Нова загуба за юношите, Испания ни удари за една част (видео+галерия)

Юношеският национален отбор на България записа трета поредна загуба на Европейското първенство Дивизия А в Лиепая/Рига, Латвия, отстъпвайки на връстниците си от Испания с 12 точки разлика - 57:69 (18:19, 11:24, 14:14, 14:12). Въпреки поражението, това бе най-добрият мач на българите, които записаха загуби съответно с 28 и 49 точки разлика в първите си две срещи на шампионата.

Така "лъвчетата" на Георги Младенов останаха на последното четвърто място в крайното класиране в група С и ще се борят за оставане в елитната дивизия и разпределение на местата от 9-то до 16-то.

Българите започнаха добре и дори поведоха с 10:6 в началото на първата част, а до края на частта играта бе равностойна, като след 10 минути игра иберийците бяха само с точка пред нашите - 18:19.

Втората четвърт се оказа решаваща за развитието на двубоя - Испания вкара 24 точки срещу само 11 за България и по този начин се откъсна напред с двуцифрена преднина. На почивката "фуриите" имаха аванс от 29:43.

През третата част силите изглеждаха изравнени, като нито българите успяха да намалят изоставането си, нито испанците да увеличат разликата още повече. Така след 30 минути баскетбол разликата отново бе 14 точки в полза на Испания - 43:57.

След 34 изиграни минути съперника ни за първи път в мача поведе с 20 точки - 45:65, но в оставащите шест минути българчетата заличиха осем точки от пасива си, фиксирайки крайния резултат на 57:69.

Александър Везенков отново бе №1 за България и завърши с 28 точки, 9 борби, 3 асистенции и 2 отнети топки. Соченият за един от топ талантите на Европа играч вкара 9 от 15-те си стрелби от игра и пропусна само веднъж от наказателната линия - 7/8, като реализира приблизително половината точки на отбора.

Нито един от останалите ни състезатели не успя да премине границата от 10 вкарани точки.

Алберто Абалде реализира 19 точки за Испания, Давид Ириарте добави 18 и овладя 8 борби, а Хосе Ногуес приключи с 16 точки и също хвана 8 отскочили топки.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ БЪЛГАРИЯ (18) - ИСПАНИЯ (18) ТУК!

БЪЛГАРИЯ (18) - ИСПАНИЯ (18) 57:69 (18:19, 11:24, 14:14, 14:12)

БЪЛГАРИЯ (18): Александър Милов 5, Евгени Хаджирусев 2, Александър Везенков 28, Димитър Димитров 4, Николай Вангелов 4 (Александър Илиев, Юлиан Владимиров 4, Венелин Христов 4, Филип Каменов, Васил Стоименов 4, Румен Василев, Ангел Пейчинов 2)

ИСПАНИЯ (18): Алберто Мартин, Альберта Абалде 19, Агусти Санс 2, Хосе Ногуес 16, Лимане Диоп 2 (Марк Гарсия 9, Шавиер Ассалт 1, Жерард Гомила, Давид Ириарте 18, Хуан Ернангомес 2)

Снимки: FIBA Europe