България удари и олимпийския шампион Бразилия във Варна (видео + галерия)

Българските волейболисти доказаха, че могат да победят всеки отбор в света. Възпитаниците на Пламен Константинов стигнаха до трудна, но напълно заслужена победа над олимпийските шампиони от Бразилия с 3:2 (25:22, 19:25, 25:15, 18:25, 15:12) пред около 4500 зрители в зала “Конгресна” на ДКС във Варна.

Българските волейболисти показаха сериозен характер, а смените, които Пламен Константинов направи в мача дадоха свежест във важните моменти и донесоха успеха на България, който е втори поред и общо 5-и от началото на сезона в Лигата на нациите.

Волейболистите “Селесао” пък допуснаха безпрецедентна трета поредна загуба на турнира във Варна и общо 4-а от началото на турнира.

България поведе в началото на двубоя благодарение на ас на Валентин Братоев с 3:2. Атака на Виктор Йосифов и 6:5. Нова атака на Виктор Йосифов - 7:6. Атака на Валентин Братоев донесе 8:7 за България при първото техническо прекъсване. Две поредни блокади на Маурисио Боржеш и Бразилия поведе с 9:8. Светослав Гоцев изравни при 9:9. Ас на Боян Йорданов и 10:9 за България. Маурисио Боржеш атакува ваут по правата от зона 2 - 11:9. Ренан Дел Зото взе прекъсване за “Селесао”. Мощен пайп на Валентин Братоев и 13:11. Блокаут на Николай Пенчев след атака от зона 4 - 14:12.  Страхотна блокада на Виктор Йосифов и Николай Пенчев и 15:12.  Бруно Резенде и Алън Соуса се появиха в игра. България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Маурисио Боржеш атакува в аут за 17:13 за България. Боян Йорданов атакува по правата от зона 4 за 18:15. Ас на Виктор Йосифов донесе 19:15. Ренан Дел Зото взе второто си прекъсване за Бразилия. Последваха няколко разигравания, в които и двамата треньори поискаха видео-повторения и в крайна сметка 21:17 за България.  При 19:21 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Боян Йорданов се справи с двойната блокада на “Селесао” - 22:19. България стигна до геймбол при 24:21. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Виктор Йосифов и 25:22.
България поведе с 5:3 в началото на втория гейм, след като Уолъс де Соуса би сервис в аут. Ас на Георги Сеганов направи резултата 7:4. Грешен сервис на Отавио Пинто и България поведе с 8:5.
Последваха 4 поредни точки за “Селесао” и това принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване за България при 8:9. Боян Йорданов изравни при 10:10. Мощна атака на Боян Йорданов по правата от зона 2, но Ренан Дел Зото оспорва. Видя се мрежа на Валентин Братоев и резултата стана в полза на Бразилия с 11:10. България изравни при 12:12 след отлична изява на Светослав Гоцев. Отлична атака през центъра на Виктор Йосифов - 14:14. Двойна бразилска блокада спря атака на Боян Йорданов и “Селесао” поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. Олимпийските шампиони заиграха много силно и дръпнаха бързо с 20:15. Валентин Братоев намали до 17:21. Блокада на Отавио Пинто и 23:17 за “Селесао”. Уолъс Де Соса изведе Бразилия до геймбол - 24:17. Мощен сервис на Боян Йорданов принуди бразилците да сгрешат. Съглас Соуса атакува по блокадата за 25:19.
Боян Йорданов даде преднина на България в третата част с 2:1. Последва единична блокада на Светослав Гоцев 3:1. Мощна така на Валентин Братоев по правата от зона 4 за 4:2. Грешка на Мурильо Ендрес и 5:2. Виктор Йосифов спря с блокада атаката на Лукас Сааткамп - 6:2. Ренан Дел Зото взе прекъсване за Бразилия. Атака на Светослав Гоцев и 10:6. Боян Йорданов завърши много дълго разиграване, в което имаше страхотни спасявания в защита на Валентин Братоев и Теодор Салпаров - 11:6. При 12:7 Искак Сонтош се появи в игра за Бразилия. Блокада на Валентин Братоев и ас на Боян Йорданов и България поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване. Бомбен сервис на Боян Йорданов доведе до атака в аут на Уолъс - 17:9.  Виктор Йосифов атакува технично за 19:11. Единичен блок на Розалин Пенчев доведе до 22:13. Страхотна атака на Валентин Братоев изведе България до успех в третата част с 25:15.

Четвъртата част стартира добре за волейболистите на “Селесао”, които поведоха с 2:0. Светослав Гоцев изравни след единична блокада срещу атака на Исак Сонтос. Контраатака на Валентин Братоев и България поведе с 3:2. Светослав Гоцев атакува мощно за 4:4. Последваха 3 поредни точки за Бразилия и Пламен Константинов взе прекъсване. Бразилия поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване след блокада срещу атака на Валентин Братоев.
При 6:11 Николай Учиков замени Боян Йорданов, а Розалин Пенчев смени Валентин Братоев. България намали до 9:13 след грешка на Маурисио Боржеш. При 11:14 Ренан Дел Зото взе прекъсване за Бразилия. Розалин Пенчев намали до 14:17. Разликата от 3 точки се запази при 17:20 след грешка на Уилям Аржона. “Селесао” успя да спечели 4-ата част с 25:20 и да изравни резултата при 2:2 гейма.
Николай Учиков и Розалин Пенчев започнаха в стартовия състав на България в тайбрека. Равенството се запази до 4:4. Николай Учиков изведе България напред при 5:4. Мощна атака и ас на Розалин Пенчев и 7:5 за България. Грешка на Николай Учиков доведе до равенство при 7:7. Националите поведоха с 8:7 при размяната на игралните полета. Блокаут на Николай Учиков и 10:8 за България. Ренан Дел Зото взе прекъсване за Бразилия. Исак Сантос би сервис в мрежата и 11:9. Дълго разиграване завърши с мощна атака по диагонала от зона 4 на Розалин Пенчев 12:10. Бруно Резенде и Леозиньо се появиха в игри при 12:11 за България. Националите обаче стигнаха до мачбол при 14:11. Ренан Дел Зото взе прекъсване за олимпийските шампиони. Алън Соуса спаси първия мачбол - 12:14. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Светослав Гоцев донесе успеха на България в тайбрека с 15:12 и в мача с 3:2 гейма.
Валентин Братоев стана най-резултатен за България с 14 точки (1 ас, 1 блок, 46% ефективност в атака), а Светослав Гоцев добави още 12 точки (3 блока, 69% ефективност в атака). Разалин Пенчев (1 блок, 66% ефективност в атака) и Виктор Йосифов (1 ас, 3 блока, 70% ефективност в атака) добавиха по 11 точки.

Уолъс Де Соуса се отличи 22 точки (52% ефективност в атака) за Бразилия, а Маурисио Боржеш добави още 12 точки.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 3:2 (25:22, 19:25, 21:15, 18:25, 15:12)