Не бе нужна особена прозорливост в областта на футбола, за да отгатне човек, че Дейвид Мойс ще бъде слаб мениджър на Манчестър Юнайтед. Бе доста очевидно. Една от най-важните причини бе фактът, че Мойс пое отбор от играчи все с множество спечелени трофеи, а той самият не бе спечелил нищо.
Докато други качества също биха могли да са важни, това да гледат на теб като на победител е задължително условие за клуб, който винаги печели титли, тъй като футболистите често са обезпокоително прости създания. Те поглеждат към мениджър като Жозе Моуриньо и виждат пич, който е извеждал различни тимове до отличия, и когато нещата не се получават идеално, могат да му се доверят да намери решение за излизане от ситуацията.
Когато обаче техният предполагаем водач никога не го е правил, те по естествен път започват да се съмняват в уменията му да го стори. Особено ако е бил мениджър за над десетилетие и има визитна картичка с празно поле срещу “трофеи”. Просто да кажеш, че си се справил окей в миналото без много похарчени пари, не помага. Това е без значение на “Олд Трафърд”.
По много начини ние не искаме нещата да стоят така. Предпочитаме интелектът, трудолюбието и футболното познание да стигат. Ужасяваме се да мислим, че просто историята, думите и дори езикът на тялото ти могат да са достатъчни да мотивират и вдъхновят отбор от много добри футболисти, но пак – Мойс показва, че до някаква степен нещата стоят точно така.
Няма начин съставът, спечелил само преди година титлата, да падне в качествено измерение тъй бърже. Единствената голяма промяна оттогава е в самоличността на мениджъра, така че безопасно можем да заложим, че каквото и да правят Мойс и щабът му, е погрешно. А веднъж щом принципът е установен, е много трудно това възприятие да бъде променено за нас, зрителите отвън, което важи с още по-голяма сила за играчите.
Заради това шотландецът сега е осъден на провал каквото и да прави. Неговите бесни празнувания на голове наподобяват на онези на мениджър от по-долна лига след вкарано попадение срещу Юнайтед, а когато пък се опитва да бъде по-хладен и сдържан, прилича на човек, на когото не му пука. С други думи, веднъж щом се утвърдиш като загубеняк, всичко, което правиш или не правиш, са действия на загубеняк; интервютата след мачове винаги се превръщат в посттравматично стресово разстройство. Оттук няма връщане назад.
Докато краткото управление на Шърууд донесе по-различна и проста тактика от използваната от по-умния му предшественик, е обезпокоителна и неизбежна мисълта, че той може би е по-добрият комуникатор. Той може да ни прилича на човек, който спи в контейнери за боклук и звучи като шмекер от “Суини” (б.пр. – полицейски ТВ сериал от 1970-те години и игрален филм от 2012 г.), но за играчите може би той е пичага, комуто могат да повярват, а това да е достатъчни при “шпорите”.
Дали Шърууд би бил по-добър мениджър на Манчестър Юнайтед само заради това? Почти сигурно. С право се смеем на клишето за британските мениджъри как умеят “да потупват по рамото” даден играч, сякаш това е някакъв огромен талант. Не ни се иска да мислим, че това качество може да е съществено по който и да било начин, ала може би всъщност то утвърждава мениджъра като човек, който е на твоя страна, особено ако замества успешното минало.
Затова, когато погледнеш към своя мениджър и той изглежда смазан физически от напрежението, рядко може да се очаква добър край. Когато самият той сякаш приписва слабите резултати на чистата проба лош късмет, рискува да изглежда на нас, и по-важното – на играчите си, като човек, осланящ се на милостта на съдбата и нямащ никакъв контрол върху нея. От тази позиция просто не можеш да ръководиш никоя организация.
Вдъхновението и самочувствието са мъгляви понятия, постоянно променящи се във времето, докато тактиката, играчите и кондицията са действителни и измерими неща. Някои мениджъри изглеждат добри в едната страна на работата и по-малко в другата. В една невиждана перфектна буря от ужасия обаче сякаш Мойс бърка и в екзистенциалния, и в материалния аспект на менажирането на Юнайтед.
Джон Никълсън, football365.com