Аталанта изтръгна успеха в последните секунди и е за шести път на финал за Купата

Отборът на Аталанта се класира за шести път в своята история за финал в турнира за Купата на Италия след победа с 4:1 срещу тима на Фиорентина в срещата-реванш от 1/2-финалите. Флорентинците бяха спечелили първия мач с 1:0, но след днешната убедителна победа съперникът им продължи напред с общ резултат 4:2.

Домакините откриха след ранен гол на Тюн Копмайнерс (8'), гостите изравниха през второто полувреме с попадението на Лукас Мартинес Куарта (68'), Джанлука Скамака (68') върна предимството на своите, а Адемола Луукман (90'+5') и Марио Пашалич (90'+8') оформиха крайния резултат в добавеното време. Момчетата на Винченцо Италиано играха с човек по-малко от 53-тата минута, когато бе изгонен Никола Миленкович.

На финала отборът от Бергамо ще срещне тима на Ювентус, който оцеля в изключително тежък реванш срещу състава на Лацио и спечели полуфиналната битка с общ резултата 3:2.

Ювентус страда на "Олимпико", но успя да се добере до финала за Купата на Италия

Така бергамаските остават в борбата за златен дубъл. И Аталанта и Фиорентина продължиха към полуфиналите на двата европейски клубни турнира - Лига Европа и Лига на конференциите, като и там трябва да преодолеят само още един съперник, за да попаднат в директен спор за отличие от най-високо равнище. Тези успехи донесоха страхотна възможност и за италианския футбол като цяло, защото от следващата година "Ботушът" ще има пети представител в Шампионска лига.

Прогресът на Рома, Аталанта и Фиорентина гарантира петото италианско място в Шампионска лига

Джан Пиеро Гасперини, който изгледа мача от трибуните, защото търпеше наказание, направи една промяна в отбрана в сравнение с първия двубой между двата отбора в началото на април. Този път вместо Емил Холм, започна Давиде Дзапакоста. В халфовата линия Едерсон замени Марио Пашалич. Нападението бе тотално обновено и вместо Алексей Миранчук и Адемола Луукман, този път от първата минута в действие видяхме Джанлука Скамака и Шарле Де Кетеларе.

Винченцо Италиано също бе направил промени в защита спрямо първия мач във Флоренция, като този път стартираха Додо и Бираги вместо Кайоде и Паризи. Нататък специалистът действа със същите играчи, които изковаха победата преди три седмици.

Бергамаските стартираха впечатляващо и само осем минути след първия съдийски сигнал поведоха. Флорентинците сбъркаха при изнасянето на топката и домакините организираха бърза контраатака, завършила с рейд на Тюн Копмайнерс, който преодоля с диагонален шут противниковия страж Терачано.

Пет минути по-късно домакините вкараха и втори гол чрез Джанлука Скамака, но той бе отменен след дълго преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR. След това в средата на полувремето гомайсторът Копмайнерс можеше да покачи сметката си, но този път Терачано се намеси подобаващо.

До края на полувремето съперниците играха на високи обороти и бързо преливаха от едната в другата половина на терена, но рядко стигаха до опасни положения и логично се оттеглиха на почивката без повече промени в резултата.

Подобно на първото полувреме, така и втората част започна взривно. По-малко от 10 минути след подновяването на играта съдията показа директен червен картон на Никола Миленкович, защото спъна непосредствено пред наказателното поле набиращия скорост Джанлука Сакамака.

Тогава гостите се окопитиха в собствената си половина, ориентирайки се доста добре в новата обстановка, като отказаха да се пречупят под натиска на мощната преса, която упражни техния съперник. След като се мобилизираха в защита, те съумяха да измислят и нещо интересно в преден план, което в крайна сметка завърши с гол на Лукас Мартинес Куатра, който бе останал абсолютно непокрит в наказателното поле.

Тяхната радост обаче продължи прекалено кратко и само седем минути по-късно бергамаските отново поведоха. Джалука Скамака получи топката във вътрешността на наказателното поле и с фамозно отиграване я прати в мрежата на безпомощния Терачано.

Този резултат означаваше, че съперниците трябва да продължат мача в две продължения по 15 минути, тъй като така се поддържаше равенството 2:2 от двете срещи, а голът на чужд терен, отбелязан от флорентинците нямаше никаква по-специална стойност. Адемола Луукман обаче избухна с нов гол дълбоко в добавеното време, но веднага след като топката се оплете в мрежата съдията сигнализира, че попадението не е било редовно. Последва дълго преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR, като този път тя се произнесе в полза на бергамаските и те официално поведоха с два гола, което им бе напълно достатъчно, за да продължат напред.

Момчетата на Винченцо Италиано опитаха да тръгнат на отчаян щурм, но той веднага бе пресечен и домакините организираха контраатака, след която дори стигнаха до четвърти гол. Пашалич получи подаване на границата на наказателното поле, а Терачано излезе, за да го пресрещне, като хърватинът бе по-бърз от стража и прати топката за четвърти път във вратата на гостите.

Това хвърли феновете по трибуните в дива радост, а съдията побърза да даде последния си сигнал за вечерта, тъй като нямаше никакъв смисъл двубоят да продължава.

Това ще бъде шести финал за отбора от Бергамо, като той успя да спечели трофея само при първото си участие през 1963 г. Нататък бяха загубени заключителните мачове през 1987 г., 1996 г., 2019 г., 2021 г. На 15-и май предстои да видим в мача срещу Ювентус дали Аталанта ще направи пети последоватаелен неуспешен опит да спечели трофея или ще завърти колелото на историята в нова посока.