Цървена звезда съсипа ЧФР Клуж - 4:0

Цървена звезда се провали в опита си да влезе в групите на Шампионската лига, но направи огромна крачка към тези на Лига Европа. В първия мач от плейофите срещу ЧФР Клуж отборът на Деян Станкович беше повече от убедителен и спечели с 4:0. Двубоят беше ръководен от българския съдия Георги Кабаков, а головете за сърбите вкараха Милан Павков (5'), Александър Катай (38'), Ел Фарду Бен (68') и Мирко Иванич (77').

След изтърпяно наказание в стартовия състав на Звезда се завърна Канга Гелор, а подписалият през седмицата нов договор Павков застана на върха на атаката. Гостите от Румъния бяха без контузения Рашид Бухена и крилото Александру Паун, който получи червен картон срещу Йънг Бойс.

Около 20 000 зрители подкрепиха "звездашите". Феновете имаха повод за радост още в 5-ата минута, когато Гедриус Арлаускис изби удар на Ел Фарду Бен, но Павков се оказа на точното място и с глава откри резултата. Малко по-късно Мирко Иванич пропусна да удвои аванса на сръбския гранд.

ЧФР Клуж постепенно се окопити и в средата на полувремето започна да създава проблеми на защитата на домакините. Клаудио Петрила премина през няколко футболисти в червено-бяло, но ударът му беше твърде слаб, за да затрудни Милан Борян. В тези минути футболистите на Цървена звезда извършиха няколко груби нарушения, особено едно брутално влизане на Марко Гобелич в краката на Петрила, но Кабаков не показа дори жълт картон на десния бек на сърбите.

След корнер в полза на ЧФР Клуж Милан Павков се опита да изчисти топката, но за малко да си вкара автогол. В 36-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле пред Борян, но Александър Драгович беше най-съобразителен и изчисти. Звезда поведе с 2:0 в 38-ата минута. Мирко Иванич центрира от левия фланг, Павков свали с гърди за Катай и опитният халф прати топката в мрежата.

В самия край на полувремето Милош Дегенек се контузи и беше заменен от Радован Панков. Звезда продължи да е отборът с по-ясни идеи и след почивката. В 52-ата минута Павков остана непокрит и отправи изстрел с глава, но Арлаускис внимаваше. Стражът на румънския шампион обаче нямаше какво да стори в 68-ата минута след перфектна контра на домакините и пас на Иванич към Ел Фарду Бен, който вкара за 3:0.

Това обаче не беше всичко. В 77-ата минута Бен върна жеста на Иванич, като центрира от корнер, а сръбският национал беше точен с глава и оформи разгромната победата на "червено-белите".

Реваншът в Клуж е на 26 август и по всичко личи, че ще има протоколен характер.