100 години ски спорт в България

Белгия не показа милост към Финландия и направи услуга на Дания

Белгия записа трета поредна победа в група “В” на Евро 2020, след като се наложи с 2:0 над Финландия в сблъсъка помежду им от третия кръг. По този начин “Червените дяволи” си гарантираха по безапелационен начин първото място в групата, като в същото време поставиха съперника си в много неизгодна позиция. “Совите” вече са 3-и, след като бяха изпреварени от Дания, и шансовете им за продължаване напред драстично намаляха. Успехът за белгийците дойде след автогол на вратаря Лукаш Храдецки в 74-ата минута и попадение на Ромелу Лукаку в 81-ата минута. Те можеха да спечелят и доста по-убедително, тъй като създадоха доста положения, а и още един гол на Лукаку бе отменен заради засада.

За Финландия и днес в атака започнаха Теему Пуки и Йоел Похянпало. В средата на терена пък играта градяха Глен Камара, Тим Спарв и Робин Лод.

Белгийците излязоха с Ромелу Лукаку на върха на атаката, като той бе дейно подпомаган от Еден Азар и Джереми Доку зад гърба му. Кевин де Бройне и Аксел Витсел пък си партнираха в средата на терена.

Мачът започна в доста бързо темпо, но в началото положенията пред двете врати липсваха. Първата по-интересна ситуация дойде чак в 16-ата минута, когато Лукаку изскочи зад защитата и стреля по земя покрай вратата, но бе отсъдена и засада на нападателя.

В 22-ата минута Де Бройне създаде напрежение пред вратата на съперника с мощно включване в наказателното поле, но опитът му да центрира от аутлинията бе спрян от защитник.

Минута по-късно дойде и първият точен удар в мача. Той бе отправен от Аксел Витсел, но не затрудни особено вратаря Храдецки.

В 32-ата минута интересен шанс се откри отново пред Витсел, който бе оставен непокрит на границата на наказателното поле, но ударът му от движение бе крайно неточен.

Две минути по-късно и Леандро Тросар опита изстрел от дистанция, който изглеждаше малко по-добре, но отново мина над напречната греда.

Най-добрата възможност за Белгия дойде в 38-ата минута, когато Де Бройне прати прекрасен пас за Лукаку в наказателното поле, нападателят стреля отблизо с глава, но Храдецки бе заел добра позиция и спаси.

В 42-ата минута "Червените дяволи" имаха още една чудесна голова възможност. Те организираха контраатака, Доку финтира защитник отляво и пробва диагонален изстрел по земя, но отново Храдецки бе непробиваем.

В самия край на първата част Едер Азар опита да си изпроси дузпа, падайки в наказателното поле след съприкосновение със защитник, но съдията не уважи претенциите му.

Натискът на белгийците продължи и в началото на второто полувреме. В 51-ата минута Денайер стреля от границата на пеналта, но неточно.

Подобен удар пробва и Еден Азар в 54-ата минута, но и той не сполучи.

В 56-ата минута Насер Шадли си освободи пространство в наказателното поле и шутира по земя, но твърде слабо и в ръцете на вратаря.

Две минути по-късно белгийците изпълниха заучено положение от корнер, Азар получи по земя на първата греда и стреля от движение, но отново Храдецки внимаваше и спаси.

Първият точен удар за Финландия дойде в 62-ата минута и негов автор бе Глен Камара, но той стреля слабо и право в ръцете на Тибо Куртоа.

В ответната атака пък Храдецки отново бе поставен под напрежение. Азар нахлу на скорост в наказателното поле и шутира по земя, но финландският страж се отличи с ново чудесно спасяване.

В 65-ата минута Лукаку порази вратата на Финландия. Той получи прекрасен пас в коридор от Де Бройне и хладнокръвно реализира, но попадението в крайна сметка бе отменено от ВАР заради засада.

В 74-ата минута обаче късметът обърна гръб на вратаря на Финландия. При едно центриране от корнер Томас Вермален стреля с глава, топката нацели напречната греда, след което в опит да се намеси Храдецки си вкара автогол за 0:1.

Скандинавците веднага се хвърлиха в атака и в 78-ата минута Робин Лот шутира отдалеч, като топката премина малко над напречната греда.

В 81-ата минута обаче Белгия отказа съперника си с втори гол. Лукаку получи с гръб към вратата в наказателното поле, успя да се обърне и да стреля в мрежата за 0:2.

Така Белгия завършва на първото място в групата с три победи от три мача и пълен актив от 9 точки. Финландия пък остана на 3-ата позиция с 3 точки ще трябва да чака до последно, за да разбере дали ще намери място сред най-добрите трети отбори, които се класират на 1/8-финала.