Страхотен Верлайн с втора победа във Формула Е, Денис завърши втори в Дирия

Със страхотно темпо и много ефективно използване на заряда на своята батерия пилотът на Порше Паскал Верлайн спечели своята втора победа във Формула Е, след като триумфира в първото състезание в Ад-Дирия (Саудитска Арабия). Германският състезател стори това, въпреки че потегли едва девети в надпреварата в покрайнините на Рияд.

Верлайн бе много бърз още от самото начало на състезанието, като той се ориентира много добре в малкия хаос в първия шикан. След това германецът си проправи път през колоната, с правилна стратегия за използване на „атакуващия режим“ и агресивни, но чисти изпреварвания.

Още до средата на дистанцията от 39 обиколки Верлайн достигна до второто място, като пред него бе само пилотът на Ягуар Сам Бърд. Британецът оказа по-сериозна съпротива срещу атаките на германския си съперник, но в крайна сметка в 30-я тур пилотът на Порше излезе начело в спиранeто за 17-я завой.

След като веднъж излезе начело Верлайн запази високото си темпо, което му позволи да активира своя втори „атакуващ режим“ без да губи първата позиция. В същото време, в което германецът мина през зоната за активация победителят от състезанието в Мексико преди две седмици Джейк Денис (Андрети) изпревари Бърд в битката за второто място, отново в спирането за 17-та крива.

В последствие британецът, чийто автомобил също използва задвижващата система на Порше, се пробва да се пребори за своята втора победа от началото на сезона, но защитата на Верлайн се оказа достатъчно добра. Така германецът триумфира, а второ място остана за Денис. По този начин първите два от Мексико размениха своите позиции във второто състезание за сезона във Формула Е. Подобно на Верлайн Денис също прогресира сериозно в днешното състезание, в което той потегли едва 11-ти.

Трети на подиума завърши Бърд, а четвъртата позиция бе за стартиралия от полпозишън Себастиен Буеми (Енвижън). Швейцарецът нямаше темпото да се бори за победата от първото място на старта, като още в третата обиколка той бе изпреварен от стартиралия трети Бърд. В последствие Буеми загуби позиции от Верлайн и Денис, но успя да задържи зад себе си Рене Раст (Макларън) и Ник Касиди (Енвижън), които завършиха пети и шести.

Точки от първия старт в Ад-Дирия взеха още Жан-Ерик Верн (ДС Пенске), Джейк Хюз (Макларън), Андре Лотерер (Андрети) и Мич Еванс (Ягуар). Новозеландецът пресече финала на осмата позиция, но бе санкциониран с пет секунди заради инцидента с Раст, който той предизвика още в първия завой на надпреварата.

Действащият шампион във Формула Е Щофел Вандоорн (ДС Пенске) отново имаше разочароващ състезателен ден, като белгиецът завърши на 11-то място, оставайки без точки. В Мексико преди две седмици той завърши 10-ти и така след два старта шампионът има само една точка в своя актив.

Начело в генералното класиране с актив от 44 точки е Денис, втори с 43 е днешният победител Верлайн, който подобно на Денис има едно първо и едно второ място през сезона. Най-бързата обиколка на пилота на Андрети в Мексико обаче прави разликата между двамата в подреждането. Трети в него е Буеми, чийто актив е 23 пункта.

Деветият сезон в историята на Формула Е продължава утре с втората надпревара по улиците на Ад-Дирия, която отново ще бъде под изкуственото осветление. Състезанието ще стартира в 19:00 часа българско време, а квалификацията преди него ще бъде в 14:40 часа.

Снимки: FIA Formula E