Новият капитан на Франция поведе наказателната акция на "петлите" срещу Нидерландия

Финалистът от последното световно първенство - Франция, надигра без никакъв проблем с 4:0 Нидерландия на "Стад дьо Франс" в двубой от първия кръг на квалификационна група В за Евро 2024. "Петлите" решиха всичко още до 21-вата минута, след като Антоан Гризман (2'), Дайо Упамекано (8') и Килиан Мбапе (21') вкараха три безответни попадения във вратата на Силесен. Новият титулярен капитан на Франция отбеляза втория си гол две минути преди края на мача и така завърши с две попадения и една асистенция. В добавеното време Майк Менян спаси дузпа на Депай.  В другия двубой от групата Гърция очаквано победи аутсайдера Гибралтар като гост.

Домакините изненадващо излязоха с бели екипи в това домакинство. Както вече стана ясно, новият капитан на отбора бе Килиан Мбапе и той, разбира се, започна като титуляр. На върха на атаката обаче не бе Оливие Жиру, който остана на пейката за началото, а нападателят на Айнтрахт Рандал Коло Муани. Кингсли Коман бе третата фигура от нападателното трио. Майк Менян застана на вратата, а двойката централни защитници беше съставена от Дайо Упамекано и Ибрахима Конате.

В лагера на "лалетата" имаше сериозни проблеми. Вчера заради вирусна инфекция цели петима футболисти отпаднаха от групата. Сред тях са звездите на Ливърпул и Байерн (Мюнхен) Коди Гакпо и Матайс де Лихт, както и Свен Ботман, Джоуи Ферман и Барт Вербруген. На тяхно място Роналд Куман, който замени Лус ван Гаал след Мондиал 2022, извика трима заместници - Райън Гравенберх (Байерн Мюнхен), Кел Схерпен (Витес) и Стефан де Фрай (Интер).

Куман направи шест промени в сравнение с последния мач на Нидерландия при Ван Гаал. Силесен замени Ноперт на вратата. Вайналдум се завърна, след като пропусна Мондиала заради контузия. Геертрюда, Тейлър, Бергхаус и Симон също започнаха.

Двубоят започна ударно за "петлите", които още до средата на първото полувреме имаха преднина от три гола. Още във втората минута новите капитан и вицекапитан на отбора изработиха първото попадение. Мбапе центрира ниско отляво, а Гризман засече с левия крак, стреляйки в левия ъгъл. Скоро след това - в осмата минута, авансът на домакините бе удвоен. Гризман отново имаше значим принос, след като изпълни свободен удар, след който Силесен не се намеси добре и изби топката на пътя на Упамекано, който просто добута кълбото отвъд голлинията за 2:0.

След като получи такъв сериозен пасив, Нидерландия заигра за кратко по-добре и изгради няколко добри атаки, но те не създадоха големи проблеми на Менян. В 21-вата минута Мбапе до голяма степен довърши интригата с първия си гол като титулярен капитан на Франция. Нападателят на ПСЖ стартира атаката с подаване към Чуамени малко преди централната зона, след което спринтира напред, получи обратно топката, която Коло Муани хитро пропусна, и стреля покрай Силесен за 3:0.

До почивката Франция можеше да увеличи преднината си, но Силесен се намеси много добре, за да избие удар с глава на Конате.

В 58-ата минута Депай изпълни ниско пряк свободен удар, топката отскочи малко пред Менян, но стражът успя да избие. След това мачът се доиграваше, Нидерландия владееше повече топката, но от това не произтичаше нищо.  В 78-ата минута Мбапе можеше да се разпише са втори път тази вечер, но Силесен се намеси добре и отрази удара му. Малко преди края Муса Диаби прати топката за четвърти път във вратата на гостите, но това попадение правилно бе отменено заради засада. Четвъртият гол все пак стана факт две минути преди края, когато Килиан Мбапе се разписа отново, след направи рейд между няколко бранители и с великолепен удар в ъгъла оформи крайния резултат.

В добавеното време гостите получиха шанс за почетен гол, след като бе отсъдена дузпа заради игра с ръка на Упамекано. Менян обаче спаси удара от бялата точка на Депай, а след това направи същото и с добавката му.

Снимки: Gettyimages