Драма и нерви в Правец, Аврамов донесе победата на Лукойл

Лукойл Академик победи Левски с 86:83 в мач №2 от финалната серия на плейофите в Булсатком НБЛ и по този начин изравни резултата на 1-1 успеха. Днешният двубой бе истинска игра на нерви, изпъстрена с прекалено много нарушения и грубости, а Божидар Аврамов се превърна в в герой за "студентите", реализирайки победния кош в двубоя.

Третият мач от серията между двата отбора е на 29 май (сряда) от 20.00 часа в столичната зала "Универсиада". Играе се до три победи от пет мача.

Шампионите започнаха много мотивирано и бързо поведоха със 6:2, преди Левски да отговори със серия от 10-2, обръщайки нещата в своя полза - 8:12 след четири минути и половина. Гостите имаха превес в следващите минути, а "студентите" пропуснаха редица лесни кошове, най-вече благодарение на нескопосаните изяви на Димитрис Харитопулос. Димитър Ангелов се разигра и наниза две поредни тройки, с които неговият отбор поведе със 16:18. Треньорските щабове на съперниците изнервиха обстановката с непрестанните си претенции към съдиите, а след една част домакините бяха напред с 24:22.
Лукойл се откъсна напред с 31:25 след само минута игра във втората четвърт - Божидар Аврамов наниза тройка и бе фаулиран, а след това сполучи от наказателната линия. Високите играчи на домакините натрупаха лични нарушения, но Левски не успя да се възползва и изоставаше с 41:32 след 15 минути. За първи път в мача разликата надхвърли 10 точки в 17-та минута - 45:34 след два наказателни удара на Томас Масамба, но играта се накъса след редица нарушения и в двете посоки. Последва нова порция фаулове, а на почивката на таблото светеше 48:38, като Лукойл Академик имаше 16 извършени нарушения, а Левски - 18.
Второто полувреме започна отлично за "сините", които намалиха до 50:44 след тройки на Чавдар Костов и Марко Маринович. Напрежението се върна след спречкване между Маринович и Масамба, които бяха санкционирани с технически нарушения, като за сръбския гард това бе четвърти фаул. Левски съумя да направи пълен обрат, въпреки че Протич получи техническо нарушение - гостите поведоха с 52:54 след важна тройка на Димитър Ангелов и кош на Златин Георгиев. Две минути преди края на частта резултатът бе равен - 57:57, а грубостите и нервите на терена приличаха на всичко друго, но не и н а баскетбол. Преднината на гостите скочи до 57:63, но две тройки на Веселин Веселинов, включително от центъра със сирената фиксираха резултата на 63:63 след 30 минути.
Четвъртата част започна с 11 поредни точки за Лукойл Академик, с които шампионите поведоха със 74:63. Междувременно Марко Маринович напусна за пет нарушения, а Левски отбеляза първия си кош в тази четвърт след 4 минути игра -  Протич вкара за 74:65. Гостите не се предадоха и настигнаха съперника, като Димитър Ангелов ги доближи до 81:77 след тройка минута и половина преди края. Ангелов наниза два наказателни удара за 82:80, а Брендън Хийт опропасти следващата атака на домакините, преди Чавдар Костов да вкара 1/2 от линията - 82:81 двадесет и една секунди преди сирената. Попович също последва примера му и вкара само веднъж за 83:81, а страхотният днес Ангелов изравни резултата на 83:83 при оставащи 14.6 секунди. Божидар Аврамов атакува но пропусна, като топката все пак остана във владение на Лукойл три секунди преди сирената. Веднага след това домакините се справиха отлично при вкарването на топката в игра и Аврамов вкара за 85:83, като бе фаулиран 0.9 секунди преди края, а след това не трепна от наказателната линия за 86:83.
Веселин Веселинов бе най-резултатен за Лукойл Академик с 20 точки, докато Брендън Хийт и Божидар Аврамов добавиха по 18.
Димитър Ангелов бе над всички за Левски с 22 точки и 9 борби, Младен Пантич добави 19 точки и овладя 10 отскочили топки, като бе фаулиран 15 пъти, а Чавдар Костов завърши с 11 точки.
Лукойл Академик извърши 34 нарушения срещу 29 за Левски. "Сините" направиха цели 19 грешки, докато "студентите" имаха 10 по-малко - 9.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЛЕВСКИ 86:83 (24:22, 24:16, 15:25, 23:20)