Синята мъка продължава! Левски "катастрофира" в Търново и се отдалечи от Европа

Отборът на Левски започна новата година, както завърши и старата - със загуба след вратарска грешка. Тогава тимът се сбогува с Купата на България, а сега си усложни изключително много ситуацията в битката за третото място. Играчите на Станимир Стоилов отстъпиха с 0:1 в домакинството си Черно море при подновяването на пролетния дял на efbet Лига, което се игра на стадион “Ивайло” във Велико Търново. Единственото попадение в срещата от 19-ия кръг бе дело на дебютанта за победителите Александър Василев, който се разписа в 35-ата минута, след като Николай Михайлов сбърка. През втората част гол на Алекс Фернандес бе отменен след намесата на ВАР в 72-ата минута заради игра с ръка на Атанас Илиев, а в 77-ата минута попадение на Исмаил Иса бе отменено поради засада.

Така 26-кратните шампиони на България удължиха антирекорда си и вече нямат победа в девети пореден мач от родния елит. Последната победа в шампионата за столичани бе на 8 октомври миналата година, след което бяха записани пет равенства и четири поражение. Успехът на “моряците” пък изведе тима на шесто място с 32 точки, като те изпревариха именно “сините”, които вече са седми с 30 точки. Петото поражение на Левски остави тима на цели девет точки от третото място, което е основната цел на клуба, за да може тимът да стигне до европейските клубни турнири.

Близо 7000 хиляди фенове на "сините" се настаниха в Сектор "А" и подкрепяха символичните домакини, които изтърпяват наказание, докато гостите също бяха подкрепяни от най-верните си привърженици. 26-кратните шампиони на България за първи път играха с новите си фланелки, който са посветени на 80-годишнината от раждането на най-голямата синя легенда Георги Аспарухов-Гунди. Илиян Стефанов пък получи наградата за най-красив гол за миналата година според феновете на Левски - този, който донесе Купата на България срещу ЦСКА-София.

Наставникът на домакините Станимир Стоилов вчера обяви първия титуляр за този сблъсък и това бе Николай Михайлов. Вратарят, който през есента бе резерва на младия Пламен Андреев, изведе своя тим с капитанската лента. Мъри заложи на две от новите попълнения Асен Чандъров и Рикардиньо. Пред опитния страж бяха Роналдо, който игра десен защитник, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами, докато Чандъров и Филип Кръстев бяха опорните халфове, а Ивелин Попов, Илиян Стефанов и Уелтон бяха тримата офанзивни играчи зад Рикардиньо.

30 Левски - Черно море

Наставникът на “моряците” Илиан Илиев направи своя състав без новите попълнения Матеус Машадо и Мишаел Алвес. Двамата нямат работни визи и пропускат първите няколко пролетни кръга, но титуляри излязоха двама от новите Атанас Илиев, който водеше атаката, и Александър Василев. Вратар бе Иван Дюлгеров,  а Виктор Попов, Живко Атанасов, Петар Босанчич и Цветомир Панов действаха в защита, докато Васил Панайотов, Мазир Сула, Василев, Алекс Фернандес, Велислав Василев и Илиев бяха останалите играчи в стартовите 11.

Още във втората минута новият нападател на столичани Рикардиньо бе изведен зад защитата, но Дюлгеров излезе напред и съобразително се хвърли в краката му и предотврати опасност, като дори получи неволен удар от бразилеца. Играчите на Столиов бяха по-активни, но не успяваха да създават чисти положения. Около 20-ата минута Велислав Василев и Атанас Илиев в рамките на няколко секунди пробваха удари, но далеч от целта.

Малко по-късно Рикардиньо в 22-ата минута нахлу в наказателно поле и стреля силно под гредата, Дюлгеров обаче реагира добре и изби в ъглов удар. Стражът на “моряците” отново спаси вратата си в 25-ата минута след изстрел на Кръстев, както и в 29-ата минута, когато парира изстрел от 16 метра на Стефанов, който отиваше в долния ляв ъгъл.

