Ето как Верстапен може да стане шампион още в Саудитска Арабия

Пилотът на Мерцедес Люис Хамилтън спечели последния старт от шампионата за Гран При на Катар и намали изоставането си от лидера в класирането при пилотите във Формула 1 Макс Верстапен от отбора на Ред Бул на осем точки. Макс стартира едва седми след наказание, но успя да минимизира загубата, като стигна до второто място на финала.

Хамилтън отново победи Верстапен в Катар и намали изоставането си в шампионата

Точно това силно каране от вчера може да донесе първата световна титла в кариерата на 24-годишния Верстапен още в следващата Гран При на Саудитска Арабия на 5 декември, кръг преди финала на сезон 2021 във Формула 1.

Верстапен и Ботас бяха наказани преди старта на Гран При на Катар

Ето вариантите, при които Верстапен ще спре серията от титли на Хамилтън и ще е новият световен шампион:

1. Печели Гран При на Саудитска Арабия и взема допълнителната бонус точка за най-бърза обиколка, а Хамилтън финишира шести или по-назад.

2. Печели, а британецът финишира седми или по-назад.

3. Финишира на втора позиция, печели допълнителната бонус точка за най-бърза обиколка, а Люис финишира десети или по-назад.

4. Може да спечели титлата с втора позиция и без да спечели допълнителната бонус точка, но седемкратният световен шампион не вземе точки от старта в Джеда.