Роналдо отново измъкна Левски в последната секунда

Отборът на Левски се измъкна в последната секунда на стадион “Георги Аспарухов” от голяма издънка срещу Хебър. Роналдо вкара в 95-ата минута и донесе успеха с 1:0 в последния мач от 8-ия кръг на efbet Лига. “Сините” изиграха най-слабия си двубой под ръководството на Николай Костов, но накрая късметът им се усмихна след рикошет и повалиха състава на Любослав Пенев, който затрудни изключително много столичани с играта си в защита, като заслужаваше да си тръгне с точката от София.

Най-важното за "сините" обаче бе, че стигнаха до трите точки предвид амбицията им за титла през този сезон, тъй като нямаха право на грешка след двете загуби в първите си шест мача. Сега вече отборът има 12 точки, като изостава на десет от Локомотив (Пловдив) и на 8 от Черно море, които обаче имат по два мача повече.

Левски ще трябва да се събуди, тъй като с играта си от последните два мача на "Герена" за първенството с Ботев (Вр) и Хебър, ще се надяват в края на сезона да стигнат до бараж, а не да се борят за нещо голямо. Играта в Европа на "сините" даде надежда на феновете и именно този облик трябва да се показва, ако искат в Левски да имат реален шанс да детронират Лудогорец.

"Сините" се завърнаха в родния елит, след като преди няколко дни приключиха участието си в Лига на конференциите, губейки с 0:2 във визитата си на Айнтрахт (Франкфурт). Това бе първи мач на 26-кратните шампиони в родното първенство от 13 август, когато победиха с 1:0 Ботев (Враца), след което отложиха срещите с Пирин и Арда.

Николай Костов направи четири промени в стартовите 11 за разлика от мача с Айнтрахт. Капитанът Андриан Краев, Жереми Петрис, Рикардиньо и Келиан ван дер Каап бяха заменени от Асен Митков, Патрик-Габриел Галчев, Асими Фадига и Джавад Ел Джемили. Бразилският голмайстор дори бе извън групата.

24 Левски 1:0 Хебър

Пред Пламен Андреев в защита действаха Галчев, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и Цунами. Халфовете бяха Дарлан и Асен Митков, докато Джавад Ел Джемили, Асими Фадига и Уелтон играеха зад Роналдо.

Любо Пенев направи само една промяна от загубата с 3:4 от Локомотив (Пловдив). Лазар Марин смени Жоао Сеско. Матвей Игонен бе вратар, а Николай Николаев, Мартин Михайлов, Марин и Роберт Мазан бяха в защита. Георги Вълчев, Атанас Кабов, Николас Пенев, Карлос Охене и Ангел Бастунов бяха халфовете зад Георги Николаев.

Двубоят на стадион "Георги Аспарухов" започна  едноминутно мълчание в памет на загиналите в катастрофа четирима фенове на "сините" преди десетина дни - Ивайло, Йордан, Пламен и Красимир, както и в памет на малкия Венци от школата на Дунав (Русе), който почина трагично след удар от мълния.

В петата минута срещата бе спряна и около 5000 фенове и футболистите ръкопляскаха в подкрепа на легендата Петър Хубчев, който се бори с коварна болест. "Хубчев, с теб сме!", изписаха "сините" на таблото.

Уелтон проби, но Игонен улови центрирането му към Роналдо. Ангел Бастунов пък пропусна за гостите, след като Николас Пенев влезе в наказателното поле отляво. Силен шут на Асен Митков мина покрай вратата на пазарджаклии.

В 25-ата минута Кордоба би с глава след корнер, но Марин изби пред голлинията на гостите. Уелтон нахлу отляво, но стреля слабо и вратарят спаси в 29-ата минута. Три минути по-късно хубава комбинация между Цунами и Уелтон можеше да завърши с гол, но Роналдо се забави и не успя да се разпише на празна врата, тъй като Мазан изби. Изстрел на Джемили от над 22 метра бе избит с трудност от Игонен в ъглов удар.

В края на първата част Роналдо пропусна на два пъти да даде аванс на столичани. Първо бразилецът не успя да се разпише след много хубаво заучено положение, като защитник парира опита му за удар, а след това и Игонен изби в корнер. Секунди по-късно Уелтон отново проби до аутлинията и върна топката, но добавката на Роналдо отново бе спряна от защитник пред вратата.

Втората част започна без промени, но и положенията липсваха и така Костов реши да замени четирима играчи наведнъж в 60-ата минута. Краев, Асен Чандъров, Петрис и Илиян Стефанов влязоха вместо Галчев, Митков, Ел Демили и Фадига.

Пенев също направи две промени, като Стилиян Тисовки и Олексей Збун влязоха. Отлична възможност пропусна Стефанов, който получи подаване с глава от Чандъров. Нападателят стреля лошо с левия крак далеч от целта. Публиката се изнерви, играчите на домакините също, а Роналдо бъркаше елементарно срещу добре подредения състав на Хебър.

Времето минаваше, но не се виждаше как Левски ще вземе трите точки. За шести път това лято обаче "сините" пратиха топката в мрежата буквално в последните секунди на продължението. Роналдо бе оставен непокрит пред наказателното поле и стреля, последва рикошет и топката спря в мрежата. Около 5000 станаха на крака, левскарите празнуваха, тъй като тази победа бе изключително важна.

Защото при провал в този мач, ентусиазмът в тима и сред феновете изчезваше. Сега на "Герена" ще имат седем дни почивка, след което на 14-и септември "сините" приемат Пирин за задължителен успех в първия си отложен мач.

Докато играчите на Пенев напуснаха терена силно разочаровани от пропуснатата възможност да запишат положителен резултат, като това бе втора поредна загуба. Тимът остана девети с 11 точки, като бе изпреварен от днешния си съперник.

ЛЕВСКИ 1:0 ХЕБЪР
1:0 Роналдо (90+5)

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 37. Дарлан, 10. Асен Митков, 11. Джавад Ел Джемили, 97. Асими Фадига, 17. Уелтон, 7. Роналдо

ХЕБЪР: 32. Матвей Игонен, 44. Николай Николаев, 5. Мартин Михайлов, 24. Лазар Марин, 27. Роберт Мазан, 7. Георги Вълчев, 11. Атанас Кабов, 10. Ангел Бастунов, 8. Карлос Охене, 17. Николас Пенев, 9. Георги Николов.

Снимки: Владимир Иванов