Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Хърватия запази лидерството с лесна победа в Ларнака

Хърватия победи с 3:0 като гост Кипър и остана начело в група "Н" на световните квалификации, макар и само благодарение на по-добрата си голова разлика от Русия. Иван Перишич откри резултата в 45-ата минута, в 80-ата бранителят Йошко Гвардиол затвърди успеха на хърватите, а в края се разписа и Марко Ливая. В началото на второто полувреме Лука Модрич пропусна дузпа, но това не се оказа фатално за "ватрените".

Селекционерът на Хърватия Златко Далич пусна като титуляр дебютанта Йосип Станишич от Байерн (Мюнхен), а най-опитният сред четиримата защитници беше 25-годишният Дуйе Чалета-Цар. Атаката водеше Андрей Крамарич, подкрепян по фланговете от Перишич и Влашич.

За домакините в предни позиции стартира нападателят на Лудогорец Пиерос Сотириу, който обаче не получи нито една възможност да се разпише.

След равностойни начални минути, хърватите се настаниха в противниковата половина, но трудно стигаха до положения. Лука Модрич стреля силно, но Неофитос Михаил спаси. Никола Влашич също пропусна да открие резултата, а гол на Крамарич беше отменен заради засада.

В края на полувремето кипърците изобщо не успяваха да изнесат топката и позволиха опасностите пред вратата им да зачестят. В 45-ата минута Модрич подаде на Перишич, а неговият остър удар не остави шансове на Михаил.

Двубоят можеше да стане много по-лесен за "ватрените", ако в 54-ата минута Модрич беше реализирал дузпа, отсъдена за нарушение срещу Крамарич. Халфът на Реал Мадрид стреля технично, но Михаил отгатна посоката на удара и спаси. Не след дълго двойно подаване между Перишич и Влашич изведе халфа на Уест Хам сам срещу вратаря, но той от пет метра стреля в аут.

До 80-ата минута хърватите бяха стреляли цели 25 пъти към противниковата врата, но интригата се запазваше. Тогава защитникът Йошко Гвардиол се оказа най-съобразителен в наказателното поле и отблизо прати топката в мрежата, слагайки точка на спора. В добавеното време гостите стгинаха и до трети гол, дело на резервата Марко Ливая.

Хърватия събра 16 точки, колкото има и Русия. Двата тима ще се срещнат в Загреб в последния кръг, когато вероятно ще решат спора за първото място. Кипър е на дъното в групата с едва 4 точки.