Хелмут Марко разкри какво правят в Ред Бул, за да спрат възхода на Мерцедес

Моторспорт съветникът на Ред Бул д-р Хелмут Марко разкри какви стъпки са предприели в Милтън Кийнс, за да спрат възхода на Мерцедес от последните два старта във Формула 1.

В Бразилия и Катар Люис Хамилтън успя да стопи цели 11 точки от аванс на Макс Верстапен в шампионата при конструкторите, въпреки че на „Интерлагос“ трябваше да потегли десети в състезанието, а преди това последен в спринта. С двата си успеха британецът намали пасива си спрямо звездата на Ред Бул на осем точки преди финалните два старта за сезона в Саудитска Арабия и Абу Даби.

Розберг: За да спечели титлата, Верстапен трябва да атакува слабостите на Хамилтън

„В Бразилия нямахме шанс, а в Катар объркахме настройките. Ние обаче все още сме по-напред. Сега трябва да отвърнем на удара в Джеда. Макс все още има всички шансове. Вярвайте ми, хората ни работят денонощно. Макс тренира в симулатора, дори има такъв вкъщи. За него не е от значение, че никога не е карал там“, каза Марко.

Пиер Гасли очаква сложно първо Гран При на Саудитска Арабия

В Джеда очакванията са за нова доминация на световните шампиони, тъй като трасето на брега на Червено море ще бъде второто най-бързо в шампионата след „Монца“. Прогнозираната е средната скорост за обиколка в съботната квалификация е 252 км/ч, а Хамилтън вече стана ясно, че ще използва „ракетния“ двигател от Бразилия в уикенда в Саудитска Арабия.

Хамилтън ще използва „ракетния“ двигател от Бразилия в Саудитска Арабия

От Ред Бул обаче категорично заявиха, че няма да се предават в битката както за пилотската титла, така и за тази при конструкторите. В отборното класиране Биковете имат пасив от пет пункта спрямо Мерцедес, след отпадането на Валтери Ботас в последното състезание в Катар.

От Мерцедес обясниха какво е довело до отпадането на Валтери Ботас в Гран При на Катар

Гран При на Саудитска Арабия ще предостави на Верстапен първи шанс да си гарантира титлата за 2021 година. За целта нидерландецът ще трябва да увеличи аванса си спрямо Хамилтън на 26 или повече точки преди Гран При на Абу Даби. Марко обаче категорично заяви, че в Ред Бул не си правят подобни сметки.

Ето как Верстапен може да стане шампион още в Саудитска Арабия

„Оставете ме намира с тези калкулации. Не искам да се връщам към 50-те точки, които Макс загуби без да е виновен през лятото. В Мерцедес само Валтери се чупи, никога нищо не се случва на Люис“, завърши Марко.

Снимки: Gettyimages