Левски превзе Правец и посече Лукойл в първия финал (видео+галерия)

Левски победи Лукойл Академик с 88:84 като гост и по този начин поведе с 1-0 успеха във финалната серия на Булсатком НБЛ. Това е историческа първа загуба за "студентите" в Правец на подобна фаза от първенството, след като в последните 10 години, в които те ставаха шампиони не бяха допускали поражение у дома.

Вторият мач от серията е в събота от 15.30 часа отново в Правец, а третата среща е на 29 май (сряда) от 20.00 часа в зала "Универсиада" в София.

Срещата започна доста лежерно, а първи напред се откъснаха гостите от София, които поведоха с 9:2 след три минути и половина игра. Домакините се събудиха и отговориха със серия от 10-2, намалявайки до 13:12, а играта продължи да е равностойна, с лек превес на "сините". Две минути преди края на частта те дръпнаха със 22:16 след тройка на Димитър Ангелов, а в последствие Тенчо Банев извърши неспортсменско нарушение и разликата стана осем точки - 24:16. След 10 минути игра в Правец резултатът бе 26:20.

Дарил Уоткинс се разигра в началото на втората четвърт и намали до 26:24, а в последствие отново той вкара за 32:30 след близо 14 изиграни минути. Божидар Аврамов проби, бе фаулиран и реализира, извеждайки своя отбор напред с 32:33 в средата на частта. Силните минути за Лукойл продължиха и те поведоха с 34:38, но Левски обърна нещата в своя полза след добра серия за 43:42. Уоткинс изравни на 43:43 минута преди почивката, а в заключителните секунди на полувремето Веселин Веселинов вкара тройка за 45:46, колкото бе и резултатът след 20 минути.

Брендън Хийт вкара първите точки за второто полувреме, реализирайки тройка за 46:49, но Левски отвърна със седем поредни точки за 52:49. В тези минути Левски бе по-организираният отбор на паркета и поведе първо с 55:51, а в последствие и със 60:55 При резултат 60:55 Димитриос Харитопулос извърши четвъртото си лично нарушение, а след това Сашо Везенков бе санкциониран с техническо нарушение. Неманя Протич реализира общо шест наказателни удара в следващите секунди, след като Боян Попович също направи нарушение, а преднината скочи до девет точки -  66:57. Разликата стана двуцифрена след нов кош на Протич - 68:57 минута преди края на частта, а след 30 минути игра "сините" бяха напред със 70:62.

С подновяването на играта обстановката се изнерви още повече, а гостите преминаха границата от пет отборни нарушения след само две изиграни минути. Въпреки това Левски съумяваше да пази аванса си и след отлична бърза атака отново поведе с осем - 79:71 след почти 35 минути. Димитър Ангелов наниза тройка за 82:72, но веднага след това Чавдар Костов подобно на Пантич и Върбанов извърши четвъртото си нарушение. Стойков и Аврамов намалиха пасива на своя тим с кошове за 81:76, а Уоткинс вкара за 81:78 по-малко от четири минути преди сирената. Павел Иванов прекъсна серията на Левски от близо две минути без кош (82:78), преди Хийт да намали до 82:78. Дарил Уоткинс и Димитър Ангелов се спречкаха, в следствие на което американецът и Марко Маринович бяха санкционирани с технически нарушения две минути преди края. Четири поредни точки на Веселин Веселинов изведоха домакините напред с 83:84 минута и половина преди финалната сирена, но Младен Пантич вкара за 85:84. Последва грешка в нападение за домакините, а Маринович вкара веднъж от наказателната линия за 86:84 при оставащи 24.3 секунди. Уоткинс сбърка петнадесет секунди преди края, а Димитър Ангелов показа железни нерви и вкара на два пъти за 88:84 при оставащи девет секунди, като това бе и крайния резултат от мача.

За победителите от Левски Марко Маринович вкара 18 точки, а сънародникът му Неманя Протич се отчете със 17. Димитър Ангелов добави 12, а Павел Иванов завърши с 11.

Дарил Уоткинс записа "дабъл-дабъл" за Лукойл Академик - 24 точки и 10 борби, Божидар Аврамов вкара 21 точки, а Брендън Хийт и Веселин Веселинов вкараха съответно 14 и 11 точки.