Испания мина през ада, но отстрани Хърватия в луд мач с осем гола

Отборът на Испания постигна изстрадана победа с 5:3 над Хърватия след продължения на “Паркен” в най-вълнуващия мач на Евро 2020 досега, който беше от фазата на 1/8-финалите. Това беше вторият най-голов двубой в цялата история на турнира. Така “Ла Фурия роха” си осигури участие в следващия кръг, където ще срещне победителя от срещата между Франция и Швейцария. Това ще бъде първи 1/4-финал за испанците на европейско или световно първенство от Евро 2012 насам.

Педри си отбеляза куриозен автогол в 20-ата минута, а в 38-ата Сарабия изравни за иберийците. Сесар Аспиликуета направи обрата пълен в 57-ата минута, а в 77-ата се разписа и неговият съотборник Феран Торес. "Шахматистите" все пак успяха да стигнат до равенството в редовното време с късни попадения на резервите Мислав Оршич (85') и Марио Пашалич (90+2'). Двата гола в продълженията бяха дело на Алваро Мората (100') и влезлият като смяна Микел Оярсабал (103'), като по този начин Испания стигна до успеха, пратил тима на 1/4-финалите.

Златко Далич беше принуден да извърши две промени в стартовия си състав след победата над Шотландия с 3:1. Наказаният поради натрупани жълти картони Деян Ловрен беше заменен от Дуе Чалета-Цар, а на мястото на заразения с коронавирус Иван Перишич играеше Анте Ребич, който помагаше на Никола Влашич и Бруно Петкович в атака. Луис Енрике също направи две промени сред своите титуляри, като отново едната беше в защита, а другата - в нападение. Този път Хосе Гая беше предпочетен пред ветерана Жорди Алба, а Феран Торес стартира вместо Жерард Морено. Другите двама атакуващи футболисти бяха Сарабия и Мората.

16 Лудостта по трибуните на Хърватия - Испания

Испания започна двубоя по-активно, като първият удар в мача дойде в 9-ата минута, когато при центриране от фал Сесар Аспиликуета игра с глава, а топката попадна в ръцете на Доминик Ливакович. В 13-ата Сарабия получи възможност да стреля, но шутът му завърши от външната страна на мрежата. В 16-ата Коке беше изведен сам срещу вратаря, който спаси удара му по земя.

170 Хърватия - Испания

В 19-ата минута Торес центрира, а ударът с глава на Мората се спря в ръката на Домагой Вида, но съдийски сигнал за дузпа не последва. Само минута по-късно Педри реши с дълъг пас назад да върне топката към Унай Симон, който обаче не успя да я овладее и тя влезе в собствената му мрежа за 1:0. В 23-ата Влашич нахлу в наказателното поле, но изстрелът му се оказа неточен. Малко след това Матео Ковачич стреля отдалече, като прати топката над вратата.

В 38-ата минута испанците организираха продължителна атака, при която имаха претенции за дузпа. Такава не последва, а техният щурм доведе до шут на Гая, който беше отразен от Ливакович. Топката отиде при Сарабия, чиято добавка беше успешна за 1:1. До края на първата част Коке и Мората отправиха удари, с които не намериха целта.

"Ла Фурия роха" упражни натиск в минутите след почивката и така стигна до втори гол. Това стана в 57-ата минута, когато Аспиликуета засече с глава центриране на Торес за първия си гол с екипа на Испания. В 66-ата Ребич пробва шут по земя, който беше твърде лесен за Симон. Само минута по-късно на вратаря му се наложи да направи ново спасяване след удар на Йоско Гвардиол.

В 72-ата минута Мората прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. В 77-ата резервата Пау Торес центрира към непокрития Феран Торес, който преодоля Гвардиол и прокара топката между краката на Ливакович за 3:1 в полза на своя тим.

В 85-ата минута резервата Дани Олмо не успя да прехвърли вратаря. При ответната атака на "ватрените" настана разбъркване в наказателното поле, при което удар на Оршич мина голлинията и така тяхното изоставане беше съкратено.

Хърватите се втурнаха в атака в търсене на изравнителен гол и стигнаха до него в добавеното време, когато Пашалич засече с глава центриране на Оршич, за да прати мача в продължения.

В 92-ата минута Оршич стреля от дистанция, но го направи неточно. В 96-ата резервата Андрей Крамарич отправи опасен удар, който обаче беше отразен от Симон.

В 100-ата минута Гвардиол увисна при центриране на Олмо, което даде възможност на Мората да се разпише с мощно воле.

В 103-ата минута още едно центриране на Олмо донесе нов гол за испанците. Този път от асистенцията се възползва Оярсабал, който се погрижи неговият отбор да отбележи пет гола във втори пореден мач. В 106-ата шут по земя на Анте Будимир мина на сантиметри от далечната греда.

В 116-ата минута Мората нахлу в наказателното поле, но Ливакович успя да избие неговия шут. В 120-ата  гредата не позволи на Олмо да отбележи още един гол, след което Оярсабал и Фабиан Руис направиха последните пропуски в този зрелищен мач.

ХЪРВАТИЯ - ИСПАНИЯ 3:5

1:0 Педри (20' - автогол)

1:1 Сарабия (38')

1:2 Аспиликуета (57')

1:3 Ф. Торес (77')

2:3 Оршич (85')

3:3 Пашалич (90+2')

3:4 Мората (100')

3:5 Оярсабал (103')

Хърватия: Ливакович, Гвардиол, Чалета-Цар, Вида, Юранович, Ковачич, Брозович, Модрич, Ребич, Петкович, Влашич

Испания: Симон, Аспиликуета, Гарсия, Лапорт, Гая, Бускетс, Педри, Коке, Сарабия, Мората, Ф. Торес