Късметлийска победа остави Русия в битката за първото място

Русия се наложи с 1:0 над Словакия и продължава да преследва първото място в група "Н" на световните квалификации. Отборът на Валерий Карпин стигна до трите точки в Казан с автогол на Милан Шкриняр в 24-ата минута. Почти през целия мач словаците доминираха и създадоха много положения за гол, но в крайна сметка загубиха и на практика се простиха с шансовете си за класиране на Мондиал 2022.

През март Словакия надви Русия с 2:1 в Търнава, но след това "Сборная" направи силна серия в квалификациите, а тимът на Щефан Таркович изостана. Ситуацията беше такава, че само победа щеше да запази шансовете на гостите да останат в борбата за едно от първите две места.

В отсъствието на Артьом Дзюба на връха на атаката на Русия застана Фьодор Смолов, а по крилата действаха Зелимхан Бакаев и Арсен Захарян. На вртатата Матвей Сафонов беше предпочетен пред Гилерме.

Опитните Марек Хамшик и Юрай Куцка връзваха играта на словаците, а в предни позиции се разчиташе на Роберт Боженик.

Двубоят започна с пропуск с глава на Александър Ерохин, но в следващите минути гостите взеха инициативата и няколко пъти обстрелваха опасно вратата на Сафонов. В средата на полувремето отличен шанс се откри пред Иван Шранц, но той прати топката в аут. Русия поведе в 24-ата минута. Сергей Терехов подаде на Захарян, той центрира остро, а Шкриняр имаше малшанса да си вкара автогол, опитвайки се да изчисти с шпагат.

Хамшик можеше да изравни в 31-ата минута, но ударът му беше неточен, а малко след това Сафонов изби далечен шут на Куцка. Натискът на гостите продължи и Шранц стреля на сантиметри от целта след разбъркване в наказателното поле. В 40-ата минута Сафонов спря и Лукаш Хараслин, а в 42-ата Ондрей Дуда нанесе много силен удар, но встрани от вратата.

Даниил Фомин и Антон Заболотний замениха Смолов и Захарян в състава на домакините за началото на второто полувреме. В 52-ата минута Куцка извърши нарушение, за което съдията Антонио Матеу Лаос му вдигна червен картон, но бързо поправи неволната си грешка и смени картона с жълт.

В 56-ата минута силен удар на Хараслин беше блокиран, а в 60-ата Сафонов се справи с изстрел на Давид Ханцко. Четвърт час преди края отново Сафонов показа класа след удар на Шранц, а после Чистяков изрита топката далеч от наказателното поле.

В последните минути словаците вече нямаха сили, а домакините установиха контрол в средата на терена и се поздравиха с много важна победа.

Русия е на второ място в класирането с 16 точки. Толкова има и Хърватия, но "ватрените" са с по-добра голова разлика. След няколко дни руснаците ще гостуват на Словения, а през ноември им предстоят домакинство на Кипър и решителен мач с Хърватия в Загреб.