Херман-Вик зарадва феновете в Оберхоф с титла в спринта, Тодорова завърши 31-ва

Денизе Херман-Вик донесе първия златен медал за Германия на домашното Световно първенство по биатлон в Оберхоф, след като триумфира в женския спринт на 7.5 километра.

Германката стигна до титлата след една перфектна стрелба и убийствено ски бягане, в което тя бе с 12.7 секунди по-бърза от Марте Олсбу Рьозеланд, която даде второ време по трасето. Норвежката обаче остана на 5.1 секунди от медалите, тъй като допусна една грешка в своята първа стрелба.

Този пропуск на олимпийската шампионка в спринта от Пекин 2022 позволи на двете шведки Хана Йоберг и Лин Першон да се окичат съответно със сребърния и бронзовия медал. Подобно на шампионката Херман-Вик двете представителки на „трите корони“ свалиха всичките си 10 мишени и завършиха на съответно 2.2 и 26.2 секунди от германката.

От българките най-добре в днешния спринт се представи Милена Тодорова, която завърши на 31-ва позиция с пасив от 1:45.1 спрямо победителката след две грешки в стрелбата от положение прав. За нея това е второто най-добро класиране в спринт на Световно първенство след 27-та позиция от Антхолц-Антерселва 2020. На Олимпийските игри в Пекин преди години Тодорова финишира на 17-то място в спринтовата дистанция.

Другите две родни представителки Валентина Димитрова и Лора Христова не успяха да се класират за неделното преследване на 10 километра, след като заеха съответно 67-ма и 78-ма позиция. Димитрова завърши състезанието с по една наказателна обиколка в двете си стрелби докато Христова бе безгрешна от легнал, след което допусна два пропуска на прав.

Световното първенство по биатлон в Оберхоф продължава утре в 15:30 часа българско време с мъжкия спринт на 10 километра. Следващият старт за дамите ще бъде в неделя в 14:25 часа българско време, когато ще се проведе преследването на 10 километра.

Снимки: Gettyimages