ЦСКА показа кой е номер 1, "армейците" разбиха Зенит за Суперкупата (видео+галерия)

ЦСКА (Москва) разгроми с 3:0 Зенит и за пети път в историята си грабна суперкупата на Русия. Отборът на Леонид Слуцкий направи своебразен требъл, след като през миналия сезон завоюва титлата и националната купа, и показа, че отново ще е основен фаворит за отличията. Българският национал Георги Миланов не можа да запише официален дебют за ЦСКА, защото на една от последните тренировки получи контузия и не пътува с тима за Ростов на Дон. В герой за "армейците" се превърна Кейсуке Хонда, който вкара два от головете. Защитникът Сергей Игнашевич добави едно попадение за класическия успех на ЦСКА.

Старши треньорът на столичани Леонид Слуцкий заложи на изпитаната схема 4-2-3-1, като на върха на атаката беше Ахмед Муса. Офанзивното трио зад нигериеца оформиха Алан Дзагоев, Вагнер Лав и новото попъление Стефан Цубер. Кейсуке Хонда, който пропусна голяма част от подготовката и си уреди трансфер в Милан от зимата, си партнираше в средата на терена с Понтус Вернблум.

Завърналите се в Зенит Андрей Аршавин и Анатоли Тимошчук започнаха от първата минута. Заради контузията на Вячеслав Малафеев на вратата застана привлеченият това лято Юрий Лодигин, а Александър Лукович беше ляв бек вместо травмирания италиански национал Доменико Кришито. В халфовата линия липсваше Роман Широков, който бе заменен от ветерана Константин Зирянов. От състава на питерци отсъстваше и звездата Хълк.

"Армейците" започнаха по-надъхано, а добро впечатление с изявите си остави Цубер. Младият швейцарец беше неудържим по левия фланг и след негово ценриране Вагнер Лав можеше да открие резултата, но Лодигин спаси. Коварен шут на Хонда мина в близост до целта, но японецът коригира мерника си малко по-късно и откри резултата. Той залъга няколко футболисти на Зенит и с прецизен удар опъна мрежата.

В средата на полувремето сериозен пропуск за Зенит направи Александър Кержаков. Той получи перфектен пас от Константин Зирянов, но се засуети и притичалият Георгий Шенников изби в ъглов удар. Керж получи още един шанс да изравни, но изстрелът му от фаул не намери очертанията на вратата. В 36-ата минута ЦСКА получи правото да изпълни пряк свободен удар. Шутът на Алан Дзагоев рикошира в Томаш Хубочан и най-бързо в обстановката се ориентира Игнашевич, който покачи на 2:0.

Лучано Спалети направи принудителна смяна, като пусна Владимир Бистров на мястото на контузилия се Лукович. До края на полувремето Акинфеев извади мощен удар на Дани, а Муса пропусна след поредното хубаво центриране на Цубер.

След почивката двата отбора се поумориха заради топлото време, а и футболистите на Слуцкий умишлено убиваха темпото. Зенит атакуваше по-често, но не създаде много голови положения. Инертният Аршавин бе сменен от Виктор Файзулин, но и той бе твърде пасивен. В 64-ата минута Акинфеев за пореден път излезе победител в дуела с Кержаков, а Дани не успя да уцели вратата при добавката. Четвърт час преди края Вагнер Лав можеше да вкара трети гол за московчани, но след като технично елиминира Лодигин, стреля в напречната греда.

Това, което не можа да стори бразилецът, направи Хонда. Японският халф оформи крайното 3:0 след чудесна комбинация и великолепно подаване на Дзагоев. В последните минути попадение на Александър Бухаров от Зенит беше отменено заради нарушение в атака.

Сезонът в Русия започва утре, но двубоите на ЦСКА и Зенит от първия кръг бяха отложени за следващата седмица. Шампионите гостуват на Урал, а Зенит ще пътува до Краснодар за мач с едноименния тим, воден от Славолюб Муслин.

ЦСКА (МОСКВА) - ЗЕНИТ 3:0 (2:0)
1:0 Хонда (15)
2:0 Игнашевич (36)
3:0 Хонда (83)

ЦСКА (4-2-3-1): Акинфеев; А. Березуцкий, В. Березуцкий, Игнашевич, Шенников (73 - Набабкин); Хонда (86 - Мамаев), Вернблум; Дзагоев, В. Лав, Цубер (70 - Елм); А. Муса
Старши треньор: Леонид Слуцкий
ЗЕНИТ (4-3-3): Лодигин; Анюков, Нето, Хубочан, Лукович (42 - Бистров); Витсел, Тимошчук, Зирянов (76 - Бухаров); Аршавин (56 - Файзулин), Кержаков, Дани
Старши треньор: Лучано Спалети

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Цубер (Ц), Нето, Бухаров (З)