„Скуадра адзура“ надви Малта като гост в специален ден за италианския футбол

Националният отбор на Италия записа комфортна победа с 2:0 при гостуването си на Малта в двубой от втория кръг на евроквалификациите в група С. Матео Ретеги и Матео Песина отбелязаха двата гола за успеха, който дойде навръх 125-годишнината от основаването на Италианската футболна федерация. Така „Скуадра адзура“ спечели за десети път срещу този съперник, запазвайки перфектния си баланс в срещите помежду им. Този мач беше ръководен от българска съдийска бригада, начело с Георги Кабаков.

Роберто Манчини извърши цели осем промени в своя стартов състав след загубата с 1:2 от Англия. Титулярните си места запазиха само вратарят Джанлуиджи Донарума, който беше с капитанската лента, десният бек Джовани Ди Лоренцо и централният нападател, Ретеги, който вкара единственото попадение на тима в предишния мач. Другите двама в атака бяха Матео Политано и Вилфред Ньонто, които действаха по двата фланга. Домакините пък бяха подредени в 3-5-2 с Александър Сатариано и Джоди Джоунс в предни позиции.

Изненадващо или не, домакините бяха тези, които сътвориха първото голово положение в мача. Това стана още в петата минута, когато Джоузеф Мбонг изведе Сатариано, който стреля, а Донарума изби топката в корнер. При последвалото изпълнение Яник Янкам игра с глава, но така прати топката в ръцете на вратаря. В 15-ата минута дойде и първият удар на "адзурите", като Алесио Романьоли стреля от дистанция и предизвика корнер. При неговото изпълнение Сандро Тонали центрира към Ретеги, който откри резултата с глава. Така нападателят стана едва четвъртият играч в историята, който вкарва гол в първите си два мача за Италия.

Манчини беше принуден да направи смяна още в 22-рата минута, пускайки в игра Винченцо Грифо на мястото на Ньонто, който контузи десния си глезен. Пет минути по-късно Емерсон Палмиери центрира в наказателното поле, като първо Тонали отклони топката, а след това Песина я добута в мрежата за втория гол в мача. В 30-ата минута Грифо получи топката на удобна позиция, но Хенри Бонело отрази удара му. Мбонг попречи на крилото да направи добавка, като гостите поискаха дузпа при тази ситуация, но Кабаков не даде такава. В 42-рата минута Грифо направи нов опит да се разпише, но отново не сполучи. Малко преди почивката родният рефер отново подмина претенции на италианците за дузпа, този път за избутване на Хуан Корболан срещу Политано.

Още в самото начало на втората част Ретеги опита удар, който обаче се оказа твърде разочароващ. Малко след това Корболан отговори с шут, който обаче също не намери целта. В 52-рата минута Ретеги отново се размина с втори гол, след като изстрелът му с глава при корнер беше неточен. В 57-ата минута настана голямо разбъркване при корнер за домакините, но те не успяха да намалят изоставането си. Браян Кристанте веднага отвърна с удар, който беше уловен от Бонело. В 67-ата минута Матю Гийомие стреля с глава, но топката мина покрай вратата. Последва добро изпълнение на задна ножица на резервата Джанлука Скамака при центриране на корнер, но вратарят успя да избие изстрела му, а добавката на Джорджо Скалвини с глава прелетя над вратата. В 78-ата минута Грифо направи поредния си пропуск, а малко по-късно Емерсон блокира шут на Мбонг в близост до вратата. В добавеното време Скамака и Грифо се опитаха да променят резултата, но изстрелите им бяха несполучливи.

С този успех Италия спечели първите си три точки в тези квалификации след домакинското си поражение от Англия с 1:2, а Малта остана без актив, тъй като преди това загуби с 1:2 като гост на Северна Македония.

МАЛТА - ИТАЛИЯ 0:2

0:1 Ретеги (15')

0:2 Песина (27')

Малта: Бонело, Апап, Борг, Атард, Мбонг, Янкам, Гийомие, Мускат, Корболан, Сатариано, Джоунс

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Скалвини, Романьоли, Емерсон, Тонали, Кристанте, Песина, Политано, Ретеги, Ньонто

Снимки: Gettyimages