Людмил Хаджисотиров: В един момент играехме повече да не загубим, отколкото да спечелим

Рилски спортист продължава на полуфиналите в турнира за Купата на България, след като се наложи с 87:78 над Академик Пловдив в първия ¼-финален сблъсък в Панагюрище. Ето как коментира срещата треньорът на Рилецо Людмил Хаджисотиров – Удо:

„Труден мач от психологическа гледна точка. Напрежението беше изцяло върху нас. Очаквахме, че ще играят смесени защити, те пробваха през второто полувреме да ни извадят от ритъм и в един момент започнахме да играем повече да не загубим, отколкото да спечелим. Но това е нормално в такъв изнервен мач, защото те няма какво да губят, а ние сме фаворити. Радвам се, че удържахме. Да, имаше моменти, в които изгубихме организацията в нападение срещу зоната, някои прибързани стрелби... Те пък вкараха трудни стрелби – тройки на отчаянието. Пак казвам, когато няма какво да губиш се стреля лесно в такива ситуации.

От психологическа гледна точка тези ¼-финали са най-трудните мачове. Мисля, че ще си извадим поуките и ще напреднем. Преди мача имахме допълнителна мотивация, тъй като някои техни играчи казаха, че не се притесняват от нас. На мен ми помогнаха в мотивацията.

Започнахме мача доста добре. По-голямата част от гейм-плана се следваше, логично и поведохме с голяма разлика, позволихме някои лесни кошове в полето, но в един такъв изнервен мач, в който трябва да спечелиш на всяка цена, всички тези неща са част от играта. Вече имам доста опит като играч и треньор в такива събития, така че това беше нещо нормално.

В крайна сметка сме вкарали 87 точки. Смятам, че мачът беше съвсем в реда на нещата. Най-важното е, че спечелихме и можем да се концентрираме и да се готвим за победителя от Балкан – Черноморец.

Балкан е много стойностен и балансиран отбор. По-силен отбор е очевидно в плейофна серия, но този турнир е такъв, че в един мач стават всякакви неща. Черноморец също има стойностни състезатели. Има една победа над Балкан. Всичко може да се случи, но ние нямаме предпочитания кой да ни се падне. Ще играем срещу когото трябва и ще се подготвим максимално.

В този формат е по-трудно, защото не можеш да си поправиш грешката. През 2018 година срещу Пловдив играхме полуфинал. Загубихме първия мач с 12 точки разлика в Самоков, абсолютно всички ни отписаха и след това победихме с 13 точки в Пловдив и продължихме. Така че имаш право на поправка, докато тук нямаш. А баскетболът е такъв спорт, че в един мач всеки може да победи всеки, така че смятам, че е по-трудно в такъв формат.”, заяви треньорът на Рилски спортист Людмил Хаджисотиров.