Фиорентина спря устрема на Милан

Фиорентина постигна успех с 2:1 като домакин на Милан в късния двубой от съботната програма на 25-ия кръг в Серия "А". Николас Гонсалес (49’ - дузпа) и Лука Йович (87’) бяха точни за „виолетовите“, а Тео Ернандес се разписа за „росонерите“. Така тимът от Флоренция затвърди добрата си форма, изразяваща се в четири победи и едно равенство в последните си пет срещи във всички турнири. Той също така прекъсна серията на „Дявола“ от четири успеха със сухи мрежи преди реванша на миланския гранд срещу Тотнъм в Шампионската лига.

В състава на Стефано Пиоли имаше три промени след успеха с 2:0 над Аталанта. Наказаните Раде Крунич и Рафаел Леао бяха заместени съответно от завърналия се от контузия Исмаел Бенасер и Анте Ребич, а на мястото на получилия лека травма Браим Диас играеше Шарле Де Кетеларе. На върха на атаката отново беше Оливие Жиру. Домакините са подредени в 4-3-3 с Жонатан Иконе, Артур Кабрал и Гонсалес в предни позиции.

Преди мача беше отбелязана 5-годишнината от смъртта на Давиде Астори. Защитникът беше юноша на Милан и капитан на Фиорентина преди кончината си. Също така неговият последен треньор при „виолетовите“ беше именно Пиоли. Преди началото на мача на видеоекрана на „Артемио Франки“ беше излъчен специален клип, посветен на бранителя, а също така феновете издигнаха транспарант с неговите инициали и номер – DA13.

Домакините започнаха мача по-добре, като първата по-сериозна опасност беше в 13-ата минута, когато Джакомо Бонавентура изпълни пряк свободен удар от чудесна позиция, но Майк Менян успя да го избие. Веднага последваха предвидените аплодисменти в памет на Астори. В 18-ата минута Гонсалес опита далечен шут, който беше отразен от противниковия страж. Секунди по-късно аржентинецът отново стреля, но резултатът беше същият. В 26-ата минута "виолетовите" са разминаха с гол, след като ударът на Бонавентура преодоля Менян, но Фикайо Томори изчисти топката от голлинията. В 32-рата минута дойде първият изстрел на "росонерите" в мача, като на Пиетро Терачано му се наложи да спаси воле на Жиру. Първото полувреме приключи с пропуск на Жуниор Месиас с глава.

Втората част започна отлично за "Ла Виола". Иконе направи пробив по десния фланг и беше спрян от Томори с цената на дузпа. Гонсалес се зае с изпълнението от бялата точка и откри резултата. Само две минути по-късно Жиру можеше да изравни с глава след центриране от корнер, но Терачано изби удара му. В 55-ата минута Ребич пробва шут от дистанция, който не беше проблем за вратаря. В 58-ата минута Тео Ернандес получи възможност да стреля, но Терачано отрази удара му. Малко след това Ребич изпълни пряк свободен удар от добра позиция, но прати топката над вратата.

В 67-ата минута Менян не позволи на Додо да удвои аванса, а секунди по-късно Бонавентура отправи неточен шут. В 78-ата минута изненадващо Марко Ди Бело посочи бялата точка заради съмнение за игра с ръка на Кабрал. Съдията обаче прегледа ситуацията с ВАР и видя, че нападателят е изчистил топката с глава, така че дузпата беше отменена. В 81-вата минута появилият се секунди по-рано на терена Лука Йович можеше да се разпише с глава, но Менян изби удара му. В 87-ата минута сърбинът опита нов удар с глава при центриране на Додо и този път успя да се разпише. В последните секунди на добавеното време Ернандес отбеляза почетно попадение за "росонерите" с мощен шут.

След тази загуба Милан остава на четвъртата позиция в класирането с актив от 47 точки, отстъпвайки на градския съперник Интер по голова разлика преди неделния му мач с Лече. Фиорентина пък се придвижи до 11-ото място с 31 спечелени пункта, като изпреварва Торино благодарение на головото си съотношение преди двубоя на „биковете“ с Болоня

ФИОРЕНТИНА - МИЛАН 2:1

1:0 Гонсалес (49' - дузпа)

2:0 Йович (87')

2:1 Ернандес (90+5')

Фиорентина: Терачано, Додо, Мартинес Куарта, Игор, Бираги, Амрабат, Мандрагора, Гонсалес, Бонавентура, Иконе, Кабрал

Милан: Менян, Калюлю, Тиау, Томори, Месиас, Бенасер, Тонали, Ернандес, Де Кетеларе, Жиру, Ребич

Снимки: Imago