Рилски спортист се справи с капаните на Академик (Пд) и отива на полуфинал за Купата (видео)

Отборът на Рилски спортист е първият полуфиналист в тазгодишното издание на турнира за Купата на България по баскетбол. Момчетата на старши треньора Людмил Хаджисотиров преодоляха съпротивата на Академик (Пловдив) с крайното 87:78 (19:15, 25:13, 25:21, 18:29) и ще се изправят срещу състава на Балкан (Ботевград) на последното стъпало преди финалния двубой. Ботевградчани елиминираха Черноморец след 84:71 в другия четвъртфинал от горната половина.

Може да бъде изображение с 2 души, people playing sports и на закрито

"Рилецо" се справяше без особен проблем с капаните, наложени от пресата и зоновата защита на своя съперник. Първите 30 минути от мача бяха изцяло под диктовката на самоковци, но в последната четвърт интригата се завърна, тъй като Академик не се предаде и стопи 21 точки пасив. Сериозната разлика обаче не позволи на пловдивчани да сътворят истинска сензация и Рилски спортист задържа победата и билета си за продължаване напред в турнира.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите две точки в двубоя отидоха на сметката на Рилски спортист, който поведе в резултата чрез хубав флоутър на Алекс Симеонов. Последваха няколко поредни неточни стрелби от страна на двата тима, които все още се нуждаеха от време за свикване с кошовете в "Арена Асарел". Брандън Браун намери целта от средно разстояние за 4:1, но след това Академик отговори с четири поредни точки, за да вземе едноточков аванс при 4:5. Честите смени в резултата продължаваха да са на дневен ред, като нито един от двата тима не успяваше да запише последователна серия - 10:9 в полза на Рилски спортист при преполовяването на частта.

Може да бъде изображение със спортува и на закрито

Перфектната стрелба на Брандън Браун в комбинация с плеймейкърските му качества позволиха на самоковци да се изстрелят на шест точки пред противника си - 18:11. Още една лоша новина за пловдивчани бе фактът, че Йере Вучица натрупа три лични нарушения още в първите 10 минути от мача. Резултатността и красивите отигравания понамаляха, а краят на първата четвърт дойде при 19:15 в полза на Рилски спортист.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Академик скъси дефицита си до две точки в откриващата минута-минута и половина от втората четвърт, но след това Мирослав Васов, Деян Карамфилов и Трей Портър осигуриха комфорт и спокойствие в редиците на "Рилецо" - 26:19. Грешните отигравания на отбора от Пловдив нямаха край, а това, разбира се, позволяваше на Рилски спортист да продължава да вдига аванса си в двубоя - първа двуцифрена разлика при 30:19 след забивка на Портър.

Стрелбата на Академик достигна ужасяващи проценти - 24% от игра, 0/10 от тройката, и въпреки че "Рилецо" също не блестеше, то това не попречи на момчетата на Людмил Хаджисотиров да увеличат разликата в резултата на 15 точки - 36:21. Томич и Вучица отбелязаха първите две тройки в мача за Академик, но в защита тимът страдаше и позволяваше лесни точки - 41:27 за символичните домакини. Краят на първото полувреме дойде при 44:28 за Рилски спортист.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Академик даде страхотно начало на второто полувреме, след като навъртя серия от 7 поредни точки, за да свали дефицита си до 9 точки при 44:35. Зоновата защита на пловдивчани позволяваше много отворени стрелби от тройката на символичните домакини, които отвърнаха с две поредни тройки чрез Тихомир Желев и Павлин Иванов - 50:35. Перфектният в днешния мач Брандън Браун пък бе отговорен за третата поредна точна стрелба отдалеч на Рилски спортист, която направи разликата 18 точки - 53:35.

Символичните домакини намериха точния си мерник и започнаха да нижат тройка след тройка, повеждайки с 21 точки при 64:43. Пловдивчани успяха да свалят само една точка от изоставането си до края на частта, като това дойде в последната секунда след тройка със сирената на Николай Титков, която вдъхна малко увереност в състава на Йордан Янков - 69:49.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

За втори пореден път Академик тръгна много здраво в откриващите няколко минути от частта. Пловдивчани записаха серия от 1:8, с която се добраха на 13 точки от своя съперник - 70:57. Както в третата четвърт, така и сега Рилски спортист реагира моментално на акцията на Академик и си върна 18-точковия аванс - 75:57. Символичните гости се опитваха да се върнат в мача чрез Васил Бачев, Николай Титков и Антъни Гуджино, но преднината на "Рилецо" бе твърде голяма - 80:67 при оставащи 3:10 на часовника.

Може да бъде изображение с 1 човек, playing a sport и на закрито

Бачев се погрижи тя да бъде понамалена след нови чудесни изяви, но Павлин Иванов подложи крак на пловдивчани с поредната си тройка, която дойде в много ключов момент - 83:72 и оставащи 1:57. Това също не спря отбора на Йордан Янков, който не се предаде и свали разликата до шест точки след добавка на Обрад Томич - 83:77 с 43 секунди на таблото.

Брандън Браун завърши като топреализатор за победителите с 19 точки и 5 асистенции. Павлин Иванов, Трей Портър и Златин Георгиев отбелязаха по 12 точки, а Тихомир Желев се разписа с 10 точки.

Обрад Томич наниза 20 точки и взе 7 борби за Академик, Васил Бачев добави 16 и 5 борби, а Антъни Гуджино допълни с 11 точки и 7 борби от пейката.