Белгия смята бързо да откаже коравите финландци

Белгия затвърди ролята си на фаворит в група “В” на Евро 2020 с победи срещу Русия (3:0) и Дания (2:1). Сега пред “червените дяволи” стои целта да завършат на първото място, а това може да стане с победа или равенство срещу Финландия. Няма спор, че разликата в класите между двата тима е голяма, но финландците вече демонстрираха, че не са за подценяване, а и все още имат шансове за класиране на осминафиналите и това ще ги направи още по-мотивирани.

Белгийците бяха убедителни на старта срещу “Сборная”, но срещу Дания изиграха изключително слабо първо полувреме, след което изоставаха в резултата. Появата от пейката на Кевин Де Бройне и Еден Азар обърна хода на двубоя и отборът на Роберто Мартинес направи първия обрат на Евро 2020. Финландците пък поднесоха изненада още в дебюта си на еврофинали и победиха Дания насред Копенхаген, но мачът ще се запомни не с резултата, а с неприятния инцидент с Кристиан Ериксен. След това Теему Пуки и компания отстъпиха с 0:1 на Русия и днес трябва да не губят, за да съхранят надеждите си за класиране напред. Равенството би било достатъчно за второто място, ако руснаците загубят от Дания в другия мач.

Белгия не само има две победи на финалите, но и общо 12, ако броим и квалификациите, където “червените дяволи” също бяха безгрешни. Като цяло в последните си 25 мача във всички състезания отборът допусна само едно поражение - от Англия в Лигата на нациите. Изобилието от талант, гарнирано и с достатъчна доза опит, нарежда белгийците сред големите фаворити за титлата. Те са на първо място в световната ранглиста и това е още едно доказателство за класата им.

Роберто Мартинес със сигурност ще предприеме някои размествания в състава. Очаква се Де Бройне да е титуляр, за да натрупа игрови минути преди мачовете на истината. Същото важи за Еден Азар и Аксел Витсел. Тийнейджърът Жереми Доку няма да започне от първата минута, но със сигурност ще се появи след почивката. Аут за мача е Торган Азар

Роберто Мартинес още не е решил за Лукаку

За Финландия това е дебютно участие на голям форум и отборът на Марку Канерва не изневерява на стила, който му донесе успех в квалификациите. Скандинавците действат прибрано, а напред разчитат на скоростта на Теему Пуки и добрата игра във въздуха на Йоел Похянпало. За разлика от неговия колега, Канерва няма да си позволи почти никакви промени в стартовите 11. Единственото изключение може да е включването на Николай Алхо, който вече е възстановен от контузията в глезена.

Колкото и странно да звучи, Финландия има положителен баланс срещу Белгия - 4 победи, 4 равенства и само 3 загуби. “Червените дяволи” разгромяват днешния си съперника с 6:1 в световна квалификация през 1968 година, но оттогава не са спечелили нито един от следващите 7 мача помежду им.