Желязна защита донесе първа победа на Верн във Формула Е от април 2021

Двукратният шампион във Формула Е Жан-Ерик Верн спечели своята първа победа в изцяло електрическия шампионат от близо две години насам, след като триумфира в Хайдерабад (Индия). За него това е първи успех от първото състезание в италианската столица Рим през април 2021 година.

Френският състезател на ДС Пенске трябваше да приложи една много желязна защита в последните обиколки на надпреварата, тъй като имаше с 3-4% по-малко енергия от преследващия го Ник Касиди (Енвижън). Верн обаче използва богатия си опит и факта, че на трасето имаше реално само една реална възможност за изпреварване, за да задържи новозеландеца зад себе си.

На финала разликата между двамата бе само 0.4 секунди, а на 0.335 зад Касиди финишира и неговият съотборник Себастиен Буеми. Швейцарецът бе начело в един момент от състезанието, но не успя да активира втория си атакуващ режим от първия опит, което реално му струва позиции спрямо Верн и Касиди.

За съжаление на Буеми обаче той загуби своя подиум няколко минути след финала на състезанието, когато му бе дадено наказание преминаване през бокс (превърнато в 17 секунди), заради използването на твърде много енергия в хода на надпреварата. Така третата позиция на подиума отиде в ръцете на пилота на Порше Антонио Феликс да Коща, за когото това е първо качване на почетната стълбичка през сезона.

Лидерът в генералното класиране и победител от двете състезания в Дирия (Саудитска Арабия) преди две седмици Паскал Верлайн (Порше) се класира на 4-то място. По този начин германецът увеличи своя аванс начело в битката за титлата, тъй като неговият най-близък преследвач Джейк Денис (Андрети) не взе точки днес.

Британецът се движеше в зоната на подиума, но бе ударен от Рене Раст (Макларън) в спирането за третия завой след рестарта в 24-я тур. След този удар Денис трябваше да премина през бокса заради спускана гума и в крайна сметка се класира на 16-та позиция.

Точки от състезанието в Хайдерабад освен първите четирима взеха още Серхио Сете Камара (НИО 333), Оливър Роулънд (Махиндра), Норман Нато (Нисан), Щофел Вандоорн (ДС Пенске), Андре Лотерер (Андрети) и Едоардо Мортара (Мазерати), които допълниха топ 10. На крачка от точките остана Нико Мюлер (АБТ Купра), който записа най-бързата обиколка днес, но не взима точка за нея, тъй като не успя да влезе в челната десетка.

В генералното класиране след 4 от 16 старта начело с 80 точки е Верлайн, като авансът на германеца спрямо Денис е 18 пункта. Третата позиция след победа си днес заема Верн, който обаче изостава с цели 49 точки от първата позиция.

Деветият сезон в историят на Формула Е продължава след две седмици с първата визита на шампионата в Южна Африка. Състезанието в РЮА ще бъде в Кейп Таун, а трасето ще бъде формирано около стадиона „Грийн Пойнт“, който бе конструиран и използван за Световното първенство по футбол през 2010 година.

Снимки: FIA Formula E