Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Кот д'Ивоар мина през ада, но ликува като шампион на Африка

Кот д'Ивоар е новият шампион на Африка! "Слоновете" се възползваха максимално от домакинството си и победиха с 2:1 Нигерия във финала, игран в Абиджан. играят в големия финал на Купата на африканските нации. Капитанът на нигерийците Уилиям Трост-Еконг откри резултата в 38-ата минута, но в средата на второто полувреме Франк Кесие изравни, а в 81-ата минута Себастиан Алер вкара второто и оказало се решително попадение за Кот д'Ивоар

"Слоновете" ликуват с трофея от Купата на африканските нации за трети път в историята, като по този начин се изравниха с Нигерия, която също има три титли в историята си.

Двата тима вече се срещнаха в груповата фаза на турнира, като нигерийците спечелиха с 1:0 и имаха психологическо предимство. "Суперорлите" поведоха и днес, но Кот д'Ивоар беше по-добрият отбор и напълно заслужено стигна до обрат, с който донесе огромна радост на феновете, изпълнили "Стад Аласан Уатара".

Нигерия и Кот д'Ивоар останаха да определят шампиона на Африка

"Слоновете" стигнаха до финала с огромна доза късмет. Те се представиха крайно неубедително в групата, но все пак се добраха до осминафиналите, където елиминираха досегашния шампион Сенегал след изпълнение на дузпи, а на четвъртфиналите отстраниха Мали след продължения. В полуфиналите съперник на Кот д'Ивоар беше ДР Конго и единственият гол на Себастиан Алер се оказа достатъчен за победата.

Нигерия показа повече постоянство в хода на целия турнир. "Суперорлите" завършиха втори в групата си, след това се справиха с Камерун, а на четвъртфиналите надвиха Ангола. Чак на полуфиналите нигерийците срещнаха сериозен отпор и се нуждаеха от дузпи, за да елиминират отбора на Южна Африка.

За Нигерия на върха на атаката беше голямата звезда Виктор Осимен, а зад него действаха Самуел Чуквуезе и Адемола Луукман. В средата на терена селекционерът Жозе Песейро гласува доверие на Алекс Иуоби и Франк Ониека. На вратата бе Стенли Нвабили, тримата централни защитници бяха Семи Ажай, Трост-Еконг и Калвин Баси. Ола Айна и Зайду Сануси сновяха по двата фланга.

Домакините от Кот д'Ивоар бяха подредени в 4-3-3. В предни позиции започнаха Макс-Ален Градел, Себастиан Алер и Симон Адингра. В халфовата линия си партнираха Франк Кесие, Жан-Мишел Сери и Секо Фофана, а защитниците пред Яхия Фофана бяха Серж Орие, Одилон Косуну, Еван Ндика и Конан.

След зрелищната церемония по закриването на турнира, мачът започна с натиск на Кот д'Ивоар и доста прибрана игра от страна на Нигерия. В 6-ата минута Адингра центрира опасно, но Алер закъсня да засече топката. Малко по-късно отново крилото на домакините проби опасно, но ударът му беше доста неточен.

Осимен беше зорко пазен и му беше трудно да се бори с мощните бранители на Кот д'Ивоар. Луукман също нямаше достатъчно пространства, за да покаже скоростта си. В 14-ата минута Фофана опита да изненада Нвабили с шут от далечна дистанция, но стражът на Нигерия с лекота улови. "Суперорлите" направиха и няколко грешки пред собственото си наказателно поле, които обаче не бяха наказани.

В 22-ата минута Градел отправи акробатичен удар, но топката излезе в аут. Нигерийците не изглеждаха притеснени от домакинския натиск и търпеливо чакаха своя шанс. Той дойде в 38-ата минута, когато защитата на Кот д'Ивоар не се справи с центриране на Луукман от корнер, а капитанът Трост-Еконг технично насочи топката с глава в далечения ъгъл и откри резултата в полза на "суперорлите".

До почивката домакините притиснаха съперника и на да пъти пропуснаха да изравнят, а Осимен сякаш получи контузия, но се завърна на терена.

Второто полувреме премина при още по-голямо надмощие на Кот д'Ивоар. В 50-ата минута Градел беше много близо до изравняването, но Баси застана на пътя на топката и предотврати сигурен гол. Ола Айна не успяваше да парира набезите на Адингра, който беше най-острият футболист на домакините. След час игра Франк Кесие се озова на добра позиция, но шутира неточно.

Опитният халф се реваншира в 62-ата минута и прати топката в мрежата за 1:1. Бившият играч на Милан и Барселона беше оставен непокрит в наказателното поле след центриране на Адингра и имаше достатъчно време, за да опъне мрежата.

Тимът на Емерс Фае продължи да доминира и в 74-ата минута Алер сътвори много красиво изпълнение, но ударът му със задна ножица премина встрани от целта. Развръзката настъпи в 81-ата минута. Отново Адингра проби на скорост и отправи ниско центриране към Алер, който изпревари защитниците в зелено и технично отклони топката във вратата.

В оставащите минути на терена преобладаваше хаосът, но котдивоарците не допуснаха сериозни грешки в защита и дочакаха последния съдийски сигнал, който ознаменува коронясването им като шампиони на Африка.

Предишната титла на "слоновете" беше завоювана през 2015 година, когато отборът победи във финала Гана след изпълнение на дузпи. Нигерия пък за последно стъпи на върха през 2013 година.

Снимки: Gettyimages