Нигерия и Кот д'Ивоар останаха да определят шампиона на Африка

Нигерия и Кот д’Ивоар ще определят 34-тия шампион на Черния континент, след като стигнаха до финалната среща в турнира за Купата на африканските нации. “Суперорлите” ще преследват своя четвърти успех в историята на надпреварата, докато “слоновете” имат с един по-малко досега.

Кот д’Ивоар е домакин на финалите тази година, което със сигурност му дава някакво предимство.

Пътят на двата тима до финала беше много различен. Докато нигерийците бяха сравнително убедителни, то домакините на няколко пъти минаха между капките.

Интересното е, че отборите бяха в една група по-рано в турнира. В мача помежду им Нигерия се наложи с 1:0 след попадение от дузпа през второто полувреме. Мачът се на игра на стадиона, който ще приеме и дуела за златото - “Аласан Оуатара” в Абиджан.

Кот д’Ивоар загуби още една от срещите в групата си, заради което остана само с 3 точки, но щастливо успя да се промъкне напред към фазата на елиминациите. Заради разочароващите резултати в първите три двубоя и още преди да стане ясно, че тимът все пак ще продължи на осминафиналите, местната федерация взе решение да уволни селекционера Жан-Луи Гасе. Стигна се обаче до куриозната ситуация отборът все пак да остане в надпреварата, заради което в следващите двубои в ролята на селекционер влезе досегашният асистент Емерс Фае.

Под негово ръководство домакините показаха съвсем друго лице и първо елиминираха действащия шампион Сенегал след изпълнение на дузпи, след като до 4 минути преди края на редовното време губеха с 0:1.

Още по-драматичен беше четвъртфиналният сблъсък на Кот д’Ивоар с Мали, където до 90-ата минута “слоновете” изоставаха с 0:1, а бяха и с човек по-малко още от първото полувреме. Стигна се обаче до изравнителен гол и продължения. В тях домакините запазиха развръзката за добавеното време след 120-ата минута, когато реализираха за победното 2:1.

Необичайно спокоен се оказа полуфиналът, в който попадение на Себастиан Алер (65’) донесе победата с 1:0 над ДР Конго.

Нигерийците пък събраха 7 точки в групата си след само три отбелязани гола и се изправиха срещу Камерун на осминафиналите. Там две попадения на Адемола Луукман пречупиха съперника за крайното 2:0. Нападателят на Аталанта блесна и на четвъртфиналите, където донесе минималния успех с 1:0 над Ангола. Чак на полуфиналите Виктор Осимен и компания участваха в драма, след като елиминираха Република Южна Африка след изпълнение на дузпи.

Никой от очакваните голмайстори на турнира не успя да оправдае очакванията, заради което на върха с пет попадения е Емилио Нсуе от Екваториална Гвинея. Като че ли само Луукман има шанс да го застигне, защото от финалистите той е най-близо до него с три гола.