Драма с дузпи прати Нигерия на осми финал за Купата на африканските нации

Националният отбор на Нигерия е първият финалист в настоящото издание на Купата на африканските нации, след като спечели полуфинала си срещу Южна Африка с 5:3 след изпълнение на дузпи. В редовното време двата тима завършиха при резултат 1:1 след попадения на Уилиям Трост-Еконг (67') за "суперорлите" и Тебохо Мокоена (90') за "Бафана Бафана", като и двете бяха от дузпи. В продълженията не беше отбелязан победен гол и така се стигна до изпълнение на дузпи, където съставът на Жозе Песейро беше по-добър. Така нигерийците ще изиграят своя осми финал в турнира, като до момента имат три титли (1980 г., 1994 г., 2013 г.) и четири втори места (1984 г., 1988 г., 1990 г., 2000 г.). В битката за трофея те ще се изправят срещу ДР Конго или домакина Кот д’Ивоар, чийто полуфинал е по-късно тази вечер.

И в двата тима имаше само по една промяна в сравнение с четвъртфиналните им двубои. В състава на Нигерия Брайт Осави-Самюъл присъстваше в халфовата линия за сметка на Зайду Синуси. Тройката в нападение отново беше оформена от Моузес Саймън, Виктор Осимен и Адемола Луукман. От друга страна, в средата на терена за ЮАР действаше Сиянда Ксулу вместо Тапело Морена. Атаката на отбора беше съставена от Темба Зуане, Евидънс Макгоба и Пърси Тау.

Мачът започна равностойно и при спокойно темпо, като първият удар дойде в 15-ата минута, когато Стенли Нвабили се справи с изпълнението на Спепело Ситоле отдалеч. Девет минути по-късно дойде и първият изстрел на “суперорлите”. Тогава Семи Ажай отклони топката с глава при центриране от фал, но с това само я прати в обятията на Ронуен Уилямс. Малко след това техните опоненти поискаха дузпа за игра с ръка на Калвин Баси, но такава не последва. В 28-ата минута Пърси Тау отправи шут по земя от границата на наказателното поле, но Нвабили улови топката без проблем. В 35-ата минута стреля с глава много неточно при изпълнение на корнер. Три минути по-късно Алекс Иуоби опита удар от далечна дистанция, с който не успя да преодолее Уилямс. Макгопа отговори с опасен шут, който обаче беше отразен от Нвабили. Малко преди почивката Осимен пробва удар с глава при корнер, но не намери целта.

Първите пропуски за двата тима през втората част направиха Тау след далечен шут и Осимен след изстрел с глава. В 61-вата минута Франк Ониека нанесе шут от голямо разстояние, който се оказа несполучлив. Три минути по-късно Осимен се опита да се промуши между няколко съперникови играчи и в крайна сметка беше фаулиран от Мотоби Нвала в наказателното поле. Така главният съдия посочи бялата точка, откъдето капитанът Трост-Еконг даде аванс на нигерийците. Тау веднага се опита да възстанови равенството, но с удара си по земя от голяма дистанция той прати топката встрани от вратата. В 75-ата минута удар на Макгопа профуча покрай вратата на Нвабили.

В 84-тата минута резервата Самуел Чуквуезе беше изведен в наказателното поле и се опита да заобиколи Уилямс, но вратарят успя да улови топката. Само минута по-късно Осимен удвои преднината на своя тим след контраатака. Оказа се обаче, че в нейното начало резервата Алхасан Юсуф е извършил нарушение срещу Тау в наказателното си поле. Така след проверка с ВАР главният съдия отмени гола и отсъди дузпа за "Бафана Бафана", която беше превърната в гол от Мокоена. В добавеното време Макгопа опита акробатичен изстрел, който се оказа неточен. В последните секунди неговият отбор можеше да осъществи пълен обрат. Тогава Нвабили отрази пряк свободен удар на Мокоена, а при своята добавка от чудесна позиция Кулису Мудау прати топката над вратата. Чуквуезе пък направи последния пропуск преди началото на продълженията.

Първият удар в тях беше нанесен от Луукман, но Уилямс успя да избие топката. Мокоена бързо отвърна със свой шут, който обаче се оказа разочароващ. В 101-вата минута Осимен предприе далечен шут по земя, при който противниковият страж закова топката на място. В 106-ата минута именно нападателят направи нов пропуск след удар с глава, а малко по-късно беше заменен от Терем Мофи. В 112-ата минута се стигна до поредната дискусионна ситуация в двубоя, след като Грант Кекана фаулира точно Мофи на границата на наказателното поле. След дълго преглеждане с ВАР главният съдия свири само пряк свободен удар, но и показа директен червен картон на Кекана. При последвалото изпълнение Уилямс улови шута на резервата Келечи Ихеаначо

Така се стигна до изпълнение на дузпи, които да определят първия финалист в КАН. В тях Мофи, Кенет Омеруо, Трост-Еконг и Ихеаначо бяха точни за Нигерия, а само Ола Айна сгреши при своето изпълнение. От друга страна, Михлали Маямбела и Мотоби Мвала се разписаха, но Нвабили спаси ударите на Мокоена и Макгопа, с което вратарят осигури финала на "суперорлите".

НИГЕРИЯ - ЮЖНА АФРИКА 5:3 (1:1 в редовното време)

1:0 Трост-Еконг (67' - дузпа)

1:1 Мокоена (90' - дузпа)