Милан смачка Аталанта при завръщането на Менян и Ибрахимович

Отборът на Милан победи състава на Аталанта с 2:0 в пряк сблъсък за местата от зона “Шампионска лига” в среща от 24-ия кръг на италианската Серия “А”. Попаденията паднаха след автогол на вратаря на гостите Хуан Мусо (26') и след красив прехвърлящ удар на Жуниор Месиас (87').

С успеха Милан събра актив от 47 точки и заема третото място, а Аталанта остана извън местата даващи право на участие в Шампионската лига с актив от 41 пункта.

Голямата новина в Милан бе завръщането под рамката на вратата Майк Менян, който отсъстваше над 5 месеца за отбора си заради травми в прасеца. Той беше основен титуляр за “росонерите” в предходния сезон 2021/2022, като записа и седем срещи на домашна сцена и още две в Шампионската лига през настоящата кампания, но след това се оттегли, за да лекува травмата си и пропусна Мондиал 2022 в Катар. За последно Менян пази на 18 септември срещу Наполи.

Огромно вълнение настъпи и около присъствието на резервната скамейка на Златан Ибрахимович, който влезе в игра в 74-ата минута.

Напред Стефано Пиоли пусна състава си в схема 3-4-3, с която търсеше стабилност в халфовата линия и безкомпромисност в завършващия удар. В отбрана изпъкваше името на Тео Ернандес, а в средата видяхме Тео Ернандес и Раде Крунич, които допринесоха за самочувствието на отбора с опитността си. На върха на атаката застана Оливие Жиру като чист нападател и бе подкрепян още от халфовете Браим Диас и Рафаел Леао.

Възпитаниците на Джан Пиеро Гасперини излязоха в идентична схема като своите съперници. На вратата беше Хуан Мусо, а в защита основната тежест пое Берат Джимсити. В централната линия попадна Йоким Меле, който традиционно играе в защита. На върха на атаката действа двойката Адемола Луукман и Расмус Хьойлунд, която беше подпомогната от халфа Едерсон.

Срещата започна двуостро. Още преди да бяха изтекли две минути Рафаел Леао от домакините извърши нарушение и Аталанта получи правото да изпълни пряк свободен удар. Зад топката застана Тюн Купмейнерс, който центирра в наказателното поле последвалото статично положение, но топката беше изчистена. Няколко минути по-късно Рафаел Толой от се хвърли на шпагат, но съдията Маурицио Мариани отсъди нарушение. С изпълнението се нагърби Сандро Тонали, но прати топката в аут.

Постепенно Милан пое инициативата в мача и Аталанта започна да дебне за изгодни моменти, в които да избухне с контраатака.

След това в 8-ата минута Оливие Жиру овладя коженото кълбо наказателното поле, но също стреля в аут.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

В 13-ата минута Жуниор Месиас от Милан овладя центриране с добро първо докосване и насочи удара си по трева към левия ъгъл на вратата, но един от защитниците реагира брилянтно и го блокира.

След това Аталанта се затвори добре и въпреки че отборът бе приел играта в собствената си половина и контролираше по-малко топката, рядко допускаше удари към вратата си.

Това принуди "росонерите" да бъдат една идея по-креативни и в 26-ата минута Тео Ернандес стреля от дистанция. Топката срещна гредата, след което се отклони в гърба на Хуан Мусо и влезе във вратата на гостите.

След попадението нещата загрубяха и реферът Маурицио Мариани се принуди да охлади с два бързи жълти картона в 28-ата минута за играчи и на двата отбора. Това бяха съответно Рафаел Леао от Милан и Рафаел Толой от Аталанта.

В 33-ата минута Леао опита да се реваншира за постъпката си и изненада Мусо с бърз удар от границата на наказателното поле, но топката срещна напречната греда.

И пак Рафаел Леао бе в центъра на събитията в 40-ата минута, когато отправи хубаво високо центриране в наказателното поле, изчистено от съперников играч.

Четири минути по-късно пък Тео Ернандес отново бе близо до гола след като изпълни пряк свободен удар, но защитник на гостите изби.

В добавеното време Аталанта отново получи ичгодно статично положение, но играчите на Джан Пиеро Гасперини не сътвориха нищо и се оттеглиха на почивката с гол пасив.

Второто полувреме продължи темпото от първата част и Милан упражняваше преса, докато Аталанта дебнеше за изгодни възможности, в които да контраатакува.

Грубите ситуации преобладаваха пред головите положения в първия четвърт час след подновяването на играта. Тонали и Жиру от домакините си позволиха по-своеволно поведение, но останаха официално непредупредени. Включително трньорът на гостите Джан Пиеро Гасперини се разгорещи и си изпроси жълт картон.

На футбол замириса чак след 60-ата минута. Първо Рафаел Леао изпробва рефлексите на Хуан Мусо, а секунди по-късно Браим Диас отправи нов застрашителен удар към вратата на Аталанта.

В 69-ата минута Рафаел Леао отново разочарова привържениците на Милан като пропусна да добута топката във вратата, пазена от Хуан Мусо, но в последния момент се строполи на земята и опита да изпроси дузпа. Веднага след това Жуниор Месиас също направи пропуск и накара да всички в лагера на домакините да се тревожат дали няма да изпуснат "питомното" и да започнат да гонят "дивото".

В 74-ата минута Стефано Пиоли изправи на крака претъпкания до краен предел стадион "Джузепе Меаца", пускайки в игра супер звездата Златан Ибрахимович, който лекуваше дълго време контузия. 41-годишният шведски ветеран се превърна в най-възрастният играч на Милан от както в Серия "А" започнаха да се дават по 3, а не по 2 точки на отборите за победа.

Само 4 минути след влизането си Ибрахимович бе изведен на добра позиция след хитър пас, но бранител на гостите внимаваше и изби топката.

В 87-ата минута обаче Милан реши окончателно срещата с втори гол. Рафаел Леао намери Жуниор Месиас на границата на наказателното поле, който се включи точно навреме и копна красиво топката над вратаря, за да попадне тя в мрежата на Мусо за втори път в мача.

След това Аталанта осъзна, че няма какво повече да губи и опита да упражни натиск в последните минути, който обаче не доведе до нищо и възпитаниците на Джан Пиеро Гасперини в крайна сметка не отбелязаха дори почитен гол, губейки с 0:2.

Така Милан записа четвърта поредна победа във всички турнири и се завърна към добрите резултати, които обягваха на отбора в началото на годината. Аталанта пък отново не победи и все по-трайно започна да се отдалечава квотите за Шампионската лига.