Жирона се завърна в Ла Лига, Тенерифе отново не успя

Жирона стана последният отбор, който си осигури място в Ла Лига през следващата кампания. Каталунският тим спечели с 3:1 като гост реванша от финалния плейоф срещу Тенерифе и ще играе в елита на испанския футбол за първи път от сезон 2018/19.

Преди седмица съперниците направиха нулево равенство в Жирона, а днес съставът на Мичел демонстрира по-голяма зрялост на "Елиодоро Родриго Лопес" и умело се възползва от шансовете си. Разочарованието за Тенерифе е огромно. Отборът от Канарските острови щеше да спечели промоция дори и при равенство заради по-предното си класиране в редовния сезон, но не издържа на напрежението и пропусна шанса си да се завърне сред най-добрите след 12-годишна пауза.

И двамата треньори заложиха на същите футболисти, които стартираха и в първия мач. Жирона доминираше в началото и Сантиаго Буено закъсня да засече центриране на далечната греда. Иван Мартин от гостите се контузи и напусна принудително в 17-ата минута, а в 30-ата Марио Гонсалес отправи първия точен удар към една от двете врати, но Хуан Карлос внимаваше.

В 40-ата минута Серхио Гонсалес игра с ръка в наказателното си поле и Жирона получи дузпа, реализирана от ветерана Кристиан Стуани. Домакините също претендираха за наказателен удар в края на първото полувреме, но съдията бе на друго мнение.

Тенерифе трябваше да търси гол след почивката и треньорът Луис Мигел Рамис пусна 38-годишния Карлос Руис. Ветеранът се оказа на точното място в 59-ата минута и изравни с глава след центриране на Алекс Коредера. Малко по-късно Алекс Баена от Жирона беше близо до попадение, но Хуан Карлос изби в корнер.

В 68-ата минута Баена напредна по десния фланг и опита центриране, но топката се отклони от тялото на Хосе Леон и влезе във вратата на домакините. Този автогол сякаш пречупи футболистите на Тенерифе. Те не можаха да отвърнат, а в 80-ата минута грешка в защитата им позволи на младока Арнау Мартинес да реши всичко в полза на Жирона.

Каталунският тим завърши шести в редовния сезон и зае последното място, даващо право на участие в плейофите. На полуфиналите Жирона елиминира Ейбар след продължения, а днес се справи и с Тенерифе, като по този начин не допусна да се провали в мача на истината за трета поредна година.