Тевес прати в екстаз Бока Хуниорс, след като измъкна титлата от Ривър Плейт

Новият шампион на Аржентина се казва Бока Хуниорс, който измъкна титлата от ръцете на Ривър Плейт в последните минути на сезон 2019/2020 година. Митичният стадион "Ла Бомбонера" изживя поредна легендарна вечер в своята история, която доведе до 34-ата титла на "генуезците". Капитанът Карлос Тевес донесе победата с 1:0 над водения от Диего Армандо Марадона Химнасия Ла Плата в мача от 23-ия последен кръг на местната Суперлига. Карлитос беше точен със силен удар в 72-ата минута, пращайки в екстаз феновете на най-обичания тим в Аржентина.

45 Триумф за Бока след провал на Ривър Плейт!

През това време лидерът до този момент в шампионата и вечен враг на "синьо-жълтите" - Ривър, стигна само до 1:1 в гостуването на Атлетико Тукуман. Хавиер Толедо даде аванс на домакините в 19-ата минута, а Матиас Суарес изравни в 35-ата минута и този резултат не се промени до последния съдийски сигнал. Така Бока изпревари "милионерите" и триумфира с 48 точки, докато "червено-белите" завършиха сезона с 47 точки, пропускайки уникален шанс да спечелят първата си титла в Аржентина от 2014 година.

"Милионерите" останаха с рекордните 36 титли, а най-успешният треньор в историята на клуба - Марсело Гаярдо, продължава да печели всичко възможно, но не и титлата на страната. Куклата, както наричат специалиста, има 11 трофея начело на клуба, два от тях са Копа Либертадорес, но остана на този етап с шест шампионски титли на Аржентина с фланелката на Ривър и без нито една като треньор.
Интересен факт е, че за първи път в историята при десетте случая от 1943 година, когато битката между Бока и Ривър е била до последния кръг, преследвачът става шампион. Триумфът на Бока е частичен реванш срещу вечния съперник, който през последните две години го победи в историческия финал в Копа Либертадорес - 2018, а през миналия октомври го отстрани на полуфинала в най-престижния клубен турнир на Южна Америка. За гранда от "Монументал" обаче това е нов шамар след загубата в последните секунди на Копа Либертадорес в Перу преди няколко месеца от Фламенго, когато отстъпи с 1:2, въпреки че водеше до 90-ата минута.

Пристигането на вицепрезидента Хуан Роман Рикелме през декември се оказа ключовата за успеха на "генуезците". Легендата на клуба върна треньора Мигел Русо, с когото грандът спечели последната си Либертадорес през 2007 година. Наставникът не спечели повторния си дебют - 0:0 с Индепендиенте, а това костваше първата позиция на Бока, но поредица от шест поредни победи и един страхотен Карлос Тевес, донесоха 69-и трофей в историята на 114-годишния клуб от Буенос Айрес. Договорът на 36-годишния Карлитос изтече през декември, но Рикелме го поднови, а бившият  играч на Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити и Ювентус вкара шест гола през последните 35 дни, като стана голмайстор на тима с девет гола, но най-важното - поведе "генуезците" към шампионската титла, която е трета за последните четири години. Бока Хуниорс детронира Расинг, който миналата година спря серията от две поредни титли на "жълто-сините".

Цяла седмица в Аржентина се говори са битката за титлата, като при равен брой точки в крайното класиране Ривър и Бока трябваше да решат титлата в суперфинал на неутрален терен. Гаярдо, който се превърна в кошмар на шесткратния шампион на Южна Америка през последните години, остави всички титуляри през седмицата да почиват и тимът му падна с 0:3 на старта на Либертадорес в Еквадор от ЛДУ Кито. "Готвим се за финал с Атлетико Тукуман, а не с Бока. С Бока, когато се готвим за финал, обикновено ги бием", заяви Гаярдо преди тръгване за Тукуман.

"Бока не умря в Мадрид. Бока Хуниорс е жив и искаме титлата", пък заяви Тевес, който има вече 10 трофея с "генуезците" и общо 28 в кариерата си, като единственият аржентинец с повече от него е Лионел Меси - 35.
Пред около 50 000 зрители на "Ла Бомбонера" и над 35 000 на стадион "Монументал Хосе Фиеро" в Сан Мигел грандовете трябваше да стартират мачовете си по едно и също време. В Буенос Айрес публиката изпадна в еуфория, когато идолът Диего Марадона, който спаси тима си преди седмица, се появи на терена. Дон Диего се завърна за първи път като противников треньор. Той бе награден от любимия си клуб със специална фланелка от двамата си бивши съотборници, с които печели единствената си титла с Бока през 1981 година. Всяко движение на специалиста караше феновете да скачат, а на почивката той показа жест на кокошка към агитката, както наричат Ривър, което още повече надъха феновете. Карлос Тевес, който е в отлични отношения с Марадона, отиде при него и двамата се целунаха по устата преди да се прегърнат. Този жест напомни подобна целувка между Марадона и Клаудио Каниджа.

На другия стадион двата тима тръгнаха в атака и гредата спаси Армани в началото, а след това Ривър пропусна две възможности, но в 19-ата минута Толедо се възползва от лошо излизане на Армани и прати топката в мрежата. Новината стигна мигновено в Буенос Айрес и трибуните започнаха да треперят. В 35-ата минута след страхотна атака Суарес изравни със седмото си попадение. Марадона искаше дузпа за своя тим, но такава не бе отсъдена, а през втората част два пъти Ривър Плейт искаше 11-метров наказателен удар за фаулове срещу Начо Фернандес и Суарес, но реферът остана безмълвен.

Именно Суарес в 70-ата минута направи страхотен пропуск за Ривър, а 100 секунди по-късно Карлос Тевес взриви трибуните на "Бомбонера". Капитанът получи топката от Рамон Абила и със силен шут стреля от 17 метра, а бившият вратар на Лудогорец Хорхе Браун не се намеси по най-добрия начин. Така топката се озова в мрежата на Химнасия, а Тевес на мрежата пред морето от "жълто-сини" фенове.
Това означаваше, че Бока е лидер и трябва да запази преднината си, надявайки се, Ривър да не поведе. Новината за гола на ветерана, шокира играчите на "милионерите", които не успяха да създадат чисто положение, но можеха да станат шампиони, ако Максимилиано Кайре беше изравнил за Химнасия в 86-ата минута. Публиката не спираше да подкрепя и чакаше новини от мача на Ривър, който завърши след 95 минути игра. Това означаваше само едно - титла и старт на фиестата за "генуезците", които имат за цел тази година да стигнат до трона на Южна Америка.
Бока триумфира в Аржентина след 14 победи, шест равенства и три загуби, с голова разлика 35:8 и актив от 48 точки. Победната серия в последните шест мача от турнира с 16 отбелязани гола и само един допуснат се оказаха решаващи. Ривър трябва да съжалява, че изпусна питомното, след като имаше преднина от три точки 180 минути преди края на сезона, но на "Монументал" стигна само до 1:1 с тима на Ернан Креспо Дефенса и Хустисия в последното си домакинство преди седмица, а сега не победи тим, който беше без успех от девет мача в първенството.