Лукойл постави Левски на колене и е на победа от нова титла (галерия)

Лукойл Академик е само на една победа разстояние от единадесета поредна шампионска титла на България. "Студентите" надиграха категорично Левски с 83:68 като гост в изпълнената до краен предел зала "Универсиада" и така постигнаха пълен обрат, повеждайки с 2-1 победи във финалната серия на Булсатком НБЛ. Четвъртата среща между двата отбора ще се проведе в петък отново от 20.00 в София.

С основен принос за победата на Лукойл бе Брендън Хийт, който за пореден път изнесе силен мач срещу Левски. За втори пореден мач впечатление направиха многото лични нарушения, извършени и от двата тима, а за Левски на ниво не се представи сръбското трио Маринович - Пантич - Протич и това се оказа решаващо за крайния изход.

И двата отбора започнаха срещата сковано, а съдиите спомогнаха за това, след като отсъдиха по две нарушения във всяка посока след само минута игра. Все пак Лукойл първи се откъсна напред в резултата, благодарение на добрите изяви на Брендън Хийт - 10:4. Домакините се окопитиха и бързо настигнаха съперника, намалявайки до 10:9 след малко повече от пет изиграни минути. "Студентите" отново дръпнаха след серия от 7-0 за 17:9, но Чавдар Костов наниза две поредни тройки за 17:16 две минути преди сирената. След една изиграна част на таблото в зала "Универсиада" светеше 26:17 в полза на гостите.

Божидар Аврамов вкара тройка за 29:17 и даде първата двуцифрена преднина на своя отбор в началото на втората част. Разликата продължи да расте, за да достигне 16 точки - 35:19 след 14 минути игра, но тройки на Маринович и Костов намалиха дистанцията до 35:26. Силните минути за домакините продължиха и те се доближиха на седем точки - 42:35 две минути преди почивката, най-вече благодарение на Чавдар Костов, който изнасяше отличен мач до момента. Левски затегна защитата, а след нова тройка на Маринович намали само до три точки - 44:41 след 20 минути.

Павел Иванов реализира първата си тройка в мача в началото на второто полувреме, но Лукойл се вдигна, а Брендън Хийт взе нещата в свои ръце, извеждайки отбора си напред с 58:44 след 25 минути баскетбол. Левски продължи да няма кош от игра вече повече от пет минути, а единственият плюс за "сините" бе, че високите играчи на Лукойл увиснаха с лични нарушения, а Божидар Аврамов ги последва с четвъртия си фаул, в следствие на което домакините намалиха до 58:50. Гостите обаче вкараха седем поредни точки за 65:50, а след 30 минути преднината им бе 17 - 69:52. Домакините имаха едва един кош от игра през частта, а топреализаторът им от първото полувреме Чавдар Костов не успя да отбележи нито точка.

Последната част започна с пет бързи точки за Левски за 69:57, но столичани така и не успяваха да стопят двуцифрения си пасив. Междувременно Димитър Ангелов извърши петото си лично нарушение, а няколко атаки по-късно това направи и Тенчо Банев от Лукойл. Гостите тотално наложиха своето темпо през последната четвърт, а Левски показваше само моменти индивидуални проблясъци. "Студентите" задържаха водачеството през цялата четвърт, а две минути преди сирената поведоха с 81:65. Крайният изход от срещата бе фиксиран на 83:68

Брендън Хийт се отличи с 24 точки и 6 асистенции за победителите, Дарил Уоткинс добави 14 точки и овладя 10 отскочили топки, а Веселин Веселинов се отчете с 11 точки при перфектна успеваемост в стрелбата.

Чавдар Костов наниза 22 точки за Левски, Марко Маринович завърши с 12, а Павел Иванов вкара 10 точки.

Маринович обаче реализира едва 3 стрелби от общо 12 опита. Сънародникът му Неманя Протич пък не сполучи в нито една от стрелбите си от игра - 0/6.