Инфарктна развръзка в битката за влизане в Ла Лига

Последният кръг от сезона в Ла Лига 2 ще се помни дълго. Три отбора спореха за първите две места, даващи право на директна промоция. Големият губещ се оказа Ейбар, който отстъпи с 0:1 в гостуването си на Алкоркон и ще трябва да играе на бараж за влизане в елита. Куриозното е, че Ейбар допусна гола в добавеното време, при това от тим, който отдавна бе изпаднал и завърши на дъното в крайното класиране.

Сигурни участници в Ла Лига от новия сезон са Алмерия и Валядолид. Алмерия направи 2:2 при визитата си на Леганес, който също не играеше за нищо, а Валядолид беше безпощаден на свой терен срещу Уеска - 3:0. По този начин двата тима събраха по 81 точки, а Ейбар остана с 80.

Преди днешните мачове в Ейбар беше в най-изгодна позиция, защото имаше равен брой точки с Алмерия - 80, но и предимство в преките двубои. Никой не очакваше проблеми срещу Алкоркон, но Фернандо Йоренте и компания отправиха само един точен удар към вратата на домакините, а в последните секунди защитата на баските изпусна Хорхе Сарифино и той донесе сензационната победа на Алкоркон.

Алмерия също имаше трудни моменти при гостуването си на Леганес. Борха Морено даде преднина на домакините в 9-ата минута, в 15-ата Родриго Ели възстанови равенството, но в края на полувремето Кенет Омеруо отново изведе напред Леганес. Нигериецът беше точен с глава след центриране от корнер. Алмерия взе инициативата след почивката и в 53-ата минута звездата на тима Умар Садик вкара за крайното 2:2, което се оказа достатъчно за завръщането на андалусийци в елита.

Валядолид, който е собственост на бразилската легенда Роналдо, стартира кръга от трета позиция и трябваше да чака грешка на някой от конкурентите си и в същото време да победи Уеска у дома. И двете условия бяха изпълнени, а попопаденията за убедителния успех на "албивиолетас" реализираха Шон Вайсман, Гонсало Плата и Алваро Мендес през второто полувреме. Това беше четвърта поредна победа за Валядолид, който показа най-добра форма от лидерите в края на сезона.

Освен Ейбар в плейофите за последното свободно място за Ла Лига ще участват Лас Палмас, Тенерифе и Жирона. лас Палмас спечели с 1:0 като гост на Спортинг Хихон, Тенерифе загуби с 1:2 от Картахена, а Жирона направи нулево равенство на терена на Бургос. На седмото място и извън плейофите остана Овиедо, въпреки успеха с 3:2 срещу Ибиса. Той дойде с гол от дузпа на Борха Бастон в 95-ата минута, но по-лошите показатели в преките двубои с Жирона лишиха Овиедо от възможността да се бори за промоция.

На дъното всичко беше ясно и от Ла Лига 2 изпаднаха Аморебиета, Реал Сосиедад Б, Фуенлабрада и Алкоркон. Голмайсторския приз в дивизията си поделиха Борха Бастон и Кристиан Стуани с по 22 попадения, а с 21 гола трети остана звездата на Ейбар Хуан Диего Молина Мартинес, по-известен като Стоичков.