Шедьовър на Алер изстреля Кот д'Ивоар на мечтания финал

Кот д'Ивоар е вторият финалист в турнира за Купата на африканските нации. "Слоновете" победиха с 1:0 ДР Конго след красив гол на Себастиан Алер в 65-ата минута и ще се изправят в спора за ценния трофей срещу състава на Нигерия, който по-рано днес елиминира Южна Африка след изпълнение на дузпи.

Кот д'Ивоар е домакин на турнира и очакванията към тима са огромни, но момчетата на Емерс Фае стигнаха до полуфиналите с голяма доза късмет. Те останаха трети в групата си и се добраха до елиминациите само благодарение на благоприятното развитие на мачовете от последния кръг в другите групи. На осминафиналите Кот д'Ивоар отстрани Сенегал след изпълнение на дузпи, а на четвъртфиналите изхвърли Мали след продължения.

Пътят на ДР Конго до тази фаза на надпреварата също не беше лесен. В групата отборът направи три равенства, след това надделя с дузпи над един от големите фаворити Египет, а после подчини и приятната изненада Гвинея.

Себастиан Алер застана на върха на атаката на Кот д'Ивоар, а зад него действаха Симон Адингра, Секо Фофана и Макс-Ален Градел. Двойка вътрешни халфове бяха Жан-Мишел Сери и Франк Кесие.

Селекционерът на ДР Конго Себастиен Дьосабър също подреди тима си в система 4-2-3-1. В предни позиции започна Седрик Бакамбю, подкрепян от Мешак Елия, Гаел Какута и Йоан Уиса.

В 9-ата минута вратарят на Кот д'Ивоар Яхия Фофана изпусна топката и тя му беше избита, след което Бакамбю я прати в мрежата. Съдията обаче отмени попадението заради нарушение срещу стража.

Домакините се опитаха да са по-активни и в средата на полувремето Адингра имаше шанс да се разпише след центриране на Стефан Синго, но стреля неточно. В 29-ата минута Йоан Уиса се озова на добра позиция, но не можа да преодолее Фофана, а и се намираше в положение на засада.

До почивката съперниците играха твърде предпазливо, а Кот д'Ивоар не отправи нито един точен удар към вратата, пазена от Лионел Мпаси-Нзау. Най-близо до попадение беше Кесие, но неговият удар в 43-ата минута премина на сантиметри от гредата. Малко преди това пропуск с глава направи Алер.

През второто полувреме отборът на Емерс Фае продължи да търси гола. В 59-ата минута Франк Кесие опита силен удар, който затрудни Мпаси-Нзау, но той все пак не допусна топката да влезе във вратата. Малко по-късно публиката на стадиона в Абиджан ликуваше. Макс-Ален Градел центрира към Алер, който отправи красив удар от въздуха, топката тупна и след това стана неспасяема за стража на ДР Конго - 1:0.

В 68-ата минута Алер можеше окончателно да реши мача, но стреля неточно с глава. Смените на Дьосабър трябваше да освежат играта на конгонаците, но те не стигнаха до никакви чисти ситуации пред Фофана. В 71-ата минута Алер още веднъж се размина с гола, а в 82-ата Градел падна в наказателното поле, но не последва сигнал за дузпа.

В добавеното време защитата на Кот д'Ивоар действаше много концентрирано и не допусна никакви грешки. Финалът между "слоновете" и Нигерия е в неделя от 22:00 часа.