Украйна ще се опита да спре перфектния рейд на Англия

Украйна и Англия ще определят последния полуфиналист на Евро 2020. Двата тима излизат един срещу друг на “Олимпико” в Рим, като за англичаните това ще е първи мач от началото на турнира, който няма да се играе на “Уембли”. Тимът на Гарет Саутгейт е на крачка от втори пореден полуфинал на голямо първенство, но украинците, водени от Андрий Шевченко, са готови да объркат сметките на един от фаворитите за титлата.

Англия още не е допуснала гол. В груповата фаза британците победиха с по 1:0 Хърватия и Чехия, а дербито с Шотландия завърши при нулево равенство. “Трите лъва” демонстрираха солидна игра в защита и на осминафиналите, където повалиха с 2:0 Германия и донесоха огромна радост на привържениците си. Бундестимът също записа серия от 4 мача без инкасирано попадение на Евро 2016, но отпадна на полуфиналите от Франция.

Саутгейт: Хубаво е, че няма да играем на “Уембли”

Украинците се промъкнаха като по чудо до директните елиминации. Единствената им победа в групите - срещу дебютанта Северна Македония, се оказа достатъчна, за място сред най-добрите 16. Осминафиналният сблъсък срещу Швеция беше истинска драма, но Украйна стигна до успеха с гол в последната минута на продълженията и продължава да мечтае.

Шевченко изведе страната си до четвъртфиналите на Мондиал 2006 като футболист, а в ролята на селекционер класира украинците на първи четвъртфинал на еврофинали. Англия никога не е печелила европейската титла, но се гордее с триумфа на Мондиал 1966. Тогава англичаните станаха световни шампиони на “Уембли”, а сега имат шанс да стигнат до финала на същия стадион и да вдигнат купата за първенец на Стария континент.

Шевченко: Ще срещнем един от най-силните отбори

Украйна и Англия са играли общо 7 пъти помежду си. Балансът е 4 победи за британците, 2 равенства и само един успех за украинците. Равенствата дойдоха в квалификациите за Мондиал 2014 - 1:1 и 0:0. Двата тима се изправиха един срещу друг и на финалите на Евро 2012, когато Англия спечели с 1:0 благодарение на гол на Уейн Рууни.

Довечера Украйна ще бъде без нападателя Артьом Беседин, който беше контузен от Маркус Даниелсон и може да отсъства до края на годината. Олександър Зубков вече е възстановен, но ще остане сред резервите, а в атака отново ще започнат Андрий Ярмоленко и Роман Яремчук. Героят срещу шведите Артьом Довбик също ще е на пейката. Шевченко много ще разчита на активна игра по фланговете от Олександър Зинченко и Вячеслав Караваев

Англия ще е без Букайо Сака срещу Украйна

Мейсън Маунт и Бен Чилуел приключиха периода си на самоизолация, като халфът на Челси се очаква да е титуляр до Хари Кейн и Рахийм Стърлинг в предни позиции. Както и срещу Германия, Гарет Саутгейт отново ще заложи на трима в защита - Кайл Уокър, Хари Магуайър и Джон Стоунс. Въпреки силното си включване срещу Бундестима, Джак Грийлиш едва ли ще започне от първата минута, но Джордан Хендерсън може да измести Калвин Филипс и да действа в средата на терена до Деклан Райс.

Съдия на двубоя в Рим ще е германецът Феликс Брих.