В 35-ата минута Черно море поведе след доза късмет. При атака на "моряците" отдясно Попов центрира от въздуха, а топката направи голяма парабола, която затрудни Михайлов. Опитният страж вървя назад и при опита да избие топката, която отиваше в рамката на вратата, тя срещна горната греда и от един метър Василев вкара един от най-лесните си голове, след като изпревари Роналдо.

Попадението стресна играчите в синьо, които до почивката не успяха да се съвземат и загубиха тонуса, с който стартираха срещата.

Втората част започна с по-активна игра на Левски, но след 120 секунди срещата бе прекратена за пет минути, тъй като нямаше видимост заради множеството димки от агитката на "сините". Веднага след подновяването на играта Илиев се откъсна зад защитата на "сините", но стреля слабо и без да затрудни Михайлов. Теренът в Търново беше изчистен, но въпреки това тежък за игра, като топката се движеше бавно, както действаха и играчите на Стоилов, които с всяка изминала минута все повече губеха сили и увереност.

В средата на второто полувреме Черно море отбеляза втори гол, след като Алекс Фернандес стреля и топката рикошира в Сундберг и спря в мрежата. Попадението обаче беше отменено след няколко минутно гледане на ВАР, като дори се наложи реферът Никола Попов да ходи и да гледа повторение, за да вземе окончателно решение. Той отсъди игра с ръка на Илиев при подаването към Фернандес. В този момент Иса и Даниел Димов влязоха, а малко след това бившият таран на Левски вкара хубав гол с глава, но и той бе отменен за радост на "сините", тъй като играчът бе зад отбраната при центрирането към него. В този момент част от публиката започна да скандира името на Пламен Андреев, който бе на пейката.

Младите Марин Петков и Борислав Рупанов замениха Уелтон и Стефанов, което не промени много ситуацията на терена. Левски продължаваше да изпитва трудности и нямаше сила и идея да създаде опасна атака.

Чак в 86-ата минута Роналдо пробва рефлекса на Дюлгеров, който отново се справи отлично и спаси вратата си.

Реферът Никола Попов даде продължение от 11 минути, но и през това време Левски не успя да намери път към вратата на Черно море, а Кристиян Димитров също направи дебют за столичани в последните секунди. Треньорът Стоилов беше бесен от това, че мачът се игра на замръзнал терен и неговите играчи не успяха да покажат най-доброто от себе си. Това бе първа загуба за Мъри при подновяването на пролетния дял, когато е бил треньор на Левски, след като в досегашните пет опита имаше пет победи. Поражението е първо на старта на пролетния дял в шампионата за "сините" от 2017 година, когато отстъпиха със същия резултат от Пирин. Разочарованието сред хилядите фенове на “сините” също бе голямо, като дори в даден момент някои от привържениците се сбиха помежду си.

“Моряците” пък имаха късмета да се възползват от грешката на Михайлов и тази ситуация се оказа ключова за трите точки. Това бе първи успех за тима на Илиев от 29 октомври, като варненци прекъснаха серията си от три мача без победа и записаха едва втора такава от 30 септември. Следващия кръг на "Тича" пристига Берое, а Левски, който вече е опрян до стената, ще гостува на Пирин преди домакинството на Лудогорец.

ЛЕВСКИ 0:1 ЧЕРНО МОРЕ
0:1 Василев (35)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Асен Чандъров, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Филип Кръстев, Ивелин Попов, Илиян Стефанов, Уелтон, Роналдо, Рикардиньо

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Живко Атанасов, Петар Босанчич, Цветомир Панов, Васил Панайотов, Мазир Сула, Александър Василев, Алекс Фернандес, Велислав Василев, Атанас Илиев

Стадион: "Ивайло", Велико Търново
Начало: 12:30 часа
Съдия: Никола Попов

Снимки: Борислав Цветанов