Левски постави Лукойл в шах, пети мач ще реши титлата (видео+галерия)

Левски победи Лукойл Академик със 75:74 в мач №4 от финалната серия на плейофите в Булсатком НБЛ и така изравни резултата на 2-2 успеха. "Сините" успяха да надвият "студентите" в мач, в който имаше много нерви и груби изпълнения и малко баскетбол, но все пак успяха да пратят двубоя в решителен пети мач, който ще се играе в Правец.

По този начин Левски постави Лукойл Академик в шах - за първи път от началото на десетгодишната хегемония на тима от Правец, титлата ще бъде решена в пети мач. В днешният двубой столичани бяха неистово подкрепяни от своите фенове, което също оказа влияние за обрата, който те постигнаха.

Решаващата пета среща ще се играе на 3 юни (понеделник) от 20.00 часа в "Спортен комплекс" в Правец.

Домакините започнаха много сковано, а Лукойл атакуваше агресивно и бързо натрупа комфортна преднина - 2:11 след малко повече от 4 минути игра. Младен Пантич бързо направи две лични нарушения, в следствие на което "студентите" насочиха офанзивната си игра главно в подкошието. Гостите продължиха да са пълни господари на терена и след седем минути бяха напред с 6:20, а в края на частта имаха аванс от 13:26. През първите 10 минути баскетболистите на домакините бяха изпълнили цели 11 наказателни удара, реализирайки 7 от тях.

През втората четвърт играта се накъса, но въпреки това столичани съкратиха изоставането си до 21:29 след серия от 8-3. В следващите минути на паркета в "Универсиада" нямаше кой знае колко баскетбол, за сметка на грубиянски изпълнения и от двете страни. В средата на частта Димитър Димитров вкара за 23:30, което принуди гостите да вземат прекъсване. След подновяването на двубоя играчите на Левски продължиха да посещават често наказателната линия и две минути преди почивката резултата бе 28:36. На полувремето Лукойл беше напред с 9 точки - 31:40.

Левски стартира второто полувреме агресивно и успя да се доближи на пет точки - 37:42, а Дарил Уоткинс и Тенчо Банев извършиха третите си лични нарушения. Домакините продължиха да атакуват и намалиха до 43:46 в 27-та минута на мача след поредната порция наказателни удари. Брендън Хийт вкара първите си точки в мача за 43:50 две минути и половина преди края на третата четвърт. Нервите отново взеха превес, а Марко Маринович вкара първата си тройка днес за 49:54 по-малко от минута преди сирената. Божидар Аврамов отвърна с отличен пробив за 49:56, като това бе и резултатът след 30 изиграни минути.

Две поредни тройки на Чавдар Костов в началото на четвъртата част стопиха разликата до 55:56, преди Брендън Хийт да вкара за първи път от игра и да направи резултата 55:58. "Сините" бързо извършиха пет отборни нарушения и след само две минути и половина игра Лукойл Академик изпълняваше всеки фаул. Левски отново избухна с две поредни тройки - на Златин Георгиев и Костов, изравнявайки резултата на 61:61 след 35 минути игра.

Маринович наниза тройка за 64:63, с което "сините" поведоха за първи път в мача. Сърбинът взе нещата в свои ръце и продължи да държи Левски в мача, изравнявайки на 68:68 след отличен индивидуален пробив. Хийт изведе Лукойл напред - 68:70, но Маринович отново избухна за 70:70. Минута и двадесет секунди преди края Тити Папазов сътвори истински цирк, след като нахлу на терена, за да се разправя със съдиите, но не бе санкциониран. Веселинов не трепна от наказателната линия за 70:72, но Протич вкара тройка за 73:72 минута преди сирената.

Нови две точки на Веселинов направиха резултата 73:74, но Върбанов вкара сам под коша - 75:74. Това бе и крайният изход от мача, след като Хийт пропусна да реализира, увличайки се в индивидуални действия, а в последствие Николай Върбанов пропусна два наказателни удара 1.9 секунди преди края, с което не остави шанс на Лукойл да атакува и да потърси победен кош.

Марко Маринович наниза 22 точки за победата на Левски, Чавдар Костов добави 19, а Младен Пантич остана с 9.

Веселин Веселинов бе най-добър за Лукойл Академик - 16 точки при перфектна успеваемост от наказателната линия (14/14).  Дарил Уоткинс добави 14 точки и 11 борби, а Боян Попович остана с 12 точки.