекът, който практически прекрати кариерата му на състезател в националния. През 2009 г. италианецът не го включи в състава за европейското, а тимът ни спечели бронзови медали.
Самият Константинов пък може да се окаже в съвсем друга ситуация през следващата година. Той вече бе спряган за селекционер на Русия, но не бе възможно да поеме такъв ангажимент заради договора си с българската федерация. На последното световно “Сборная”, която бе основен фаворит за титлата, остана извън четворката и нищо чудно и там да има треньорска рокада.
В началото на юни 2009 г. Пламен Константинов обяви, че влиза в политиката. Той призна, че е имал разговори с повечето водещи партии, но е избрал НДСВ заради екипа от професионалисти. Актуалният капитан на България бе получил почивка от националния заради проблеми с кръста. Той дори бе водач на листа в 23-и МИР в София, но НДСВ се сгромоляса на изборите. Константинов призна, че е разочарован от резултатите. Той дори обяви, че едва ли повече ще се занимава с политика. Малко след изборите Пламен се върна в националния отбор и игра в един мач срещу Русия за Световната лига. На следващия ден обаче тогавашният треньор Силвано Пранди обяви, че няма да разчита на него за европейското.
По-големият брат на Пламен - Юлиан Константинов, постигна сериозни успехи в доста различно поприще.Той направи кариера в оперното пеене. Изнасял е представления в целия свят, включително и в миланската “Ла Скала”, “Метрополитън”, “Ковънт Гардън” и др. През последните няколко години е водещ и на предаването “Аз обичам България”, участвал е във VIP Brother.
И двамата родители на братята са известни волейболисти - Георги Константинов и Ева Дойчева, която си отива рано от този свят. Юлиан също тренира, но след 8-и клас се запалва по рокмузиката и китарата. Участвал е в групите “Тротил” и “Кокаин”, но от средата на 90-те години на миналия век се насочва към операта. За разлика от по-малкия със 7 г. Пламен Юлиан е задомен и има двама синове, единият от които вече тренира волейбол.
Фен е на високите скорости
Константинов е фен на високите скорости и в частност на по-спортните модификации на Audi. За разлика от брат си, който предпочита BMW например.
Още като състезател Пламен караше по-наточените версии на Audi - S8. Имал е 3 подобни, но откакто работи като треньор в Русия, не вижда смисъл да си купува нова кола. Близо 9 месеца той прекарва там, а участието в местната Суперлига е свързано с изключително много пътувания основно със самолет. През последното лято караше новия топмодел на Volkswagen - Arteon. Представителството на компанията у нас имаше договор за партньорство с Българската федерация по волейбол.
Константинов инвестира по-голямата част от спечелените в спорта пари, за да стане партньор в голям хлебозавод край Карлово. Практически той финансира задължение към банка, свързано с осигуряването на транспортни средства и друга техника. Впоследствие обаче бизнесът така и не стартира, а известният волейболист се оказа подведен от съдружника си. В момента треньорът е съсобственик в завода заедно с банката и може да си върне парите или поне определена част от тях при продажба. Вече близо 10 г. обаче няма развитие по този случай.