Канада ще играе на Световно първенство за първи път от 36 години

Канада разгроми с 4:0 Ямайка и кръг преди края на квалификациите в зона КОНКАКАФ си осигури класиране за финалите на Мондиал 2022. “Кленовите листа” ще участват на световно първенство за първи път от 36 години.

Преди два дни канадците загубиха от Коста Рика, но днес взеха поправителния с “отличен”. Резултата на “ВМО Фийлд” в Торонто откри Шейл Ларин в 13-ата минута. До почивката Таджън Бюканън удвои аванса на домакините, които дoминираха и през второто полувреме. В 83-ата минута се разписа Джуниър Хойлет, а в 88-ата Адриан Мариапа си вкара автогол.

На вратата на Канада беше бившият страж на Лудогорец Милан Борян, а атаката водеше звездата на Лил Джонатан Дейвид.

Канадците събраха 28 точки и със сигурност ще финишиарат на едно от първите три места, гарантиращи квота за шампионата на планетата в Катар. Много близо до класиране за Мондиала са и отборите на САЩ и Мексико. "Янките" разгромиха с 5:1 Панама. За гостите не игра защитникът на Левски Хосе Кордоба. "Ацтеките" пък се наложиха с 1:0 при гостуването си на Хондурас. Коста Рика спечели с 2:1 визитата си на Ел Салвадор и си осигури поне четвъртото място, даващо право на бараж.

Една от звездите на Канада - Алфонсо Дейвис, не взе участие в историческия двубой, защото още се възстановява, след като имаше сърдечни проблеми. Той изгледа мача в дома си и реагира изключително емоционално на победата. Вълнението на футболиста на Байерн бързо обкиколи социалните мрежи.

През 1986 година “кленовите листа” дебютираха на световни финали, като останаха последни в група с Франция, СССР и Унгария.