Втори провал за Германия на Европейското първенство за младежи

Германия е на ръба на отпадането от Евро 2023 за младежи до 21 години. Съставът на Антонио Ди Салво загуби с 1:2 от Чехия и заема трета позиция в група "С" с едва 1 точка, а в последния си мач ще се изправи срещу лидера Англия. Вацлав Шейк откри за чехите в 33-ата минута, в средата на второто полувреме Анджело Щилер изравни, а Мартин Витик донесе победата на чехите в 87-ата минута.

Германците искаха на всяка цена да се реваншират за разочароващото 1:1 на старта срещу Израел, когато пропуснаха две дузпи. Чехите също се нуждаеха от победата след поражението от Англия (0:2) в първия кръг. Тимът на Ян Сухопарек започна силно, а през второто полувреме устоя на натиска на Бундестима при 1:1 и в края измъкна трите точки.

В началните минути срещата в Батуми Йоша Ваньоман пропусна да изведе Германия напред. Чехите отговориха с опасен удар на Васил Кушей и в още няколко ситуации организираха скоростни атаки, които затрудниха защитата на съперника. В 14-ата минута Витеслав Ярош отрази удар на Щилер, който беше най-добрият футболист на Германия. В 21-ата чешкият страж попречи и на Ваньоман да открие резултата.

Бундестимът имаше предимство във владението на топката, но това не притесняваше чехите. В 31-ата минута Карабец проби опасно и намери в наказателното поле Валента, но той не можа да преодолее Ноа Атуболу. В 33-ата обаче поредната чешка контра завърши с гол. Кушей спринтира и центрира перфектно към Вацлав Шейк, който не сгреши. До почивката Чехия можеше да вкара и втори гол, но Валента шутира неточно.

В началото на втората част селекционерът на Германия Антонио Ди Салво направи тройна смяна, като в игра се появиха Нелсон Вайпер, Ерик Мартел и Фариде Алиду. В 56-ата минута пред Кевин Шаде се откри шанс да изравни, но той не се възползва. В 60-ата Вайпер беше близо до гола, но Ярош спаси.

Изравнително попадение все пак падна. Това се случи в 70-ата минута, когато Щилер се справи с няколко бранители на Чехия и технично прати топката в левия ъгъл на вратата за 1:1. Футболистът на Хофенхайм продължи да е основната движеща сила в атаките на Германия. Неговите съотборници обаче подходиха наивно в няколко ситуации и не успяха да стигнат до обрат.

Нещо повече: в 87-ата минута объркване в защитата след корнер позволи на Мартин Витик да отправи удар, който с малко късмет попадна в мрежата зад Атуболу. По този начин Чехия събра 4 точки и заема второ място в групата, а Германците ще трябва задължително да победят Англия в последния кръг и да се андяват Израел да победи чехите, за да имат шанс да продължат на четвъртфиналите.