Верлайн триумфира и във втория старт в Дирия, за да поведе във Формула Е

Пилотът на Порше Паскал Верлайн записа своята втора поредна победа във Формула Е, след като спечели и втория старт в Ад-Дирия (Саудитска Арабия), който бе трети кръг за сезона в изцяло електрическия шампионат.

Страхотен Верлайн с втора победа във Формула Е, Денис завърши втори в Дирия

Както и вчера германецът трябваше да си проправя път през колоната, но този път от 5-то място на старта, а не от 8-то, както бе вчера. Именно тази малко по-добра изходна позиция позволи на пилота на Порше да стигне до челото още преди средата на дистанцията от 39 обиколки.

След като веднъж поведе Верлайн започна да се откъсва пред колоната, но излизането на колата за сигурност в 27-я тур заради инцидента на Нико Мюлер (АБТ Купра) на 18-я завой позволи на Джейк Денис (Андрети) да се доближи точно до него. Британецът имаше предимство и в използването на своята енергия, но за разлика от Верлайн трябваше да активира още веднъж своя „атакуващ режим“, което му коства около секунда, която в крайна сметка се оказа ключът към втората поредна победа на Верлайн.

Второто място на Денис означава, че в първите три старта за сезона той и Верлайн задължително финишират на първите две места в състезанията. Огромна заслуга за тази доминация на двамата имат и инженерите на Порше, тъй като отборът на Андрети използва задвижващите системи на германския производител.

Третата позиция днес бе за Рене Раст (Макларън), който в последните обиколки имаше тежката задача да задържи зад себе си Сам Бърд (Ягуар), който имаше цели 3% повече заряд в своята батерия. Грешка на британеца в спирането за 18-я завой обаче позволи на Раст да отвори достатъчна преднина, която да му позволи да запази третата си позиция, въпреки по-малкото енергия, с която разполагаше. Така за третия от вчера Бърд остана четвъртото място днес, заедно с най-бързата обиколка, която той постигна във финалния тур на състезанието, което бе удължено с една обиколка заради периода зад колата за сигурност.

Пети надпреварата финишира стартиралият първи Джейк Хюз (Макларън), който остана без заряд в своята батерия метри преди финала. Това буквално заклещи Мич Еванс (Ягуар) зад втория пилот на Макларън, което пък позволи на Себастиен Буеми (Енвижън) да изпревари новозеландеца за шестата позиция метри преди финала. В крайна сметка Еванс завърши седми, а точки от втория старт в Дирия взеха още Саша Фенестрац (Нисан), Едоардо Мортара (Мазерати) и Дан Тиктъм (НИО 333).

В генералното класиране във Формула Е след първите три старта за сезона начело с актив от 68 точки е победителят от двете състезания в Саудитска Арабия Верлайн, втори с пасив от 6 пункта е Денис, а тройката с изоставане от цели 37 точки спрямо лидера затваря Буеми.

Деветият сезон в историята на Формула Е продължава след две седмици с първата визита на изцяло електрическия шампионат в Индия за състезание в Хайдерабад.

Снимки: FIA Formula E