Англия изигра едно от най-силните си полувремена на световни първенства, но трябваше да чака до 91-вата минута, за да се зарадва (видео)

Англия започна участието си на Световното първенство в Русия с драматична победа с 2:1 над Тунис на "Волгодрад Арена". "Трите лъва" изиграха едно от най-силните си полувремена на световни първенства и създадоха куп положения до почивката,  която обаче дойде при резултат 1:1. Хари Кейн откри в 11-ата минута, но Кайл Уокър направи нелепа дуза, от която Фержани Саси изравни в 35-ата. До края на полувремето англичаните имаха съвсем основателни претенции за 11-метров наказателен удар, след като Кейн бе повален, но сигнал не последва, а системата ВАР също незнайно защо не влезе в употреба в тази ситуация. След почивката англичаните заиграха доста по-предсказуемо, но в добавеното време Кейн все пак донесе победата на "трите лъва".
По-рано днес Белгия победи с 3:0 Панама в другия двубой от Група G.

Селекционерът на "трите лъва" Гарет Саутгейт заложи на схема с трима централни бранители, която налагаше и в контролите преди Световното. На вратата започна Джордан Пикфорд. Хари Магуайър бе предпочетен пред опитния Гари Кейхил, а негови  партньори очаквано бяха Джон Стоунс (в средата) и Кайл Уокър (отдясно). Ашли Йънг и Киърън Трипиър влязоха в ролята на халф-бекове. Джордан Хендерсън бе дефанзивният полузащитник в схемата на Саутгейт, а Деле Али и Джеси Лингард бяха негови партньори в халфовата линия. Капитанът Хари Кейн и Рахим Стърлинг сдействаха в атака за "трите лъва". В състава на англичаните имаше общо деветима дебютанти на световно първенство.

Уахби Хазри стартира за Тунис, въпреки че не бе играл в официален мач от април, тъй като лекуваше контузия. Али Маалул също започна.

Още във втората минута англичаните имаха чудесна възможност да открият резултата. Хендерсън изведе Али, чието центриране бе пресечено, но Брон сгреши, след което Лингард получи шанс да стреля отблизо, но Асен спаси. След ъгловия удар Магуайър засече с глава, но стражът на Тунис отново се намеси, а след това бе маркирана и засада, тъй като трима играчи на "трите лъва" бяха зад отбраната. В четвъртата минута Англия създаде нова стопроцентова възможност. Деле Али изведе Лингард отляво, а играчът на Манчестър Юнайтед центрира към далечната греда, където Рахим Стърлинг просто трябваше да уцели опразнения ъгъл, но той не успя да намери добре топката и пропусна.
В 11-ата минута логичното се случи и Англия поведе. Ашли Йънг центрира от корнер, Джон Стоунс засече с глава, нанасяйки много силен удар, който Асен спаси със сетни усилия. Топката обаче стигна до Хари Кейн, който нямаше как да сгреши от толкова близо.
Веднага след попадението стражът на Тунис, който направи няколко добри спасявания в първите минути, но получи контузия след сблъсък с Лингард, бе заменен от Фарук Бен Мустафа.
В 24-тата минута Лингард пропусна поредната добра възможност за островитяните. Ашли Йънг го намери с добро центриране към далечната греда, но крилото на Манчестър Юнайтед не намери добре топката, тя тупна в земята и излезе в аут.
Играчите на Тунис се отърсиха от напрежението и след първите 20-ина минути започнаха да опитват атаки към вратата на Пикфорд. Саси нанесе опасен изстрел от границата на наказателното поле, но се получи рикошет в Магуайър и топката излезе в ъглов удар.
В 33-ата минута африканският тим стигна до дузпа след безобидно центриране отдясно. Кайл Уокър вдигна ръка и удари с лакът в лицето Бен Юсеф, който бе зад него. Главният рефер Вилмар Ролдан посочи бялата точка, а Фержани Саси изпълни точно. Пикфорд улови ъгъла, но не и топката, която влезе във вратата му - 1:1.

"Трите лъва" можеха да отговорят много бързо. В 39-ата минута центриране на Ашли Йънг от фаул доведе до страхотно разбъркване в наказателното поле на Тунис. Удар на Деле Али бе изчистен от голлинията, след което Рахим Стърлинг се опита да засече със задна ножица, но се размина. След това и Джон Стоунс не успя да прати топката във вратата. В тази ситуация повторенията показаха, че Хари Кейн бе повален от голмайстора Саси в наказателното поле, но сигнал за 11-метров наказателен удар не последва, а и системата ВАР не бе използвана.
Положенията пред вратата на Тунис продължиха да се редят едно след друго, но отново без резултат. В 42-рата минута Лингард опита удар от воле, но изстрелът му бе блокиран. В 45-ата минута Трипиър изведе много добре именно Лингард по десния фланг, но този път ударът на последния срещна гредата.
В крайна сметка англичаните завършиха полувремето с шест точни удара, но само един гол.
В 52-рата минута Хари Кейн отново имаше претенции, че е фаулиран в наказателното поле при един корнер пред вратата на Тунис. И този път реакция от Вилмар Ролдан не последва.
В първите 20-ина минути на втората част Тунис се чувстваше доста по-комфортно и се защитаваше спокойно, без да допуска кризисни ситуации пред вратата на Бен Мустафа.

В 69-ата минута Трипиър изпълни пряк свободен удар от близо 30 метра, но топката премина встрани от целта. Десетина минути след това и Ашли Йънг стреля директно от фаул, но този път над вратата.
В 91-вата минута Хари Кейн спаси Англия. Трипиър центрира от корнер, а Магуайър отклони с глава към голмайстора на Тотнъм, който бе оставан сам на далечната греда - 2:1.

Следващият мач на Англия е в неделя срещу Панама. Ден по-рано играят Белгия и Тунис.

Тунис (4-3-3): Асен (16'-Бен Мустафа); Мериа, С. Бен Юсеф, Брон, Малуул; Скири, Бадри, Саси; Ф. Бен Юсеф, Хазри (85'-Халифа), Слити (73'-Бен Амор)
Англия (3-5-2): Пикфорд; Уокър, Стоунс, Магуайър; Трипиър, Лингард (93'-Дайър), Хендерсън, Али (80'-Лофтъс-Чийк), Йънг; Стърлинг (68'-Рашфорд), Кейн